Jak se sází květák
Květák pěstujeme ze semínek vysévaných do skleníků nebo pařenišť, případně z předpěstovaných sazeniček. Pokud kupujeme sazenice v zahradnictví či květinářství, měly by být řádně otužené. V případě, že předpěstováváme sadbu, uplyne do výsadby sazenic 35 až 40 dnů. Od dubna je pak možné vysévat i přímo na záhon.
Archiv
Kdy se sází květák
Doba výsadby na záhon závisí na konkrétní odrůdě.
Rané odrůdy jsou odolnější a mohou se pod netkanou textilii vysazovat již koncem března, letní odrůdy se vysazují v květnu a v červnu, pozdní odrůdy musí přijít do půdy nejpozději do poloviny července.
Archiv
Jak daleko od sebe sázet květák
Rozmístění Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 63 cm od sebe a mezi jednotlivými řádky nechte taktéž 63 cm, abyste získali velké hlavy. Pokud dáváte přednost mini zelenině, můžete je zasadit blíže, klidně ve vzdálenosti 15 – 25,5 cm od sebe, protože vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami přímo ovlivňuje velikost hlav.
Jak pěstovat květák na zahradě
Dobře vyberte také místo, kde budete květák v zahradě pěstovat. Stanoviště by nemělo být na přímém slunci, ideální je celodenní rozptýlené světlo. Kromě přímého slunce by neměl být naopak ani ve stínu či v polostínu, to způsobuje pomalý růst růžic. Zemina by měla být dobře vyhnojená, hluboce zpracovaná a mírně kyselá.
Jaké hnojivo na květák
Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.
Co potřebuje květák
Květák potřebuje především pravidelné zalévání po celé vegetační období. Pokud je sucho, zaléváme min. jednou za 14 dní dávkou 22 l/1 m čtverečný osazené plochy. Žloutnutí bílých růžic v důsledku přílišného osvětlení můžeme předejít svázáním listů nad růžicí.
Proč se netvoří květák
Květák netvoří růžičky z několika důvodů. Může se jednat o poškození srdéčka středních lístků larvami plodomorky zelné. Takové rostliny vyvíjejí jen listy a nevytváření růžice. Zejména při výsadbě pozdního květáku je potřeba dávat pozor na sazenice, jestli mají dobře vyvinuté středové srdéčko.
Jak hnojit květák
Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.
Jak často zalévat květák
Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.
Jak zalamovat květák
Květáku můžeme zalamovat listy nad zdužnatělým květenstvím, aby růžice vybělela. V teplém počasí je nutné dbát na preventivní ochranu, objevují se housenky běláska zelného, nebo mšice, které mohou výpěstky znehodnotit. Poslouží k tomu bílá netkaná textilie položená přes celý záhon.
Jak často hnojit
Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.
Čím nejlépe hnojit
Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.
Kdy hnojit květiny
Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.
Jak hnojit květiny
Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.
Jak si vyrobit vlastní hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Čím hnojit květiny
Zvýšená vitalita rostlin posílíjejich ochranu proti chorobám a škůdcům. Kávová sedlina i čajové sáčky – někdo doporučuje k hnojení pokojových rostlin také kávovou sedlinu (lógr), popř. obsah čajových sáčků. Kávová sedlina by měla být předem vysušená, čaj je třeba vyjmout z obalu (čajových sáčků).
Čím hnojit na květ
Kapalné hnojivo na květ Bio-Bloom je kvalitní hnojivo obsahující draslík a fosfor, které napomáhají tvorbě a růstu květů. Je vhodné k používání od začátku kvetení až po sklizeň….
Jaké hnojivo je nejlepší
Nejkvalitnější je hnůj koňský, který obsahuje nejméně vody. Na druhém místě je pak hnůj kravský či ovčí. Nikdy ovšem nehnojte hnojem prasečím, který je ze všech hnojiv nejméně kvalitní, protože obsahuje nejvyšší poměr vody.
Co podporuje kvetení
Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Tyto dva chemické prvky podporují kvetení – respektive množství a kvalitu květů.
Jaké hnojivo na květ
„Grow“ nebo „Vega“ jsou základní hnojiva na růst, která podpoří rozvoj zelených částí rostliny. „Bloom“ nebo „Flores“ výživa podpoří kvetení a produkci kvalitních květů a plodů.
Čím hnojit kvetoucí keře
Na jaře je vhodné používat hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Pro tvorbu pupenů a květů pak fosfor a draslík. Pro jejich výživu můžete vybírat z přírodních granulovaných hnojiv, dále z krystalických hnojiv nebo hnojiv kapalných.
Co je to NPK
NPK je směs minerálních látek složená převážně ze tří primárních živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Chemická hnojiva a organická hnojiva ukazují svůj obsah živin třemi tučnými čísly na obalu. Tato čísla představují tři různé sloučeniny: dusík, fosfor a draslík, které můžeme také popsat písmeny N-P-K.
Kdy hnojit keře
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Kdy začít hnojit
Pokojové rostliny začněte hnojit asi 8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Například u nás to bývá kolem 15 května. To znamená, že začnu přihnojovat své pokojové rostliny v polovině března.
Co podporuje Kveteni
Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Tyto dva chemické prvky podporují kvetení – respektive množství a kvalitu květů.