Jak správně zasadit rostliny?

Jak zasadit rostliny

Před vysazením je třeba také řádně provlhčit substrát v kontejneru. Rostlinu s neporušeným kořenovým balem pak opatrně vyjmeme a vložíme do jámy. Dále postupujeme tak, že prostor kolem balu vyplníme substrátem a rukama přitlačíme tak, aby se odstranil přebytečný vzduch. Nakonec zasazenou rostlinu vydatně zalijeme.
Archiv

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jak sázet do květináče

Do velkých otvorů v zemině vložte menší odnože či dílčí části, které při sázení odpadly. Poté vyplňte oblasti mezi kořenovými baly zeminou a rostliny upěchujte. Důležité: Nesázejte rostliny příliš natěsno, budou potřebovat místo k dalšímu růstu.
Archiv

Jak přesadit velkou kytku

Nový květináč by měl být v průměru o cca 2–3 cm větší než starý květináč. Rostlinám se ideálně daří v nádobách, které jsou jen o něco větší než jejich kořenový bal. Při nákupu vybírejte nádoby s odtokovým otvorem, aby mohla odtékat přebytečná voda. Mezilehlé prostory vyplňte zeminou a rostlinu mírně přitlačte.
Archiv

Kdy se co sází

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Kdy se muze sazet

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Na co se používá keramzit

Keramzit a jeho využití ve stavebnictví

Je ideální jako vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy, pro izolační zásypy střech, zásypy energovodů, filtrační zásypy, geotechnické aplikace a další účely.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Jaký květináč je nejlepší

Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co se dá sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Kdy se zacina sadit

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Kdy začít sázet květiny

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Kdy použít keramzit

Hlavním kouzlem keramzitu je jeho velmi snadné použití. Můžeme jej využít při hydroponii, jako účinnou drenáž do spodní části květináče nebo jako jednoduchou dekoraci na povrch substrátu v květináčích, truhlíkách, korytech nebo dokonce i k mulčování na záhonech.

Co dát pod květináč

Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.

Jaké rostliny do venkovních květináčů

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Jaké trvalky do květináče

V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie. Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka.

Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly

Co dělat, aby se sazenice nevytahovalyNeuspěchejte výsev. Sazenice potřebují od chvíle, kdy vykouknou nad zem, světlo.Sadbovače dejte na nejsvětlejší místo v bytě Jo, hodně se toho točí kolem světla.Světlo znásobte.Pohrajte si s teplem.Pozor na moc hustý výsev.Nepřehnojte je.

Co udělat aby se Netahly sazenice

Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci. Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem.

Jak vybrat květináče

Nádobu vybírejte podle počtu, typu a velikosti rostlin. Obecně platí, že větší skupině menších rostlin více vyhovuje podlouhlý truhlík, kdežto solitérním rostlinám sedí spíše květináč. Při výběru si zjistěte také nároky jednotlivých rostlin.

Jak velký květináč

Pokud se chystáš odrostlou rostlinu přesadit do nového květináče, měla by být jeho velikost přibližně o pětinu větší, než u jeho předchůdce. Hlavně to nepřežeň, mohla by se ti pak rostlina rozrůst hlavně v kořenech a to na úkor všeho zeleného a kvetoucího na povrchu. A to nechceš!

Co sázet v březnu ven

V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje. Vyséváme mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrášek, raný salát, kopr, kedluben, cibuli sazečku a česnek. Tipy na pěstování křupavé jarní zeleniny najdete tady.

Co se sází v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.