Jak správně upéct vánočku?

Jak nastavit troubu při pečení vánočky

Vhodné teploty pro vánočku

Horkovzduch vysušuje – Troubu rozpalujte na 190 °C, po deseti minutách od vložení vánočky teplotu snižte o dvacet až třicet stupňů. Elektrická trouba – Troubu rozpalte na 220 °C, po deseti patnácti minutách od vložení snižte výkon na 160 °C.
Archiv

Jak dlouho se peče vánočka

Vždy když těsto nakyne, prohněteme ho vařečkou a necháme znovu kynout. Z potřetí vykynutého těsta upleteme vánočku. Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sekanými mandlemi. Pečeme ve vyhřáté troubě zhruba hodinu.

Čím se potírá vánočka před pečením

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky.

Z jaké mouky se peče vánočka

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.
Archiv

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Čím nejlépe potřít vánočku

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut. V polovině vánočku zkontrolujte a jestli na povrchu příliš rychle zlátne, zakryjte ji kouskem alobalu.

Jak se peče vánočka ve formě

Prvních 5 minut pečeme při 190-200°C, pak teplotu snížíme na 160°C a dopečeme. Podle velikosti vánočky pečeme 45-60 minut – upečení vyzkoušíme špejlí. Kdyby vánočka svrchu hodně hnědla, zakryjte ji alobalem. Upečenou vánočku necháme chvilku ve formě odpočinout, pak ji opatrně vyklopíme a pocukrujeme.

Co s tvrdou Vanockou

Smíchejte si smetanu, vejce, cukr, skořici a případně dolijte trochou mléka. Do této směsi namáčejte plátky vánočky, které poté osmažte na pánvi z obou stran do zlato-hněda. Doporučujeme smažit na kokosovém oleji, protože dodá vašim toustům lahodně jemnou chuť. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, pak smažte na másle.

Kdy vyklopit vánočku z formy

Podle velikosti vánočky pečeme 45-60 minut – upečení vyzkoušíme špejlí. Kdyby vánočka svrchu hodně hnědla, zakryjte ji alobalem. Upečenou vánočku necháme chvilku ve formě odpočinout, pak ji opatrně vyklopéme a pocukrujeme.

Kdy vyklopit vánočku

Formu s nakynutým těstem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi hodinu (zkoušíme špejlí). Upečenou vánočku necháme chvíli odpočinout ve formě, pak opatrně vyklopíme a necháme vychladnout.

Proč vánočka po upečení spadne

Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Jak dlouho se peče vánočka ve formě

Vánočkovou formu vymažeme tuhým máslem a dáme do ní nakynuté těsto. Vrch těsta uhladíme, natáhneme ho spíše ke stranám. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 °C asi hodinu (asi po půl hodině pečení vrch přikryji alobalem, aby nebyl moc tmavý).

Jaké koření do vánočky

Téměř všechny recepty uvádějí z koření minimálně strouhanou citrónovou kůru. Dále můžete přidat vanilkový cukr, špetku strouhaného muškátového oříšku nebo trochu rumu. Ve starších receptech můžeme najít například i anýz nebo nové koření. Kdo má rád, nesmí zapomenout přidat do těsta rozinky nebo mandle.

Jak poznám že je vánočka pečená

Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit. Upečenou vánočku z plechu i s papírem sesuneme opatrně na mřížku, aby chladla rovnoměrně ze všech stran.

Jak poznám že je vánočka hotová

Upletenou vánočku posypte mandlemi a potřete rozšlehaným vejcem a nechte ještě cca 30 minut kynout na plechu. Poté pečte na 200°C 3 minuty a pak teplotu stáhněte na 160°C a pečte cca 1hodinu. Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová.

Jak dlouho se peče vánočka v horkovzdušné troubě

Vložím do horkovzdušné trouby a na 170 °C peču 15 minut. Poté vánočku přikryji alobalem, teplotu snížím na 155 °C, a takto peču ještě 55 minut. Špejlí vyzkouším, zda je vánočka hotová. Po upečení ji nechám lehce vychladnout a popráším cukrem.