Jak správně skladovat křížaly?

Jak se skladuji křížaly

Skladování křížal

Ideální je chladnější špajz s teplotou, která nepřesahuje 15 oC. Uskladněné křížaly pravidelně kontrolujeme. Pokud nebudou dostatečně usušené, může se stát, že se na nich objeví plíseň. V případě nálezu takto infikovaných křížal musíme vyhodit obsah celé dózy.
Archiv

Jak skladovat křížaly z jablek

Dobře usušené křížaly, sušené 12 a více hodin, se při pokusu o ohnutí zlomí. Takové křížaly jsou bezpečně usušené a dají se skladovat po delší dobu. SKLADOVÁNÍ: Křížaly skladujte buď v dobře uzavíratelné nádobě s víčkem, které je opatřené těsnicí gumičkou. Ta zabrání pronikání vlhkosti dovnitř sklenice.

Jak dlouho se suší křížaly

Jak křížaly sušíme

Začínáme sušit na nejnižší teplotu 50–60 °C. Když plátky zavadnou, zvýšíme teplotu na 70 °C. Po hodině až dvou plátky otočíme a dosušíme při 60 °C za občasného otáčení nebo promíchání. Celkově trvá sušení přibližně 6–8 hodin.

Jak se suší křížaly

Každé jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky (asi 2 až 3 mm). Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C. Jablka sušíme s pootevřenými dvířky trouby, aby mohla unikat pára. Křížaly jsou usušené, když plátky jablek pěkně křupou.

Jak skladovat sušené fíky

Sušené fíky mohou být skladovány po dobu několika měsíců v chladném a tmavém místě nebo v chladničce. Sušené fíky by měly být dobře zabalené, aby se na vzduchu nevysušily a neztvrdly. Nutriční složení fíků na základě dat dostupných v aktuální verzi Databáze složení potravin ČR.

Jak uložit sušené ovoce

💡 Ideální nádobou na uchování sušeného ovoce je sklo.

Díky svému složení je sklo neprostupné pro chemické a plynné látky. Druhá výhoda je jeho vynikající tepelně izolační vlastnost, protože udržuje počáteční teplotu mnohem déle než jiné materiály.

Proč se říká Křížala

od nář. krúžat, krúžlat ‚krouhat' (okrajovat slupku, krájet na plátky), popř. od subst. křížaly kontaminací s krouhat.

Jak dlouho se suší jablka v sušičce

Jablka vložíme do sušičky. Sušička je nejideálnějším způsobem sušení křížal, protože zaručí kvalitní usušení ovoce. Teplotu na sušení křížal nastavíme na cca 50 – 55° C. Křížaly z jablek v sušičce budou hotové za zhruba 6 až 8 hodin.

Jak sušit křížaly bez trouby

Sušit se dá i úplně tradičně bez trouby, kdy jablka navléknu na provázek a zavěsím na dobře větrané místo, kam nesvítí sluníčko. Houby stačí rozložit na utěrku nebo papír a položit na topení a občas je obrátit, aby se sušily rychleji. Pokud chcete ale udělat větší zásoby, s troubou to půjde rychleji.

Proč se říká křížala

od nář. krúžat, krúžlat ‚krouhat' (okrajovat slupku, krájet na plátky), popř. od subst. křížaly kontaminací s krouhat.

Jak sušit křížaly na topení

Nejvhodnější doba na přípravu křížal je s nástupem topné sezony, jelikož doba schnutí se výrazně zkrátí, pokud nemáte šušičku. Mřížku nebo plech dáme na radiátor a necháme jablka takto schnout 1,5 – 2 dny. Pak přendáme do plátěných sáčků a necháme doschnout, občas promícháme.

Jak dlouho vydrží sušené fíky

Sušené fíky jsou trvanlivé, neboť procesem sušení se obsah sacharidů zvyšuje až na 70%. Sušené fíky mohou být skladovány po dobu několika měsíců v chladném a tmavém místě nebo v chladničce.

Jak dlouho vydrzi fíky

Uskladněné v lednici vydrží až dva týdny. Ty měkké a vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, ať už samotné, do salátů nebo k sladkým dezertům.

Jak uchovat sušená jablka

Křížaly je ideální uchovávat v uzavřených dózách na suchém, tmavém a chladném místě, kde bude zabráněno přístupu vzduchu a vlhkosti. Teplota pro uskladnění sušených plodů by neměla přesáhnout 15 °C. Dodržíme-li tyto podmínky, měly by nám křížaly vydržet 1 až 2 roky.

Jak dlouho vydrží sušená jablka

Jak dlouho vydrží správně uskladněné sušené ovoce Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců.

Jak se nazývá sušená Hruška

Křížaly (sg. křížala) jsou sušené stroužky nebo plátky jablek. Sušené plátky hrušek se nazývají štěpány.

Co to je Štěpány

Křížaly, štěpány, sušené švestky patří odpradávna na vánoční tabuli. Podávaly se buď jen tak, nebo se z nich připravovala například muzika, lahodná hustá omáčka, která se podávala s plátkem vánočky. Dnes si na ni mažeme častěji máslo a sušené ovoce zobeme u televizních pohádek.

Jak se suší ovoce mrazem

Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Na co jsou dobré křížaly

Sušené švestky, kterým naše babičky říkaly křížaly, dokáží zabraňovat kostním ztrátám i ve vyšším věku, ba co víc, díky nim lze stav kostí výrazně zlepšit.

Jak zpracovat křížaly

Jablka potřebují k usušení 7 – 8 hodin.

Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu. Vychladlé křížaly uložte do vzduchotěsné nádoby na suché a chladné místo. Zobejte, mlsejte a užívejte si!

Proč jíst fíky

Proč fíky zařadit do jídelníčku Fíky jsou bohaté na vápník, hořčík, vitamín B6, draslík nebo třeba železo. Obsahují také velké množství flavonoidů s antioxidačním účinkem a zároveň se pyšní vysokým obsahem vlákniny.

Jak uchovat fíky

Doporučuje se je skladovat přikryté jednotlivě na tácku pokrytém papírovým ubrouskem nebo v nehluboké dóze, neboť mohou vysychat, snadno se poškodit či přijímat aroma z okolních potravin. Nezralé fíky je vhodné nechat dozrát rozložené na tácku při pokojové teplotě.

Jak se pozná zralý fík

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.

Jak se skladuje sušené ovoce

Nezapomeňte doma zajistit vhodné podmínky pro skladování mrazem sušeného ovoce a zeleniny. Důležitým faktorem je i světlo a teplota. Měli bychom je skladovat na tmavém a suchém místě a při pokojové teplotě (do 22 °C). Zároveň je dobré je chránit před přímým slunečním zářením.

Proč se říká křížaly

Ale ani oni se nemysleli, že by jen v češtině se vyskytující slovo křížala ze slova kříž vzniklo, všichni etymologové se shodují, že tu šlo o nějaké sloveso, které snad znělo nějak jako križati a které bylo příbuzné s naším dnešním krájet. Ten křížek v jablku snad jen ovlivnil konečnou podobu našeho slova.