Jak Prilozit Nopovou fólii
Spojování nopové fólie
Pro zajištění správné funkčnosti je nutno na sebe jednotlivé díly nopové fólie řádně navázat, a to buďto přeložením okrajů minimálně v délce 20 cm, tak, aby do sebe nopy zapadly, nebo lepením speciální páskou, případně horkovzdušným svařováním.
Archiv
Kdy použít Nopovou fólii
Použití nopové fólieOddělení stavby od vlhkého prostředí.Sanace vlhkého zdiva a podlah.Ve skladbách vegetačních střech jako hydroakumulační vrstva.Separační vrstva plochých střech, balkonů a teras.Doplňková izolace proti radonu.Ztracené bednění.
Archiv
Jak funguje Nopová fólie
Dobrým a stavebně nenáročným řešením je sanace nopovou fólií, která funguje na principu odvětrávání. Pomocí nopové fólie vytvoříte mezi konstrukcemi nebo mezi zdí a zeminou vzduchovou dutinu. Proto stěna dál nenasává vlhkost z hlíny.
Jakou fólii do vyvýšeného záhonu
Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.
Jak správně izolovat základy
Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.
Co dát na dno vyvýšeného záhonu
Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.
Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon
Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.
Jak hluboko izolovat základy
Záleží na zákazníkovi, čím se mu budou polystyrenové desky aplikovat snadněji, nebo co je pro něj dostupnější“ doplňuje Karel Sedláček. Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.
Jak zpevnit základy u starého domu
Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ. Tloušťka ložných spár má být jen asi pět centimetrů.
Kdy založit vyvýšený záhon
Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.
Jak se starat o vyvýšený záhon
Vyvýšené záhony mají navíc omezenou životnost a je nutné čas od času věnovat větší pozornost jejich údržbě. Kvůli sesedání spodních vrstev je totiž nutné dosypávat kompost či ornici, po několika (ne však málo) letech navíc musíme obnovit i vrstvy spodních pater.
Proč se zatepluje sokl
Toto zjištění se velmi jednoduše prezentuje, zejména laikům, jako tepelný most. Následně přichází odůvodnění, že sokl je potřeba zateplit, aby se předešlo tepelným únikům a prochládání zdiva v interiéru (často se hrozí zvýšenou vlhkostí a plísněmi).
Jak Podezdít základy
Pokud jsou základy nedostatečně hluboké, musíme je podezdít, podbetonovat či zvýšit okolní terén, aby zůstala pata základů alespoň 0,8 až 1,2 metru pod terénem. Dalším řešením jsou mikropiloty. Pokud poklesly či se posunuly vrstvy pod základy, je třeba stavbu stáhnout opasky nebo železnými kleštinami.
Jak Hluboke základy na dům
Základy a přípojky
Liší se hloubka založení rozdílných staveb: pro základy domů, vodovody a přípojky platí nezámrzná hloubka v rozpětí 80 až 120 cm. Potrubí ve štěrkových a skalnatých zeminách ale může být až 1,5 metru hluboko, v hlinitých zeminách je to 1,2 metru.
Jak správně zateplit sokl
Izolace soklu se provádí nalepením desek speciálního soklového polystyrenu, které se vyznačují nízkou nasákavostí a vysokou pevností v tlaku. Jejich povrchová struktura je uzpůsobena pro velmi dobrou přilnavost jak lepidel, tak následné stěrky se síťovinou.
Jak spravne zateplit sokl
Optimální řešení soklu domu v praxi
Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.
Jak se dělají základy domu
Nejjednodušší a nejrychlejší je budování základových pásů. Musí být pod každou nosnou stěnou, nástupním stupněm schodiště, komínem a pod příčkami od 150 mm tloušťky. Jejich šířku navrhne statik na základě únosnosti podloží, obvykle vychází z tloušťky zdiva, ke které se připočte 100 – 150 mm na obě strany.
Jaké Roxory do základů
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jak hluboké základy na plot
Základový pas se standardně zhotoví tak, aby nedocházelo k pohybům celé základové konstrukce, to znamená, že musí být v nezámrzné hloubce, min. 600 mm hloubky a 400 mm šířky. 2. Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min.
Jak hluboko zateplit základy
Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.
Jak hluboko zateplit sokl
pokud je to možné, zatahujeme izolaci soklu až pod terén. V případě suterénních prostor, které slouží k běžnému užívání, izolaci provedeme až k patě základu suterénní stěny. Pokud nemáme využívaný suterén, zpravidla stačí izolaci zatáhnout do nezámrzné hloubky, která je cca 800 mm.
Jak hluboko dělat základy
V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.
Jak hluboko musí být základy
Základ musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nadměrné sedání. V našich podmínkách je tato hloubka 500 mm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 800 mm pro písky a štěrkopísky a 1 200 až 1 600 mm pro jíl.
Jak ohnout Roxory
Nejlépe je sehnat si starý železniční pražec, a naležato zakopat do země (na stojato se asi rozštípne) a tam přimontovat kousek příruby s navařenými špunty (jeden pro ohyb a jeden až dva pro záchyt reakce), nebo do předvrtaných děr zašroubovat původní železniční vruty a dlouhou trubku.
Jak ukotvit roxor do betonu
Do betonu se vyvrtá díra, do které je roxor ukotven pomocí chemické malty. Tento způsob je však pračnější a vyžaduje speciální pomůcky (chemická kotva, příslušenství pro chemické kotvy, vrtací kladivo).