Jak správně sterilizovat houby?

Jak zavařit houby na zimu

Houby očistíme, pokrájíme na větší kusy (tak 3×3 cm) a povaříme cca 5 minut ve slané vodě. Pak několikrát propereme ve studené vodě, abychom je zbavili šlemu a necháme okapat na sítu. Naplníme sklenice po okraj, zavíčkujeme a sterilujeme ve vodní lázní – varem dvě hodiny nebo hodinu a druhý den znovu hodinu.

Jak nejlépe zavařit houby

Předvařené houby vložíme do sklenic, zalijeme vychladlým nálevem, uzavřeme a sterilujeme 25-30 minut při teplotě vody 100 °C. Houby necháme nejméně 3-4 týdny uležet v chladnu a temnu!
Archiv

Jak zavařit houby v hrnci

V hrnci přiveďte k varu vodu a následně v ní houby zhruba 5 minut povařte spolu se 3 lžičkami soli a citronovou kůrou. Když jsou houby povařené, slijte je a ihned zchlaďte ledovou vodou. Takto budou houby připravené na zavařování.

Jak správně zavařovat houby v troubě

HoubyPředehřev: ne.Zavařování: 250 °C po dobu 8-10 min. u menších sklenic (8 ks na plech) nebo 10-12 min. u větších sklenic (6 ks na plech)Na dno plechu dáme starou plenu nebu utěrku a zalijeme horkou vodou do výšky asi 2-3 cm, na plech pak vyskládáme skleničky a zavařujeme (lze použít jen skleničky s víčky na závit)
Archiv

Jak zpracovat houby na zimu

Kromě tradičního sušení je můžete blanšírované zamrazit, zavařit, naložit do octa, usušit v soli, nebo využít mléčného kvašení. Nejstarší způsob, jak houby uchovávat, je sušení. Postupným odpařováním vody zbyde z původního obsahu 90 % vody jen 14 %.

Jak zavařit houby Deko

Houby očistíme, pokrájíme a ve vroucí vodě necháme přejít varem (asi 3 minut). Potom vyndáme a dáme do vypařených sklenic. Zalijeme studeným nálevem, uzavřeme víčka a máme zavařeno. Tato udělané houby vydrží při dobrém skladování i 2 roky.

Jak zavařit houby na sádle

V širokém kastrolu zahřejte asi 180 g sádla a přidejte houby, nadrobno nasekané bylinky a 5 minut restujte. Horké i se sádlem naskládejte do sklenic. Rozehřejte zbytek sádla, přelijte jím houby, zavíčkujte a 30 minut sterilujte při 100 °C. Recept pro vás připravil časopis F.O.O.D.

Jak zavařit houby do omáčky

Houby ve vlastní šťávě

Houby umyjeme, nakrájíme a dáme dusit do hrnce, přidáme trochu oleje, sůl (nepodléváme vodou). Po podušení naskládáme do skleniček (osvědčili se 3 dcl) a sterilujeme 1 hodinu, druhý den ještě jednou, ale stačí 30 minut.

Jak dlouho vařit houby před Zavařením

Houby se důkladně očistí, menší se nechávají celé nebo se rozpůlí, větší pokrájíme na kousky. Pak je vaříme přibližně 10 minut – tvrdší ale i čtvrt hodiny – v mírně osolené vodě, případnou pěnu na povrchu sbíráme lžící. Po uvaření houby scedíme, propláchneme teplou vodou a necháme je okapat a vychladnout.

Jak pripravit houby na zmražení

V podstatě je tedy potřeba u hub zastavit rozklad ještě před tím, než je strčíte do mrazáku. Spolehlivě a rychle toho dosáhnete spařením vroucí vodou. "Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.

Jak zavařit houby do mrazáku

Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit. Takto upravené (povařené nebo podušené) houby naporcujte do igelitových sáčků (nebo plastových krabiček), které by měly být dokonale utěsněné, aby unikající vůně hub nemohla ovlivnit ostatní potraviny v mrazničce.

Jak zavařit houby bez Zavarovaciho hrnce

Zavařování v troubě

Takto lze zavařit jakoukoliv zeleninu či ovoce, ale také maso či houby. Stejně jako při zavařování v zavařovacím hrnci je zapotřebí dodržet čistotu – sklenice i víčka vyvařte. Můžete je vysterilovat v troubě a to tak, že omyté sklenice dáte na plech a ten vložíte do trouby na 10 minut při 160°C.

Jak nejlépe uchovat houby na zimu

Kromě tradičního sušení je můžete blanšírované zamrazit, zavařit, naložit do octa, usušit v soli, nebo využít mléčného kvašení. Nejstarší způsob, jak houby uchovávat, je sušení. Postupným odpařováním vody zbyde z původního obsahu 90 % vody jen 14 %.

Jak dlouho se Sterilizuji houby

Houby naplníme do skleniček, zavíčkujeme a sterilujeme 30 minut při teplotě 100°C 2x po 24 hodinách. Vhodné do gulášů, polévek a pod. HOUBOVÝ SALÁT S OLIVAMI (zavařený do sklenic): Tvrdé mladé houby pokrájené na přiměřené kusy svaříme v osolené a okyselené vodě asi 8 minut.

Jak zamrazit houby na zimu

Použít můžete i mikrovlnnou troubu. Pevnější houby očistěte, pokrájejte a zakryjte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla nebo sádla. Nechte tuk rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.

Jak houby do mrazáku

Ve větším hrnci přivedeme k varu vodu, vsypeme houby a necháme cca 3-4 minuty blanšírovat (převařit). Poté cedníkem vyndáme do mísy se studenou vodou, tím je rychle zchladíme, přecedíme, necháme okapat a plníme do plastových misek s víčkem nebo do mikrotenových sáčků. Uložíme do mrazáku.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak skladovat houby v mrazáku

Jestli jste se rozhodli, že houby podusíte, nakrájejte je na větší plátky a duste je nejprve v troše vroucí vody a ve vlastní šťávě a až potom přidejte trochu oleje. Poté celou nádobu i s houbami ochlaďte ve studené vodě. Vychladlou směs dávejte do kelímků nebo misek a zamrazte.

Jak se sterilizuje

Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.

Jak zavařit houby v mikrovlnce

Nastavíme čas podle časové tabulky: v MT 700 W počítáme na jednu sklenici o objemu 720 ml 8 – 9 minut, v MT 800 W počítáme na jednu sklenici o objemu 720 ml 7 – 8 minut. Časy se násobí podle počtu sklenic. Při použití menších skleniček čas snížíme v poměru k obsahu.

Jak správně zamrazit houby do mrazáku

Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem. Chcete-li přeci jen zmrazit houby syrové, tedy tepelně neupravené, vyberte pouze ty kvalitní a zdravé. Do zamrazování se pusťte ideálně bezprostředně po sběru.

Jak pripravit houby do mrazáku

Stačí houby před zmrazením lehce podusit, třeba i spařením vodou z rychlovarné konvice, a pak už se nemusíte bát škodlivin. Očištěné a pokrájené houby ideálně poduste 5 minut na malém množství vody. Tato jednoduchá tepelná úprava před zamrazením je navíc i velice praktická.

Jak dlouho sterilizovat

do nádoby se studenou vodou ponoříte předměty ke sterilizaci. sterilizační tablety / roztok vložíme do nádoby. sterilizace trvá 15-30 minut, podle pokynů výrobce. předměty je potřeba před použitím vypláchnout zchlazenou převařenou vodou.

Jak sterilizovat bez hrnce

Kompot bez obávaného zavařovacího hrnce

Můžete zkusit také třeba strouhaná jablka – nastrouháte, co nejvíce napěchujete do sklenic a zasypete cukrem. Pak už jen stačí zavíčkovat a sterilovat, tedy zavařit – tady by obrácení dnem vzhůru nestačilo, protože ovoce ve sklenici není na rozdíl od marmelády povařené.

Jak se za mrazu jí houby

Jednoduše je očistěte, nakrájejte na menší kousky a zhruba tři minuty povařte. To proto, že některé druhy hub zmrazené za syrova mají tendenci hořknout a rychlým povařením se tomu snadno vyhnete. Pak už je jen propláchněte studenou vodou, osušte a dejte do nádob nebo sáčků vhodných k mražení potravin.