Jak správně na drenáž?

V jakém případě dávat drenáž

Drenáž se uplatní především v případech, kdy je objekt zasazen do nepropustného horninového prostředí tak, že dochází k hromadění vody v zásypu stavební jámy a voda by pak tlakem působila na stavební konstrukce. Takové podmínky se vyskytují na velkém množství stavenišť v České republice.

Jaký štěrk použít na drenáž

Drenážní štěrk je univerzální hrubý štěrk. Jeho hrubá zrnitost usnadňuje odtok dešťové vody a brání zaplavování chodníků. Na chodnících se netvoří tolik kaluží, což prodlužuje jejich životnost. Tento drenážní štěrk je vhodný i jako příměs při betonování, k vysypávání základů a lze jej použít i k zasypávání.

Jak hluboko se dává drenáž

Drenáž by neměla jít pod základovou spáru, aby nebyla narušena základová půda. Zpravidla se navrhuje max. do hloubky cca 10 cm nad ní. Jedním z hlavních důvodů odvodnění výkopové jámy je ochránění tepelné izolace na lící základu před působením vody.

Jak správně odvodnit zahradu

Pokud je zamokření zahrady způsobené trvale vysokou hladinou spodní vody, musíme zahradu odvodnit soustavou drenáží z drenážních trubek či drenážních kamenů nebo cihel. Voda je drenážním systémem odváděna na nejnižší místo zahrad do jímek a nebo mimo pozemky – nejlépe do vodních ploch či toků.
Archiv

Jakou geotextilii použít na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.

Jak zasypat drenáž

Štěrk pro zásyp drenáže

Na zásyp nopové fólie použijte štěrk frakce 16/32 mm. Tím obsypte drenážní trubku, a nakonec drén ze štěrku překryjte geotextílií. Geotextílií by měla být správně obalena i drenážní trubka. Proto do výkopu nejprve umístěte geotextílii, poté drenážní potrubí a nakonec štěrk.

Jakou použít geotextilie na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm.

Jakou geotextilii na drenáž

Při budování základů (jako separační geotextilii) můžete použít geotextilii o hmotnosti 300 g/m2, kterou můžete použít také při budování drenážního potrubí. Pro ochranu hydroizolace podlahy je vhodné použít ochrannou separační geotextilii s plošnou hmotností 300, nebo lépe 500 g/m2.

Kam odvést vodu z drenáže

Pokud je drenáž zaplavována vodou silně, je třeba zajistit svádění vody do nějaké vsakovací prostory. Ovšem na přemokřené půdě je realizace takové prostory technicky nemožná, minimálně pak velice obtížná. Na druhou stranu ale nesmíme vodu podle zákona odvádět do veřejné kanalizace.

Jak dlouho vydrží geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Proč se dává geotextilie

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe.

Jak udělat drenáž na zahradě

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Co na zasypání drenážní trubky

Štěrk pro zásyp drenáže

Na zásyp nopové fólie použijte štěrk frakce 16/32 mm. Tím obsypte drenážní trubku, a nakonec drén ze štěrku překryjte geotextílií. Geotextílií by měla být správně obalena i drenážní trubka. Proto do výkopu nejprve umístěte geotextílii, poté drenážní potrubí a nakonec štěrk.

Jakou geotextilií použít na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.

Co s podmáčeným pozemkem

Řešení je nutné zvážit. Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

Jak se zbavit spodní vody

Většinou lze vzniklou situaci vyřešit volbou vhodného bazénového modelu, vyvýšením bazénu i filtrační šachty nad úroveň hladiny spodní vody a důkladným odvodněním základové desky i jejího bezprostředního okolí.

Jak na Podmacenou zem

V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit. Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu.

Jak zjistit hladinu spodní vody

Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.

Jak vysušit zahradu

Jedná-li se o pozemek svažitý, mnohdy postačí odvést vodu třeba i nezpevněným kanálkem do blízkého vodního toku, řeky, potoka nebo mokřadu. Je možné rovněž zkusit změnit výsadbovou technologii. Další variantou je realizace odvodňovacích a drenážních systémů. Je možné pěstovat také rostlinstvo na vyvýšených záhonech.

Jaká půda má nejlepší propustnost vody

Suché půdy, převážně půdy písčité a kamenité, mají velké póry, které vodu propouštějí velmi rychle. A protože tyto půdy tvoří menší množství větších částic, udrží i méně kapilární vody a brzy vysychají.

Jak zjistit kde je pramen

Hydrogeologický průzkum je spolehlivou metodou, jak najít vodu pro studnu. Hydrogeolog využívá topografických a geologických map a zeměvrtných prací. Určí na vašem pozemku nejvhodnější místo pro studnu, způsob jejího hloubení (zda kopaná nebo vrtaná studna) a vytvoří odhad nákladů na vybudování.

Jak snížit hladinu spodní vody

Snížit objem spodní vody můžete několika způsoby

Biologické techniky jsou účinné pro půdy, které nejsou k zamokření tolik náchylné. V takových případech postačí úprava půdy a vysázení porostů, které vodu z půdy vytahují. Báječně fungují třeba topoly nebo vrby.

Co s podmáčeným trávníkem

Sekání provádějte šetrně, pouze lehkými stroji. Na otočkách se sekačkou si dejte záležet a otáčejte se s větším rádiusem, abyste nepoškodili kolečky drn. Veškeré regenerace a těžké stroje odložte do doby, než trávník bude opět pevný a únosný.

Jak zlepšit půdu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Jak ZRYT tvrdou půdu

Podle počtu namontovaných hvězdicových nožů na rotoru stroj obrací a kypří půdu v šíři 30 až 60 cm a je jimi tažen vpřed rychlostí kolem 1 km/h. Podle nastavení zadní ostruhy lze nechat stroj zakousnout do plné hloubky, nebo jen zpracovávat povrch záhonu. Za hodinu tak lze zrýt a nakypřit až 800 m2 suché půdy.