Jak správně zpracovat keramickou hlínu?

Jak dlouho schne keramicka Hlina

Podle výrobce schne hmota zhruba 24 hodin, záleží však na každém výrobku a také na prostředí ve, kterém výrobek schne.
ArchivPodobné

Jak vypálit keramickou hlínu

Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku. Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme.
Archiv

Jak uchovávat keramickou hlínu

Pro dlouhodobé skladování našich keramických hlín doporučujeme umístit v málo vytápěných prostorách typu garáže, sklepu apod., hlínu uložit do černého silného pytle a zavázat. Hmota však nesmí přemrznout, bylo by jí nutné propracovat (přešnekovat).
Archiv

Jak dlouho se vypaluje keramika

Pálí se to z důvodůpevnosti, aby se keramika při glazování nerozmočila, ale ještě naopak sála vodu. Výpal trvá cca 7 hodin a dalších 20 hodin chladne elektrická pec, aby se mohlaotevřít.

Jak se pracuje s keramickou hlínou

S hlínou pracujte na podložce z novin či jiného silnějšího papíru, textilu, nebo igelitu. Pracovat přímo na stole nemůžete, hlína se lepí a hotová práce by nešla bez poškození sundat. Museli byste ji nechat dost dlouho schnout. Na rozválení plátů používejte obyčejný kuchyňský váleček.

Kdy se Glazuje keramika

Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.

Jak pracovat se Samotvrdnoucí hlínou

samotvrdnoucí hmota

Jednoduše se s ní pracuje, podobně jako s plastelinou. Ideální je na menší výtvory, které po dokončení jednoduše necháte volně vyschnout na vzduchu. Po vyschnutí už s hmotou dál pracovat nemůžete, je tvrdá. Konečný výrobek můžete ozdobit barvami.

Jak dlouho schne modelovací hmota

Samotvrdnoucí hmota je připravena k okamžitému použití. Tvrdne na vzduchu ( cca 24 hodin – dle tloušťky vymodelovaného výrobku ) – není potřeba vařit ani zapékat. Lze kombinovat i s jinými materiály jako dřevo, lepenka, keramika – snadno přilne.

Jak změkčit keramickou hlínu

Práce s hlínou

Pokud v průběhu práce hlína ztratí plasticitu, stačí si ruce lehce navlhčit, aby se obnovila. Hobby keramická hlína SIO-2 má mimořádnou plasticitu pro modelování a sochařství. Lze jej také tvarovat (doporučujeme použít sádrové formy) a točit na hrnčířském kruhu (s šamotem ultra jemné textury).

Jak se pali keramika

výpal (přežah) doporučujeme pálit v rozmezí 750-950°C dle vlastností hlíny. Pórovité střep se pálí na vyšší teploty, méně nasákavý na teploty nižší. V některých případech se glazuje na syrový střep a výrobek se pálí pouze jednou.

Jak pracovat s kera hmotou

S modelovací hmotou můžete pracovat podobně jako s hutným těstem, vyválet z ní plát a s vykrajovátky tvořit různé ozdoby, vtláčet ornamenty, modelovat tvary, cokoliv vás napadne. Nakonec je nabarvíte, polepíte ozdobami, opatříte šňůrkami a ozdobíte celý dům. A co vám zbude, rozdáte třeba jako vánoční dárky.

Co vyrobit ze Samotvrdnoucí hlíny

Co si můžu vyrobit Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.

Jak pracovat s keramickou hmotou

Jak to tedy funguje Již z názvu je patrné, že hmota si k vytvrdnutí pomůže sama. V průběhu 24 – 72 hodin (závisí na tloušťce výrobku) se z hmoty samovolně vypaří voda, která jí dodává vlhkost a vláčnost potřebnou k modelování. Nedoporučujeme hmotě jakkoliv pomáhat – fénem, položením na topení ani třeba troubou.