Jak správně vyčistit troubu?

Jak vyčistit silně znečištěnou troubu

Do rozprašovače nalejte vinný (nebo klidně i obyčejný) ocet a vnitřek trouby vystříkejte. Směs začne reagovat a pěnit. Pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit, výsledek vás ale velmi mile překvapí.
Archiv

Které čištění trouby je nejlepší

Pyrolýza je v současnosti považována za nejefektivnější způsob samočištění trouby. Vnitřek trouby se zahřeje na teplotu až 500 °C, při níž dojde ke spálení všech organických zbytků uvnitř pečicí komory. Po skončení programu stačí setřít mokrým hadříkem ze dna prach a je hotovo.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou

½ hrnku jedlé sody smíchejte s teplou vodou v takovém poměru, aby vám vznikla pasta. Troubu předehřejte na 150 °C a vymažte ji pastou (ventilátor a topná tělesa ale vynechejte), použít můžete třeba starý kartáček na zuby. Nezapomeňte si vzít rukavice – soda může až zčernat.
Archiv

Jak vypálit troubu

Pokud se chcete podivného zápachu vycházejícího z nového spotřebiče rychle zbavit, doporučujeme vám jej vytřít vlhkým hadříkem. Pomůže také na 30 minut zapnout horní/dolní ohřev na 250 °C. To by mělo k odstranění nepříjemného zápachu novoty z pečicí trouby stačit.

Jak často čistit troubu

Čištění trouby po každém pečení

Přes veškerou opatrnost při pečení se nikdy nevyhnete tomu, aby se vnitřek trouby nezašpinil a neumastil. Ideální je, když provedete vyčištění trouby po každém pečení, a ještě dokud zcela nevychladne. Protože čím déle zbytky jídla v troubě zůstávají, tím více se připečou a hůře čistí.

Jak na zaschlou mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Jak funguje samočištění trouby

Pyrolytické čištění trouby: Nečistotu sežehne doslova na uhel. Čištění horkovzdušných trub s pyrolýzou probíhá tak, že se vnitřek trouby zahřeje na extrémně vysokou teplotu – až na 500 °C. Tím se spálí naprosto všechny tuky, nečistoty a usazeniny, které se v troubě nahromadily.

Co je samočistící trouba

Pyrolýza neboli pyrolytické čištění trouby spočívá v zahřátí vnitřního prostoru trouby na extrémně vysokou teplotu, většinou až na 500 °C. Díky tomu dojde ke spálení všech nahromaděných nečistot a usazenin, hlavně tedy tuku a mastnoty.

Jak vyčistit troubu octem a solí

Jak vyčistit troubu solí nebo octem

Sůl a ocet máte většinou vždy doma po ruce a můžete je také využít při čištění trouby. Smíchejte sůl s octem, vzniklou pastu nanesete na povrch trouby, nechte působit a pak hadrem setřete.

Jak poprvé zapnout troubu

Před prvním použitím nové trouby doporučujeme zkontrolovat tento jednoduchý postup, abyste odstranili veškeré zbytky mastnoty a jiné nečistoty z výrobního procesu. Před prvním použitím: Vyjměte všechny předměty z obalu, včetně případného ochranného plastu. Zapněte na jednu hodinu troubu na funkci Gril při 200 °C.

Jak umýt mikrovlnnou troubu

Do hrnku vhodného do mikrovlnné trouby nalijte vodu s octem v poměru 1:1. V mikrovlnné troubě přiveďte roztok k varu a pak vařte cca 5 min na nejvyšší výkon. Octové výpary naruší nečistoty na stěnách mikrovlnky, kterou pak stačí vytřít měkkým vlhkým hadříkem.

Jak se zbavit Zažrané mastnoty

Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.

Co odstraní mastnotu

Při úklidu kuchyně si vystačíte s jedlou sodou a kypřícím práškem. Tyhle dvě ingredience dokáží pomoci od dlouho usazené špíny a mastnoty. Jak na to Na suchý hadřík naneste trochu oleje (může to být i obyčejný kuchyňský olej) a potřete ním zaschlé mastné skvrny.

Jak vyčistit troubu diskuze

Vhodná je voda s prostředkem na nádobí nebo s octem, případně obojí a hadřík, kterým vše setřeme. Pro ty z nás, co čištění nenávidí, je asi nejvhodnější prevencí nová pečící trouba, která disponuje funkcí pyrolytického čištění, kdy jsou všechny nečistoty odstraněny při vysokých teplotách.

Jak vyčistit samočistící troubu

V případě, že trouba programem nedisponuje, nastavte troubu na pečení na 250 °C po dobu 60 minut. Katalytické čištění způsobí, že se postupně vypálí nečistoty i tuk v troubě. Následně už stačí jen po vychladnutí vytřít troubu vlhkým hadříkem bez nutnosti použití jakýchkoliv chemických prostředků.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou a octem

Bílý ocet (kvasný ocet lihový 10%) je silnější než 8% kuchyňský ocet kvasný. Také není barvený alkoholem a ochucený estragonem. V malé misce smíchejte půl hrnku jedlé sody s pár lžícemi teplé vody. Pastu naneste na celý vnitřek trouby (kromě skla), vemte si na to nejlépe gumové rukavice.

Jak zapnout troubu po vypadku proudu

Například krátký výpadek proudu v domácnosti způsobí přechod hodin pečicí trouby do "továrního nastavení". Aby pečicí trouba fungovala, musíte hodiny nastavit. Displej pak přestane blikat a trouba bude běžným způsobem fungovat.

Co udělat před prvním použitím trouby

Před prvním použitím trouby ji vyhřívejte se systémem horního a dolního topného tělesa při 200 °C přibližně po dobu jedné hodiny. Dojde k uvolnění zápachu, který je charakteristický pro „nový spotřebič“; zajistěte dobré větrání místnosti.

Jak nahradit mikrovlnnou troubu

Kdo chce v kuchyni ušetřit místo a vzdát se jak mikrovlnky, tak klasické pečící trouby, může zvolit parní troubu kombinovanou s horkovzdušným ohřevem. Horký vzduch na závěr pečení vykouzlí zlatou křupavou kůrčičku, kterou pára sama o sobě vytvořit neumí. Pozadu ovšem nezůstal ani vývoj mikrovlnek.

Jak dostat smrad z mikrovlnky

Citron funguje výborně i na odstranění zápachu z mikrovlnky. Do hluboké misky nalijte šálek vody se šťávou a kůrou z jednoho citronu a nechte 5 minut povařit. Potom celý vnitřek vyčistěte měkkým hadříkem.

Co rozpouští mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Co je dobré na odmaštění

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Jak se zbavit zaschlé mastnoty

Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.

Jak se zbavit Zapraných skvrn

Technický benzín, Jar

Properte skvrnu od oleje v technickém benzínu tolikrát, dokud zcela nezmizí. Pokud nemáte doma technický benzín, obdobně by měl sloužit i přípravek na mytí nádobí. Jednoduše textil navlhčete, naneste trošku jaru a přemáchněte v rukách. Poté opět klasicky vyperte v automatické pračce.

Jak vyčistit troubu pomocí tablety do myčky

Trouba se dokáže velmi snadno zašpinit a je poměrné náročné ji pořádně vyčistit. Rozpuste tabletu v malém množství vody, aby vznikla kaše. Naneste na houbičku a krouživými pohyby nanášejte na mastná místa v troubě. Nechte asi 10 minut působit a poté namočeným hadříkem v čisté vodě otřete.