Jak správně skladovat houby?

Jak nejlépe skladovat houby

Po usušení uchovávejte houby v dobře uzavřených neprodyšných sklenicích se šroubovacím uzávěrem v chladné, suché a temné místnosti, aby nepodlehly plísním ani molům. Při dobrém skladování vydrží i tři roky, ale čas od času je raději zkontrolujte.
Archiv

Jak uchovat čerstvé houby do druhého dne

„Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte. U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin.

Jak nejlépe konzervovat houby

Způsobů, jak houbám prodloužit život, je celá řada, tím nejběžnějším typem konzervace je sušení. Jeho cílem je snížit obsah vody z původních asi 90 % na 5 %, čímž se zabrání růstu plísní. Důkladně očištěné houby se před sušením podélně nakrájejí na pokud možno stejně silné, zhruba 2–4 mm tenké plátky.

Jak uchovat houby ve sklenici

Oschlé houby pěchujeme do sklenic a vrstvy prosypáváme solí, ideálně předem prosušenou v troubě. Na kilogram hub vychází zhruba čtvrt kilogramu soli, poslední vrstvu tvoří sůl. Sklenice uzavřeme a skladujeme v temnu a chladu až půl roku.
Archiv

Jak zavařit houby na zimu

Houby očistíme, pokrájíme na větší kusy (tak 3×3 cm) a povaříme cca 5 minut ve slané vodě. Pak několikrát propereme ve studené vodě, abychom je zbavili šlemu a necháme okapat na sítu. Naplníme sklenice po okraj, zavíčkujeme a sterilujeme ve vodní lázní – varem dvě hodiny nebo hodinu a druhý den znovu hodinu.

Co s houbami po sběru

Zpracování přebytků hub

Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv – třeba do polévek nebo pod maso.

Jak uchovat houby na zimu

Kromě tradičního sušení je můžete blanšírované zamrazit, zavařit, naložit do octa, usušit v soli, nebo využít mléčného kvašení. Nejstarší způsob, jak houby uchovávat, je sušení. Postupným odpařováním vody zbyde z původního obsahu 90 % vody jen 14 %.

Jak uchovat houby v sádle

Houby v sádle

Očištěné houby nechte 15 minut osmahnout na troše tuku, abyste je zbavili vody, naskládejte je do sklenice, zalijte je rozpuštěným sádlem a sterilizujte je minimálně 45 minut při teplotě 95 stupňů Celsia.

Jak zavařit houby na sádle

Postup přípravy receptu

V širokém kastrolu zahřejte asi 180 g sádla a přidejte houby, nadrobno nasekané bylinky a 5 minut restujte. Horké i se sádlem naskládejte do sklenic. Rozehřejte zbytek sádla, přelijte jím houby, zavíčkujte a 30 minut sterilujte při 100 °C.

Jak dlouho vařit houby před Zavařováním

Naplněné a uzavřené je naskládáme do hrnce (na dno kousek látky, nebo kapesník) a přivedeme k varu. Vaříme na mírném ohni cca 1 hodinu. Občas zkontrolujeme hladinu vody, měla by být těsně pod víčka a doléváme vařící vodou třeba z varné konvice.

Jak zpracovat houby do mrazáku

Stačí houby před zmrazením lehce podusit, třeba i spařením vodou z rychlovarné konvice, a pak už se nemusíte bát škodlivin. Očištěné a pokrájené houby ideálně poduste 5 minut na malém množství vody. Tato jednoduchá tepelná úprava před zamrazením je navíc i velice praktická.

Jak dlouho vydrží houby v sádle

Houby v sádle jsou výbornou pochutinou

Houby naložené v tuku mají svou původní chuť a vůni a pokud je navíc ještě sterilujete, vydrží vám někde v chladu až šest měsíců. A až dostanete chuť na smaženici, stačí je jen vhodit na pánev, přidat vajíčka a za chvíli si můžete pochutnávat.

Jak naložit houby do soli

Do soli nakládáme jen tvrdé plodnice hříbků, křemenáčů, čirůvek, holubinek a dalších hub. Houby očistíme bez omývání a nakrájíme na menší kousky. Můžeme je nechat na slunci trochu zaschnout, potom je v míse promícháme se solí v poměru 200 g soli na 1 kg hub. Napěchujeme do sklenic, abychom vytlačili přebytečný vzduch.

Jak naložit houby na zimu

Houby v tuku

Houby očistíme a pokrájíme na plátky tak, jako do polévek nebo omáček. Posolíme, trochu okmínujeme a necháme ve vlastní šťávě udusit doměkka. Naplníme do sklenic a povrch zalijeme převařeným máslem nebo jiným tukem tak, aby na houbách byla vrstva asi 1 cm silná. Uzavřeme a sterilizujeme 40 minut při 90 °C.

Jak jednoduše zavařit houby

Připravíme si sladkokyselý nálev a to tak, že cukr (70 g) se solí (25 g) smícháme s 850 ml vody a 300 ml octa, přivedeme ho k varu a ihned odstavíme. Předvařené houby vložíme do sklenic, zalijeme vychladlým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 25-30 minut při teplotě vody 100 °C.

Jak upravit houby před zmrazením

V podstatě je tedy potřeba u hub zastavit rozklad ještě před tím, než je strčíte do mrazáku. Spolehlivě a rychle toho dosáhnete spařením vroucí vodou. "Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.

Jak uskladnit houby v mrazáku

Houby můžete podusit i v hrnci, kde je zalijete trochou vroucí vody. Nakonec nechte houby vychladnout a okapat. Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem.

Jak správně naložit houby

Očištěné opláchnuté houby pokrájíme a 3 minuty povaříme. Scedíme a ihned přelijeme studenou vodou. Plníme do malých skleniček a zaléváme nálevem z litru vody a dvou lžic soli. Zavíčkujeme a sterilizujeme varem 40 minut.

Jak dlouho vařit houby před zmrazením

Jak tedy houby zamrazit správně

"Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.

Proč Nemrazit houby

Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají. A budou se tedy uvolňovat ještě několik hodin po tom, co je dáte do mrazáku. Když je poté rozmrazíte a uvaříte, budete pojídat zbytečně houby plné mykotoxinů, které škodí celému tělu.

Jak se za mrazu jí houby

Jednoduše je očistěte, nakrájejte na menší kousky a zhruba tři minuty povařte. To proto, že některé druhy hub zmrazené za syrova mají tendenci hořknout a rychlým povařením se tomu snadno vyhnete. Pak už je jen propláchněte studenou vodou, osušte a dejte do nádob nebo sáčků vhodných k mražení potravin.

Jak naložit houby bez zavařování

Z vody a octa v poměru 1 díl octa a 3 díly vody, divokého koření, hořčičného semínka a cukru připravíme nálev. Přivedeme k varu a 3 – 4 minuty prováříme, aby se uvolnilo aroma. Houby naplníme do sklenice, můžeme prokládat lahůdkovou cibulkou a přelijeme vroucím nálevem.

Jak dlouho se sterilizují houby

Předvařené houby vložíme do sklenic, zalijeme vychladlým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 25-30 minut při teplotě vody 100 °C. Houby necháme nejméně 3-4 týdny uležet v chladnu a temnu!

Jak správně zmrazit houby

Houby můžete podusit i v hrnci, kde je zalijete trochou vroucí vody. Nakonec nechte houby vychladnout a okapat. Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.