Jak správně natřít palubky?

Jak natřít palubky

Ošetřujeme palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat.
Archiv

Jak často natírat palubky

Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.
Archiv

Čím natřít Smrkové palubky

Všichni určitě známé klasické smrkové palubky, kdy poté co je namontujeme docela rychle žloutnou. Pokud je tedy nenatřeme vyloženě bílou barvou nebo nějakým světlým nátěrem a chceme zachovat přírodní nádech. Můžeme použít různé bezbarvé nátěry: laky, lazury či přírodní oleje.

Jakou lazuru na palubky

Pro natírání vekovních plaubek, označovaných často jako podbití, je velmi vhodný výrobek Lazurol Topdecor. LAZUROL TOPDECOR S 1035 je tenkovrstvá syntetická lazura se směsí vosků a olejů určená k ochranným lazurovacím nátěrům měkkého i tvrdého dřeva.

Jakou barvu použít na palubky

Můžeme použít úchytky obložení, vruty, hřebíky, nastřelovací hřebíky a další. Dále budeme potřebovat také barvu na povrchovou úpravu. Ta je důležitá pro životnost palubek a konečný vzhled. Dobrou volbou jsou olejové barvy a tenkovrstvé lazury.

Jaký olej na palubky

Na nátěr podlah v interiéru, ale i palubek nebo nábytku použijte následující oleje : Podlahový tvrdý olej – je to směs olejů – lněného oleje, dřevních (tungových olejů) a přírodního Portugalského Balzámovového terpentýnového oleje. Tento olej proniká do podkladu a vytváří dobrou, silnou a trvanlivou impregnaci.

Co na palubky

Čím natřít vnitřní dveře, stěny a palubkyMořit mořidlem a lakovat lakem, nebo jen lakovat.Olejovat olejem nebo olejem s voskem.Voskovat tekutým voskem na bázi organických rozpouštědel nebo na bázi vody anebo natřít pastovým voskem.Lakovat lakovou lazurouL17 AQUA Combi CLOU.

Jak natřít pletivo

Pro natření drátěného plotu je nejvhodnější použít váleček. Je to nejrychlejší způsob, který oproti stříkání zároveň šetří barvu i okolní prostředí. S malým štětcem pak jen projděte plot a natřete místa, kam se barva nedostala. Celkem aplikujte dvě až tři vrstvy v rozmezí 4–6 hodin.

Čím natřít staré palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jak dlouho schne lazura na dřevo

Pracovní postup:

Použití: ploty, štíty, pergoly, dřevěné domy , chaty, pergoly a zahradní nábytek
Schnutí: 24 hodin
Spotřeba: 8-10m2 z 1l na jednu vrstvu
Vlastnosti: ochrana měkkého i tvrdého dřeva
Další nátěr: za 24 hodin

Co pod lazuru

Na trhu se setkáváme se situací, že je používán univerzální konzervační vodou ředitelný přípravek i pod lazury – často je to např. Lignofix, Červostop – vhodné hlavně pro krovy (často obsahují i malé množství pigmentů, které výslednou barvu mohou výrazně zkreslit).

Jak dlouho schne olej na dřevo

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat.

Čím natřít palubky na bílo

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Jak založit palubky

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.

Jaké sponky na palubky

sponky C3 – palubky tloušťka 12 mm, sponky C4 – palubky tloušťka 14 mm, sponky C5 – palubky tloušťka 15 mm a 16 mm, sponky C6 – palubky tloušťka 19 mm.

Kdy natírat plot

Dřevěný zahradní nábytek, pergolu, altán, dřevěný plot či dřevěná terasová prkna můžete natírat od jara do podzimu. Podmínkou však je, aby se teplota podkladu a jeho okolí pohybovala mezi cca 15 °C až 25 °C. Ideální teplota je okolo 20 °C.

Jak natřít

Očistěný povrch odmastěte, aby barva dobře přilnula. Můžete použít horkou vodu se saponátem, nejlepší ale bude odmašťovač. Pokud použijete vodu se saponátem, nezapomeňte kov pořádně opláchnout čistou vodou a nechat oschnout. Až kov uschne, můžete začít natírat.

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Jaký je rozdíl mezi lazurou a mořidlem

Po aplikaci mořidla dřevo většinou změní svoji barvu (ztmavne), ale zároveň vynikne jeho kresba a struktura. Mořidlo se tedy na rozdíl od jiných typů nátěrů (například lakování) do dřeva vsakuje, zvýrazňuje jeho texturu a zakrývá případné nedostatky.

Jak dlouho nechat schnout lazuru

Impregnace zajistí stejnoměrný nátěr, obsahuje i fungicidní prostředky, což zabraňuje napadení dřevokazným hmyzem. Schnout by měl alespoň 24 hodin, potom se povrch jemně přebrousí. Teprve pak se pusťte do nanášení lazury, laku nebo barvy.

Jak aplikovat olej na dřevo

Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.

Jak spojovat palubky

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.

Čím přidělat palubky

Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší.

Jaké hřebíky do palubek

Kolářské hřebíky jsou především určeny pro přibíjení palubek do perka. Malá hlavička po doražení zajišťuje dobré držení palubky, a nepřekáží dalšímu sesazení. Délka hřebíku by měla být min. 2,5 x delší, než tloušťka palubky.