Jak správně napíchnout kýtu?

Jak napíchnout sele

Sele stačí pouze napíchnout na grilovací jehlu, potírat nálevem a prakticky jen prohřát. Podávat se může již za 1 – 2 hodiny. Sele je již připraveno ke grilování, posledních 5 dnu leželo v nálevu a vstřebávalo chutě česneku, oleje a grilovacího koření aj.

Jak dlouho grilovat uzenou kýtu

Kýtu grilujeme cca 5hodin (podle velikosti), v průběhu grilování potíráme marinádou a to hlavně po každém ořezání masa. Maso postupně okrajujeme zhruba po 0,5 – 1 cm plátcích. Pokud používáte gril s bočním topeništěm, odkapávající tuk nekape do rozpáleného popela, maso je zdravější a méně často se připálí.
ArchivPodobné

Čím Potirat kýtu

Nejlépe se potírá grilovaná kýta větvičkami jalovce, maso tak získá příjemnou vůni a kořeněnou chuť po jalovci.
Archiv

Jak upéct celou kýtu

Zapékací mísu vyložíme cibulí nakrájenou na nudličky, oloupanými stroužky česneku nakrájenými na plátky, bobkovým listem a na ně položíme maso, které osolíme a posypeme kmínem. Podlijeme vývarem, přiklopíme a pečeme v troubě předehřáté na 160 °C doměkka 2-2,5 hodiny.

Jak dlouho Rožnit sele

vrstev alobalu a opékáme je 3 hodiny poměrně zprudka na ohni (plameny mohou šlehat až na alobal). Po třech hodinách sele vybalíme a dále rožníme je už pouze na žhavém uhlí. Přitom je stále potíráme marinádou připravenou ze 2 litrů oleje a 25 dkg koření.

Jak Nasolit sele

Sele bylo ještě načesnekována rozmačkaným česnekem se solí jak zevnitř, tak z venku. Doba naložení 4-5 dní. Sele je uloženo v teplotě 10-15 stupňů Celsia, kde musí tzv. "odpočívat".

Co ke Grilovane Kyte

Ke grilovanému masu podáváme čerstvý chléb, okurky, zavařené papriky …… Pokud je maso dobře naložené, bez křenu a hořčice se obejdeme ale bez čeho se určitě neobejdeme je skvěle vychlazené pivo a nebo víno.

Jak Prospikovat kytu

Kýtu můžeme prošpikovat špekem, nebo nemusíte, není to nutné. Pokud chcete špikovat, tak si nakrájíme část špeku na klínky a prošpikujeme s ním maso. Česnek oloupeme, prolisujeme, smícháme se solí a kořením a potřeme maso.

Jak Nasolit kytu

Tento způsob je nejrychlejší a slouží hlavně k prosolení velkých kusů masa – plece, pečeně, kýty nebo krkovice. Používáme 24% solný lák ( 240g soli na 1 litr vody). roztok převaříme, zchaldíme a vychladíme na 4 stupNě. Následně jehlou vstříkneme lák hluboko do tkáně, na 10kg masa asi 1 litr láku.

Jaké dřevo na grilování kýty

Dřevo do Grilu

Dřevo – vždy tvrdé, buk nebo ovocné (třešeň, švestka apod.) Součástí jsou i 2ks podpalovače z Dřevité vlny. Který hoří bez zápachu a kouře a neovlivní chuť ani vůni masa. Dostatečné množství pro grilování 20kg kýty.

Jak připravit sele

Základem úspěchu je dobře připravené sele na grilování

Masíčko je nutné před grilováním náležitě připravit. Aby byla výsledná chuť dokonalá, je vhodné zhruba 5 dní před opékáním sele důkladně naložit do připraveného láku, který většinou obsahuje sůl, převařenou vodu, dusité soli a lihový macerát česneku.

Jaké dřevo na grilování selete

Pokud se ptáte, jaké dřevo na grilování selete je nejlepší, je to právě bukové dřevo. Vhodné je také na rožnění skopového či krůtího masa.

Jak dlouho se dělá sele

Grilování menšího selete o váze 20 až 30 kilogramů bude trvat přibližně 3 hodiny. Pokud máte sele schované pod alobalem, aby se nepřipalovalo, je dobré prasátko grilovat 2 hodiny s alobalem, a potom ho sundat, aby se kůrčička dopekla dozlatova.

Jak naložit kytu

Kýtu nasolíme a vložíme do hluboké nádoby s 0,3 l octa a 0,3 l vody. Vložíme nakrájenou cibuli, pár bobkových listů, trošku tymiánu, kousek zázvoru, špetku pepře a nového koření, osolíme a poté necháme svařit a vystydnout. Pak tím kýtu polijeme a necháme 3 dny uležet (každý den obrátíme).

Jak se Prošpikovat maso

Aby se vám maso podařilo prošpikovat, aniž by se rozpadlo, potřebujete ostrý a tenký kuchyňský nůž. V ideálním případě použijte speciální nůž na špikování nebo špikovací jehlici, se kterou vám práce půjde snadno a bezpečně od ruky.

Jak Napichovat maso

Několik tipů:Kusy masa očistěte od blan a opláchněte.Pro nakládání narychlo budete potřebovat rychlosůl, injekční stříkačku s marinovací jehlou pro napichování masa a česnek.Napíchané kusy masa je potřeba řádně potřít česnekem.Po natření česnekem přichází čas na lák.Maso dejte uležet na 9-10 dní do chladničky.

Jak naložit maso aby změklo

Pokud máte v plánu mít maso naložené déle než 12 hodin, sůl a citronovou šťávu přidejte do marinády až hodinu před grilováním. Obě tyto ingredience mají totiž silné konzervační schopnosti. Tip: Chcete si ušetřit čas Dobu marinování Dáme jídlo zkrátit neumí, zato vám ale doveze nákup až ke dveřím.

Jak upéct sele v troubě

Do velkého pekáče položíme napříč špejle, potřeme je sádlem a na dno pekáče nalijeme vařící vodu. Na špejle položíme břichem selátko a kůži potřeme citronovou šťávou. Sele pečeme v troubě vyhřáté na 220°C asi 2 hodiny. Během pečení maso potíráme vypečenou šťávou a občas sádlem a pivem.

Jak dlouho se griluje sele

Grilování menšího selete o váze 20 až 30 kilogramů bude trvat přibližně 3 hodiny. Pokud máte sele schované pod alobalem, aby se nepřipalovalo, je dobré prasátko grilovat 2 hodiny s alobalem, a potom ho sundat, aby se kůrčička dopekla dozlatova.

Čím potírat sele na grilu

Šesté pravidlo: Nejlépe se potírá grilované maso větvičkami jalovce, selátko tak získá příjemnou vůni.

Jak napíchnout sele na gril

Sele napíchneme tak, že tyč vsadíme a protáhneme řitním otvorem směrem k hlavě selete. Dále tyč protáhneme zevnitř tlamou. Oba vstupy /výstupy/ do a ze selete jsou velmi pevné. Tyč probíhá docela blízko kolem páteře.

Co je to Špikování

Vypadá to, jako vyšívání – jako bychom maso špekem vyšívali. Po našpikování můžeme ještě maso převázat provázkem (neboli drezírovat), aby se při pečení (dušení) nerozjelo a suroviny, kterými jsme špikovali, z masa nevypadávaly. Hotové maso bude dobře držet tvar a jednotlivé nakrájené plátky z něj budou stejně velké.

Co je to Spikovani

Ke špikování se tradičně používá špek, který při pozvolném dušení postupně pouští tuk a přirozeně doplňuje šťavnatost masa.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak poznat že je maso Vyuzene

Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem. Dřevo vhodné pro uzení: dřevo musí být především bez kůry, dostatečnš vyschlé a tvrdé. Hodí se dřevo z ovocných stromků, buku, olše, břízy, akátu nebo dřevo z ovocných stromků.