Jak správně uvařit vejce natvrdo?

Jak uvařit vejce natvrdo aby nepraskla

Jak uvařit vejce Než se pustíte do vaření vajíček, vyndejte je z lednice a nechte ohřát na pokojovou teplotu. Tak vám vajíčka ve vroucí vodě neprasknou a budou perfektní. Jestli nechcete ztrácet čas, můžete do vody v hrnci nalít lžičku octu, díky kterému vajíčka také nepopraskají.
Archiv

Jak dlouho se delaji vejce na tvrdo

7 minut pro vajíčka s tekutým středem zvaná nahniličko. 10 minut pro vajíčka natvrdo.
Archiv

Jak se vaří vejce

I vejce natvrdo se mohou vkládat rovnou do vařící vody, v takovém případě se vaří devět minut, což je dostatečná doba k provaření bílku i žloutku. Vejce, která chceme uvařit natvrdo, se ale dají vložit i do studené vody a přivést k varu, jakmile začne voda vřít, vypneme plotýnku a vejce necháme ve vodě 10 minut dojít.

Jak správně uvařit vajíčka na měkko

Vejce naměkko

Vložte do vroucí vody a stopujte přesně 4 minuty. Vajíčka před vařením vyndejte, aby měla pokojovou teplotu. Pokud na to zapomenete, vařte je o minutu déle. Podávejte s chlebem a solí, žloutek by měl po rozříznutí vytékat.

Jak poznat zkažené vejce natvrdo

Zkažené vejce odhalíte, když využijete svůj čich. Zkažené vejce totiž vydává nepříjemný zápach, který jistě rozeznáte hned, jak ho ucítíte. To dokonce platí nejen pro syrové, ale také pro uvařené vejce.

Co s vejci natvrdo

Vejce natvrdo: 11 lahodných způsobů, jak s nimi naložitSkotská vejce.Roláda s vajíčkovým salátem.Jednoduchý vajíčkový salát s rajčaty.Ruské vejce.Kuřecí roláda s nádivkou.Vaječné placičky se sýrem a šunkou.Plněná sekaná pečeně

Jak se pozná že je vajíčko uvařené natvrdo

Doba 7 minut od doby varu je opravdu jen orientační. Záleží na velikosti vajec, síle skořápky. Že je vejce spolehlivě natvrdo uvařené poznáme tak, když jej z vody vyndáme lžící, skořápka zůstane během chvíle suchá. Skořápka vajec se lépe odstraňuje loupáním pod tekoucí studenou vodou.

Jak dlouho se vaří vejce

Vejce naměkko

Jakmile voda vře, vložte do ní vajíčka a stopujte přesně pět minut. Po pěti minutách je bílek pevný, žloutek tekutý, zkrátka naměkko.

Co znamená když vejce plave

"Plavec" – čím je vejce starší, tím víc je v něm vzduchu. Když vejce vhozené do vody klesne ke dnu, je čerstvé, pokud plave, nejezte ho. Konzistence – čím je vejce starší, tím tekutější je žloutek. Pokud vám tedy nejde snadno žloutek oddělit od bílku, není vejce čerstvé.

Jak se dělá ruské vejce

Česká varianta ruského vejce se obvykle skládá z vejce uvařeného natvrdo, kyselé okurky, bramborového salátu, zeleného hrášku, červené papriky a šunky, případně dalších surovin. Někdy se také přidává želatina, a pak se jedná o ruské vejce v aspiku.

Jak spotřebovat moc vajec

Recepty z vajec: 10 nápadů, jak zužitkovat vejce nejen zVajíčková pomazánka 10x jinak.Plněná vejce s avokádem.Vajíčkový salát.Tuňákový salát s vajíčkem a olivami.Plněná sekaná s vejcem.Těstovinový salát se šunkou a vejci.Koprová polévka s vejcem.Zapečené toasty s vejci.

Kdy je vejce Zkazene

Rozpoznat pukavce bezpečně a zvenku vám pomůže sklenice s vodou. Vložte do ní vejce a sledujte, co se stane. Pokud vejce klesne ke dnu a drží se na dně, je čerstvé. Pokud vejce klesne ke dnu, pak se trochu nadnese a vznáší se u dna sklenice, je ještě v pořádku.

Co je to pošírované vejce

Metoda „pošírování“ vznikla původně pro přípravu „ztracených vajec“ (franc. oeufs pochés), kdy se vejce vykleplo do horké vody. Nyní se tímto způsobem připravují především ryby, ústřice, jemné knedlíčky, nebo drůbež. Při této přípravě zůstávají zachované hodnotné látky a původní chuť upravovaných surovin.

Proč název ruské vejce

Legenda říká, že ruské vejce vzniklo v 50. letech v automatu Koruna, kde tamější provozní umně zužitkoval prošlé pochutiny do jedné směsi, které dal jméno ruské vejce, aby mu to prošlo. Myslíme tím u vyšších komunistických míst.

Co s přebytky vajec

Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.

Jak se dělá pošírované vejce

pošírovaná vejce

Do vody v kastrolu vlijeme ocet, osolíme. Vodu přivedeme těsně pod bod varu a pomalu do ní vyklepneme vajíčka, která pomocí lžíce zabalíme – bílek obalíme kolem žloutku. Vaříme 2−3 minuty, poté vyjmeme a zchladíme.

Co delat s Vajickem

Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.

Kdy nejíst vejce

Nikdy nejezte syrová vejce – důvod je jasný: hrozí salmonela. Pokud jste nemocní, nejezte vajíčka starší než 10 dní.

Jak udělat vejce do skla

Do skleničky vyškrábneme ze skořápky vejce uvařená naměkko = bílek vařený, žloutek tekutý (3-4 minuty od vložení do vroucí vody), trošku ještě rozšťoucháme lžičkou, osolíme, opepříme, pokapeme rozpuštěným máslem, posypeme čerstvě strouhaným křenem a doplníme rajčátky, šunkou, opečeným bílým chlebem a pod. dle chuti.

Jak se dělá sázené vejce

Vodou v rendlíku rychle zamíchejte lžící, aby vznikl vír,“ řekl pro Lifee.cz šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Doprostřed víru vlijte jedno vajíčko. Ve víru se žloutek krásně obalí v bílku. Jakmile je bílek pevný, odstavte rendlík z plamene a nechte vejce dojít.

Kdo vymyslel ruske vejce

Italové, jinak nazývaní Vlachové, údajně kdysi připravili vlašský salát s vejcem pro hosty z Ruska. Jiné zdroje uvádějí, že autorem pokrmu i názvu jsou provozní automatu Koruna v Praze Josef Hliňák a šéfkuchař Jiří Tučner, a pokrm vznikl někdy v 50. letech 20. století.

Jak uchovat vejce co nejdéle

Vajíčka by měla být uskladněna v lednici, kde se teplota pohybuje mezi 2 až 8 °C. Dát je můžete také na místo, kde teplota nekolísá a nepřekročí 18 °C, např. do spíže. Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově.

Kdy se mají nakládat vejce

Přebytky vajec se vyplatí naložit

Přebytky můžeme lehce naložit pro období, kdy slepice snášejí méně. Využíváme postupy a metody našich babiček. Na naložení nesmíme použít vejce stará – měla by být maximálně týden od snůšky, proto raději vejce nakládáme postupně.

Co je to Pošírování

Pošírování (z franc. poche – kapsa) je způsob úpravy masa, ryb, ovoce, zeleniny při teplotě mezi 75 a 95 °C. Teplota tekutiny nesmí přesáhnout 95 °C, voda se tedy nesmí vařit. Tekutinou bývá nejčastěji různými ingrediencemi ochucená voda nebo různé nálevy.

Jak udělat vejce ve vode

Do hrnce dáme vařit vodu. Jakmile voda vře, lžící či vařečkou utvoříme vír. Po okraji hrnce vlijeme ocet i s vajíčkem. Až začne voda znova vřít, vypneme a necháme 2 minuty dojít v horké vodě.