Jak správně macerovat?

Jak macerovat měsíček

Měsíček lze macerovat v rostlinném oleji. Ovšem čistý měsíčkový olej vyrobíme z okvětních plátků tak, že je čerstvé napěchujeme do dobře vymyté láhve až ji celou naplníme, vzduchotěsně ji uzavřeme a vystavíme na dva týdny slunci. Olej se usadí na stěnách láhve a můžeme ho setřít stěrkou.

Jak macerovat v alkoholu

Aby zátka bezvadně těsnila a přizpůsobila se otvoru láhve, povaříme ji před použitím ve vodě. Láhev naplníme předepsanou směsí lihu a vody, drogy a byliny přesně odvážíme, vsypeme do zředěného lihu a promísíme. Láhev dobře uzavřeme, případně povážeme pergamenem, zvláště je-li předepsána delší doba macerace.
ArchivPodobné

Jak dlouho macerovat bylinky v alkoholu

Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jak macerovat levandule

Macerát z levandule

Květy levandule nebo celou kvetoucí nať nechte macerovat ve vodě pár hodin, poté přeceďte a popíjejte. Tento nápoj příjemně zchladí v horkých dnech a navodí pocit poklidu. Do vody ještě můžete vymačkat limetku nebo citron.

Jak udělat macerát

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Co léčí Měsíčková mast

Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.

Jak udělat výluh z bylin

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.

Jak udělat tinkturu

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Jaký je rozdíl mezi nálevem a odvarem

Nálev se většinou připravuje zalitím bylin vroucí vodou a necháním louhovat několik minut, poté se byliny odstraňují. Naopak odvar se připravuje vařením bylin po dobu několika minut a poté se nechají louhovat v horké vodě déle, obvykle asi 10-15 minut.

Jak dlouho se louhují bylinky

Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.

Jak sbírat Měsíček lékařský

Jak pěstovat a k čemu je měsíček lékařský

Sbírejte plně rozkvetlé květy, nejlépe za pravého poledne, kdy mají největší sílu. Tmavší květy mají více účinných látek. Čerstvými okvětními lístky krásně ozdobíte saláty, pomazánky nebo rýži.

Kdy se vysévá měsíček

Měsíček je možné sázet na jaře nebo v létě. Květy nás potěší od jara až do podzimu. Rozmnožuje se semeny, které jsou velké půl centimetru až centimetr, mající srpovitý tvar. Semena sázíme nejlépe od konce března (nejpozději v květnu), poté klíčí, když je teplota nad nulou a trvá nejdéle tři týdny.

Jak se dělá macerát

Jemný macerát

Z rostlin, které je obsahují (například květy slézu, kořen proskurníku či lišejník), připravujeme proto výluh za studena čili macerát. Byliny vložíme do čisté vody o pokojové teplotě a necháme luhovat 2-8 hodin. Květům stačí kratší čas než kořenům.

Jaký alkohol na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Jak dlouho vydrží tinktury

Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.

Jak se dělá nálev

Vodu, ocet, cukr a cukerín svaříme a za horka jej naléváme na okurky v litrových sklenicích, do kterých jsme na dno dali dle chuti cibuli, mrkev, kopr, 6 kuliček celého pepře, 2 kuličky nového koření a kávovou lžičku hořčičného senene. Pak zavíčkujeme a zavařujeme při teplotě vodní lázně 85 °C po dobu 20 minut.

Proč Nemýt hrnek od čaje

Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.

Kdy sbírat květy měsíčku

Lze ale sbírat i květ bez kalichu. Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.

Jak zpracovat Měsíček lékařský

Jak pěstovat a k čemu je měsíček lékařský

Stačí mu slunné teplé stanoviště. Sbírejte plně rozkvetlé květy, nejlépe za pravého poledne, kdy mají největší sílu. Tmavší květy mají více účinných látek. Čerstvými okvětními lístky krásně ozdobíte saláty, pomazánky nebo rýži.

Jak daleko od sebe sázet měsíček

Měsíček vyžaduje slunné stanoviště, případně polostín. Semena vysazujeme do záhonu, vždy dohromady 4 až 5 semen, do rastru 30 na 40 centimetrů od sebe. Po jednocení by vzdálenosti měly být asi 20 centimetrů.

Jak vysít měsíček

Pro pěstování měsíčku se nejlépe hodí slunné a vzdušné stanoviště s propustnou půdou, kterou je před výsevem potřeba důkladně odplevelit a zkypřit. Semena nevyséváme příliš hustě, stačí umístit 4-5 semen pohromadě do sponu 30×40 cm. Zapracujeme je do hloubky asi 2-3 cm a půdu kolem utužíme válcem nebo hráběmi.

Jak dlouho se dělá tinktura

(Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě.) Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Jak si udělat tinkturu

Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit.

Jak dlouho se vaří nálev

Lahodný nálev

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.