Jak správně Špricovat?

Jak dlouho schne Špric

Před další prací musí zejména špric plně zaschnout což trvá zhruba 3 dny.
Archiv

Jak dlouho schne jádrová omítka

Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Jak nahodit Spric

Špric snadno namícháte ze směsi písku a cementu v objemovém poměru cca 3:1, naředěné vodou do konzistence řídké kaše, tedy 3 lopaty písku a 1 lopata cementu.
Archiv

Jak správně nahodit zeď

Výchozí bod je tedy jasný – připravená zeď, připravené omítníky a namíchaná jádrová omítka. Zásadní je hustota omítky, která by měla na zednické lžíci tvořit menší bochánek. Takto připravenou omítku na zeď rychlým pohybem nahodíme zednickou lžící – chce to trochu švih, ale ne moc, aby se omítka po zdi nerozstříkla.

Co se dává pod štuk

Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací.

Kdy štukovat

Pokud je možné topit, pak můžete prakticky přikročit ke štukování hned. Pokud ne a budete se spoléhat jen na větrání, pak se může stát, že omítky promrznou a zakonzervovaná vlhkost je potrhá. A na jaře budete moct štukovat znova.

Kdy Nanaset štuk

Okamžitě po zakoupení materiálu můžeme začít se štukováním. Při nanášení štuku na stěnu je důležité nenatahovat příliš velkou plochu. Nanesený štuk by proschl a jeho další zatočení by již nebylo možné.

Jak omítnout roh

Rohový profil se při omítání vkládá do předem nataženého lepicího tmelu na povrchu izolantu nebo zdiva. Zatlačí se do lepidla, stejně jako perlinka po stranách lišty, a srovná se pomocí vodováhy. Vytlačené lepidlo se stáhne pomocí ocelového hladítka.

Jak uhladit omítku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.

Jak dlouho se dělají omítky

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak natahovat štuk

Jak štukovat – návod

Můžete se pustit do štukování. Štuk se natahuje pomocí ocelového hladítka, a to vždy odspodu nahoru. Na hladítko si z kbelíku naberte pomocí zednické lžíce přiměřené množství směsi, pod vhodným úhlem přiložte hladítko ke stěně a pohybem nahoru rovnoměrně štuk rozetřete.

Jak správně štukovat

Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.

Jak dlouho nechat vyschnout štuk

Nevím, jak dlouho štuk "zraje", ale měl by být proschlý, je dobré vyčkat až celý zesvětlá, což může být podle místních podmínek i několik dní.

Jakou penetraci pod štuk

Speciální jednosložková penetrace s křemičitým pískem na hutné, hladké a nenasákavé podklady. Ideální je jako přednátěr a příprava podkladu před prováděním obkladačských prací a…

Jak natáhnout štukovou omítku

Malým natahovákem rozetřeme štuk po okrajích stropu a poté velkým natahovákem roztíráme štukovou směs po celé ploše stropu. Natahujeme tenkou vrstvu, protože jinak by nám štuk ze stropu spadl. Štuk se musí do stropu vtlačit a teprve poté uhlazovat do ztracena. Když štuk zavadne, můžeme natáhnout druhou vrstvu.

Co se dělá dřív omítky nebo podlahy

Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.

Kdy Štukovat

Po ztvrdnutí a vyschnutí omítky můžeme štukovat. Omítku musíme nechat před štukováním zrát podle její tloušťky. Počítejte s jedním dnem na 1 mm u omítek sanačních, jinak lze štukovat i rychleji, omítka ale musí být opravdu suchá a vyzrálá.

Jakou penetrací pod štuk

Speciální jednosložková penetrace s křemičitým pískem na hutné, hladké a nenasákavé podklady. Ideální je jako přednátěr a příprava podkladu před prováděním obkladačských prací a…

Kdy malovat po štukování

Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě. Existuje nepřeberné množství hotových štukových omítek.

Kdy můžu malovat po štukování

Po zaschnutí štuku se můžete pustit do malování

Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování. Protože mají štuky šedobílou barvu, v dílnách, sklepech, spížích a dalších esteticky nenáročných místnostech malovat na bílo vůbec nemusíte.

Proč se používá perlinka

Perlinka, neboli vyztužovací mřížka, je důležitá pro zpevnění stavebních materiálů, v našem případě kontaktního zateplovacího systému. Díky tomu bude zateplení kvalitnější a déle vydrží, izolace bude pevnější. V často namáhaných místech je perlinka obzvláště důležité, aby nedošlo k poškození izolace.

Jak škrábat zdi před malováním

Starou barvu nastříkejte vlažnou vodou a můžete začít pracovat. Navlhčete si vždy jenom část zdi, kterou zvládnete oškrábat, než zeď opět proschne. Pokud nějaké místo půjde hůř, znovu tam nastříkejte vodu. Pomocí kovové špachtle postupně sundejte starou barvu.

Jak správně natáhnout perlinku

TIP: Perlinka se dá řezat obyčejným odlamovacím nožem, profily s hliníkem přestříhnete nůžkami na plech. Dobře rozmíchané lepidlo naneste zednickou lžíci na hladítko a pak ho rozetřete do rohů. Postupuje se odspodu směrem nahoru. Profil s perlinkou pak zatlačte do lepidla a uhlaďte.

Kdy je potřeba perlinka

Zpravidla se používá tam, kde je zapotřebí použít vložku mezi dva materiály s odlišnou roztažností, anebo jako vyztužující prvek u vnitřních i vnějších omítek. Perlinka se dobře instaluje, a je-li nutné opravit prasklou či jinak poškozenou zeď, popřípadě strop, je tato sklovláknitá síť tím nejlepším pomocníkem.

Jak brousit starou malbu

K odstranění starých vrstev maleb na stěnách a stropech můžeme také použít speciální brusku – Bruska Žirafa FLEX WS 702 VEA (viz. sekce Půjčovna). Bruskou lze jednoduše brousit až do výšky 3 m, takže není nutné používat lešení či žebřík.