Jak sterilizovat hlínu v troubě?

Jak dlouho PECT Hlinu v troubě

Klasická trouba

Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut.
Archiv

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Chemický postřik na smutnice ve spreji je rychlým a účinným řešením pro pokojové rostliny, a pokud máte tu možnost, neváhejte je využít. Pokud ovšem máte doma zvíře, alergika, nebo pěstujete bylinky na konzumaci, uvítáte možnosti, kde nemusíte využít žádnou chemii. Skvělým pomocníkem jsou hlístice na smutnice.

Jak dezinfikovat hlínu

Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.
Archiv

Jak spařit hlínu

Výsevný substrát bychom měli před použitím vždy desinfikovat. Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou).
Archiv

Jak prosít hlínu

Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota.

Proč mi plesniví hlína v květináči

Většinou je totiž plíseň na zemině nepopiratelným znakem, že květinu příliš zaléváme a nenecháme povrch květináče dostatečně vyschnout. Mnohé plísně napadají i kořenový systém rostliny uvnitř květináče a přitom jsou ve vyvážených pěstebních podmínkách běžnou a neškodnou součástí zahradnického substrátu.

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jak dezinfekce půdy ve skleníku

Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.

Jak dlouho si sedá zemina

Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.

Co se starou Hlinou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Co s hlínou

Zdravím! Pokud kupujete substrát zahradní univerzální,je škoda ho vyhazovat.Pro novou sadbu je ho možno využít,přidá li se do něj trochu minerálního hnojiva a nechá uležet do jara v pytli,třba na balkoně,nebo ve sklepě. Máte li zahrádku,namíchá se do kompostu. Z kompostu zase beru zem na sázení.

Jak provzdušnit hlínu v květináči

Pokud máte toto podezření, tedy, že máte pravděpodobně nevhodnou hlínu, je vhodné zeminu vysypat na starý plech na pečení a v troubě nechat projít horkem. Doporučuje se tak čtvrthodinka při 80°C. Sterilovanou hlínu poté uložíme na suché místo.

Jak zabránit plísní na hlíně

Nejčastějším problémem je to, že je zemina příliš hutná. Jednoduše pak brání zálivkové vodě proniknout hluboko do půdy. Voda stagnuje v horních částech květníku a v důsledku toho se tvoří bílý povlak plísně. Pomůže nakypření zeminy anebo použití speciálního výsevního substrátu.

Jak škodí smutnice

Jak smutnice škodí rostlinám Dospělé mušky jsou pro rostliny neškodné, ale jejich larvy požírají zahnívající kořínky, cibulky a spodní části stonků, čímž rostliny oslabují nebo způsobují jejich úhyn. Rovněž na kořínky mohou přenést fytopatogenní houby, které dále způsobují hnilobu.

Co to jsou smutnice

Smutnice jsou malé, černošedé mušky, které nejčastěji poletují blízko rostlin nebo sedají na substrát, takže si jich člověk nemusí hned všimnout. Dospělé mušky měří přibližně 2-4 mm, přičemž jedna dospělá samička smutnice může do substrátu k vašim rostlinám naklást až 200 vajíček.

Jak na plíseň ve skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Jak připravit hlínu do skleníku

Hlína za hlínu, rostlina za rostlinu

Nejlepší je dodat půdě organické hnojivo weiki nebo kompost už na podzim po sklizni, aby se živiny postupně uvolnily do půdy. Pokud jste to nestihli, je lepší to udělat na jaře než vůbec. Můžete využít i kolečko hnoje.

Jak vycistit zeminu

Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.

Jak dlouho šedá hrob

Po pohřbu se nechává hrob cca půl roku „slehnout“, aby nedošlo k pokácení nebo sesunutí náhrobku. Novela zákona o pohřebnictví stanovuje, že v případě prodeje hrobu nebo hrobky již nesmí být ostatky zpopelněny nebo převezeny.

Jak obnovit Hlinu

Vyklopený substrát necháme oschnout, motyčkou ho rozbijeme a přesejeme přes síto s oky 5×5 mm. Jakmile slunce a nastávající sucho vypudí drobné živočichy, v sítu se zachytí zbytky kořínků a odumřelé časti rostlin. Je to možné přirovnat k přípravě osevu lesní hrabanky – vůně, vzduch a kyprost.

Proč plesniví hlína

Příčinou zimního či podzimního růstu plísní může být také nevhodné hnojení. Rostliny jsou již připraveny na zimní odpočinek a nálož hnojiva (zejména ta s obsahem soli) zůstává nevyužita a stává se živnou půdou pro jiné, pro nás i rostliny nežádoucí, mikroorganismy.

Kam vyhodit starou hlínu

Většinu stavebního odpadu lze odvézt dosběrného dvora. POZOR! Je třeba si vždy zjistit podmínky konkrétního dvora. Ty provozované obcí obvykle povolují bezplatně na hlavu občanům pouze určitý objem odpadu – nejčastěji to bývá 1m³/měsíc.

Jak provzdušnit hlínu

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Jak se zbavit zelené plísně

Místo proto nejprve nastříkáme (přibližně ze vzdálenosti 5 cm) nebo natřeme účinným dezinfekčním prostředkem (například Fungispray Super, Savo, Sanal). Necháme ho působit po dobu doporučenou v návodu a následně místo mechanicky očistíme vlhkým hadrem či kartáčem nasyceným dezinfekčním přípravkem.

Jak vypadá Larva smutnice

Popis larvy smutnice

Larvovity smutnic jsou štíhlé a nemají nohy. Jsou bílé s černou hlavičkou a jejich kůže je mírně průhledná, takže je vidět obsah jejich střevo. Jsou dlouhé 5mm napadají kořeny mladých klíčících rostlinek. Mohou tak zdecimovat Vaši sadbu.