Jak správně Zaštipovat okurky?

Jak zastřihnout okurku

Rostlinu okurky jistě bude vhodné táhnout na oporu, například na silnějších špagátcích a tak dále. Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny.
Archiv

Co je NOD u okurek

Nod je místo nasazení listu na stonce. Vzdálenost mezi dvěmi listy se nazývá internodium.

Jak štípat okurky

Jak štípat okurky: Když uvidíte, že stonek rostliny dosahuje úrovně mřížoví, nebojte se, odštípněte na něm vše přebytečné a nenechávejte na něm více než 3-4 listy, zbytek by měl být odstraněn. Listy kolem podpěry jsou odlomeny a stonek je připevněn k mřížoví pomocí zařízení dle vašeho výběru, podvazků na dvou místech.

Jak pěstovat okurky na síti

Jak přesně okurky na síti pěstovat Od samého začátku navádíme do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony. Co nejrychleji zaplníme síť a vyvedeme rostliny až k hornímu drátu, odkud je necháme volně růst zpět dolů.

Jak správně Zaštipovat

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Kdy Zaštipovat okurky nakládačky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Proč mám na okurkách samé plané květy

U okurek s převážně samičím kvetením může v některých stresových siruacích (tepelné výkyvy, vláhové výkyvy) dojít ke zvýšené tvorbě samčích květů. Pěstování nehybridních odrůd považuji za raritu, protože zde se jedná opravdu o spíše okrasnou rostlinu než o tu, která by měla přinést užitek.

Jak dlouho plodí okurky

Dlouhá sklizeň – při dobrém počasí plodí okurky až do poloviny října. Menší nároky na vláhu – okurky lépe kryjí půdu a zabraňují tak odparu z jejího povrchu. Lepší zdravotní stav – polní okurky nenapadají obávaní nepřátelé skleníkových hadovek – svilušky.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Na co zavěsit okurky

Nakladačky sázejte alespoň 30 cm od sebe, půdu pod nimi je dobré zamulčovat. Použít lze třeba posečenou trávu nebo slámu. Omezíte tím bujení plevele a mulč zároveň v půdě zadrží vláhu, kterou okurky tolik potřebují.

Jak Zaštipovat květy

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Čím podepřít okurky

Pokud budete okurky pěstovat na zahradě, stačí paletu naklonit a podepřít dřevěnými hranoly, jak můžete vidět v naší fotogalerii pod článkem. Okurky pak normálně vysadíte do země a rostlina se bude po paletě přirozeně vinout.

Proč je okurka dobrá na paměť

Flavonoid po názvem fisetin, který je v okurce pomáhá ochraňovat nervové buňky a zlepšuje paměť.

Proč mi nerostou okurky

Chladno nesnášejí Pokud počasí láme teplotní rekordy, daří se okurkám i v chladnějších oblastech. Mějme ale na paměti, že se jim při delším poklesu teplot pod 15 stupňů zastavuje růst. Proto je dobré v místech, kde lze čekat chladna, využít větratelné fóliové kryty, pařeniště či skleníky.

Jak často sbírat okurky

Plody sbíráme každé 2 až 3 dny, není však od věci nahlédnout do „houštiny“ každý den, vždy se tam nějaká ta větší okurka ukrývá a za další den až dva už by nabyla příliš velkých rozměrů. Snáze se sklízí nakládačky pěstované vertikálně, prostě na plody lépe vidíme a máme k nim lepší přístup.

Jak daleko od sebe nakládačky

Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe je 1–1,5 m. Předpokladem úspěšného pěstování okurek na síti je zejména zpočátku vegetace navádění do ok sítě a doporučuji odstranit všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 30 cm.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Jak Zaštipovat rostliny

Odštipujeme pouze část špičky. Kromě řízení růstu stávající rostliny můžeme z vrcholku vypěstovat i úplně novou rostlinu. Stačí odštípnutý vrcholek namočit do vody, kde za pomoci vhodného kořenového boosteru snadno a dobře zakoření.

Co s vodou z okurek

Okurková voda je zdravá limonáda plná vitamínů a bez cukru. Hravě ji připravíte i doma. Připravit si doma lahodný nápoj není nic těžkého – například stačí nakrájet salátovou okurku do čisté vody. Okurková voda je nejen vynikajícím, ale i zdravým osvěžením, které si prostě zamilujete.

Proč se dávají okurky na oči

Přiložit na oči plátky okurky je pravděpodobně nejznámější první pomoc pro odstranění váčků pod očima – a není divu, že to opravdu funguje. Vysoký obsah antioxidantů a siliky má omlazující efekt a dokáže dokonce i zmírnit kruhy pod očima.

Co pod okurky

Ideální předplodinou je hrách, fazole, řepa a nebo cibule. Pokud chceme zajistit zejména v době střídání teplot vysazeným okurkám kvalitní růst kořenů a nebo ideální podmínky pro klíčení semínek, je dobré použít černou netkanou textilii, která půdu pod ní prohřívá a udržuje bez výkyvů teplot.

Jak Zaštipovat nakládačky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Co dát pod okurky

Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.