Jak správně připravit lilek?

Jak se připravuje lilek

Lilek umyjeme a nakrájíme na kolečka, plátky či klínky. Necháme vypotit a poté zbavíme jednotlivé kousky výpotku. Přesuneme na plech vyložíme pečícím papírem, přidáme sůl a koření a dobře promícháme, aby se koření rovnoměrně rozprostřelo na všechny kousky.
Archiv

Jak dlouho se má potit lilek

Před samotným vařením mu dejte chvilku na to se "vypotit" – plátky z obou stran posypte solí (sůl je další a poslední zbraň proti nežádoucí hořkosti) a nechte ležet třeba na prkýnku. Lilek se během pár minut "orosí" a vy pak přebytečnou tekutinu osušíte papírovou utěrkou.

Jak dlouho nechat vyplakat lilek

Jak vypotit lilekNakrájejte lilek na kostky nebo cca 1 cm silná kolečka.Každou vrstvu prosolte, nasypte do cedníku a ten nechte třeba ve dřezu.Položte na lilek talíř (zatěžkaný např. sklenicí s vodou), aby se snadno vylisovala hořká šťáva.Zhruba po půl hodině lilek osvoboďte, opláchněte sůl a osušte.
ArchivPodobné

Jak udělat lilek v troubě

Lilek nakrájejte na kolečka a smíchejte s prolisovaným česnekem smíchaným s olivovým olejem a kořením. Poté lilek buď ugrilujte (viz recept na grilovaný lilek), nebo upečte v troubě. V tom případě troubu předehřejte na 220 stupňů, lilky vyskládejte na pečicí papír a pečte 20 minut.
Archiv

Jak udělat lilek na pánvi

Oloupaný lilek nakrájíme asi na 5 mm plátky, necháme chvíli odpočinout. Osolíme, popepříme, potřeme rozetřeným česnekem a na pánvi , kterou si lehce polijeme olivovým olejem prudce opečeme z jedné strany a po otočení na druhou stranu poklademe plátky sýra podle libosti.

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.

Jak se pozná zkažený lilek

Lilek zkontroluj promačkáním, jestli už není měkký a jestli se nepokryl tmavými skvrnami. Ty ukazují na to, že by už mohl být zkažený. – Lilek se dá skvěle kombinovat s ostatní zeleninou a jinými dobrotami – s paprikami, rajčátky, houbami, česnekem…

Jak dlouho péct lilek v troubě

Lilky a čtvrtky citrónu položíme vedle sebe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 200°C asi 30-35 minut dokud lilky nezhnědnou a nerozevřou se.

Jaké koření na lilek

Sedm druhů koření, které se v receptu zmiňují, je orientální směs, jejíž složení se může mírně lišit, podle toho, koho se zeptáte. My vycházíme z varianty nové koření, černý pepř, skořice, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek a višeň mahalebka.

Jak dlouho se dělá lilek na pánvi

Ve velké pánvi rozehřejeme olivový olej a plátky lilku na něm postupně osmažíme do zlatohněda (asi 3 minuty). Necháme osušit na papírové utěrce nebo ubrousku. Pánev otřeme a poskládáme na ni osmažené plátky lilku. Můžeme je skládat tak, aby se částečně překrývaly.

Jak se jí lilek

Většina vitaminů a minerálních látek je obsažena přímo ve slupce a těsně pod ní, proto by se lilek vždy měl konzumovat včetně slupky. Lilek se nesmí jíst syrový! Obsahuje totiž alkaloidy typické pro lilkovité rostliny (například solanin), které by při konzumaci syrového lilku mohly způsobit nevolnost a zažívací potíže.

Jakou má chuť lilek

Lilek má lehce nahořklou chuť a to kvůli semenům, která jsou pokryta trpkými alkaloidy. Je houbový až gumový, strukturou podobný masu. Umí do své dužiny absorbovat oleje a příchutě, proto je tak kulinářsky oblíbený.

Jak dlouho vydrží lilek v lednici

Skladování Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.