Jak tvarovat borovici kleč
jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu. Úplné vylomení zastaví růst daným směrem. Takový zákrok používáme pouze ojediněle, např.
Archiv
Kdy stříhat borovici kleč
Zvláštním typem tvarové úpravy je zaštipování borovic. To provádíme podle aktuálního počastí a také podle typu stanoviště, obvykle však termínově v průběhu měsíce května.
Archiv
Jak tvarovat borovice
Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.
Archiv
Kdy se stříhá borovice
Jehličnaté stromy
Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března.
Jak tvarovat jehličnany
Tvarování živého plotu
Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě netvarují. V dalších letech se zakracují pouze boční výhony, dokud tvar nedosáhne potřebné výšky. Stálezelené listnaté dřeviny se po výsadbě seřezávají zhruba na polovinu, čímž se podpoří olistění jejich spodní části.
Jak Zaštipovat jehličnany
Zaštipujte rukou
Platí přímá úměra. Čím více výhonek zaštípneme, tím pomaleji bude strom přirůstat, a o to více se zahustí. Narašené výhony bývají měkké a ohebné, snadno je poznáte podle jasně zelené barvy. Výhonky uštipujte rukou, ne nůžkami, protože byste snadno mohli poškodit jehlice.
Jak se starat o borovicí
Nároky borovice lesní
Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.
Jak stříhat jehličnany
Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.
Jak stříhat smrk
Na smrk se víc hodí nůžky
Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.
Jak tvarovat smrk
Tvarování smrků:
Provádíme velmi podobně jako tvarování jedlí, ale u botanických druhů jako například Smrk Pančičův-Picea omorika se špatně tvaruje do vejčitého tvaru, ale snažíme se rostlinu tvarovat na úzký habitus, kde je vrchol ukončen špičkou. Růstový vrchol přitom můžeme zastříhávat nad tažným pupenem.
Jak zalévat borovici
Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.
Kdy se stříhají smrky
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Kdy stříhat stříbrný smrk
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Jak rychle roste borovice kleč
Dožívá se až několik set let. Růst je zpočátku rychlý, po 20. roce výškový přírůst výrazně zpomaluje, tloušťkový přírůst je velmi pomalý po celou dobu života. Má mohutně rozvinutý kořenový systém sestávající z povrchových kořenů, kůlový kořen chybí.
Kdy sazet borovici kleč
Borovice vysazujte buď na jaře, když již nehrozí ranní přízemní mrazíky, nebo až na podzim. Připravte si jámu alespoň 2x tak velkou, než je kořenový bal, a vysypte ji kvalitní zeminou smíchanou s kompostem.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Proč schne stříbrný smrk
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.
Jak stříhat klec
Borovice kleč zůstává hustá, když je u ní každoročně prováděn řez. Ihned po polovině léta je třeba odstranit polovinu ročního přírůstku. Více o nářadí pro řez a střih se dozvíte v článku Nářadí pro řez a střih a také na www.fiskars.cz.
Jak se starat o borovici
Nároky borovice lesní
Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.
Proč žloutne borovice
Jehličí zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.
Jak zachranit borovici
Opatření spočívá nejen v chemickém ošetření, ale i v dalších úkonech, k které vedou k vyčištění místa, kde borovice rostou. Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí.
Co škodí borovici
K lesnicky nejvýznamnějším houbovým patogenům podílejícím se na chřadnutí a odumírání borovice lesní v Česku v posledních 25 letech patřily především sypavka borová, sypavka borovicová, červená sypavka borovice, hnědá sypavka borovice, václavky, kornice borová a kuželík borový.
Jak dlouho žije borovice
Semenáčky mají první jehlice posazené jednotlivě, záhy se ale objevují ve svazečcích po dvou. V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.
Kde se vyskytuje borovice kleč a jak je přizpůsobena těmto podmínkám
Vyžaduje slunečné polohy, v polostínu trpí. Preferuje propustné půdy, nesnáší zamokření na rozdíl od podobného druhu Pinus uncinata. Množení řízky, semeny. Nesnáší moc dobře suchý vzduch, bývá poškozována suchem během kolísajících jarních teplot (fyziologická sypavka), trpí také houbovými chorobami.