Jak stříhat habry po zasazení?

Jak zastřihnout habry

Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.
Archiv

Jak tvarovat habr

Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu. Ve větších výsadbách se těžko obejdeme bez elektrických nůžek na živé ploty, menší výsadby či živé ploty můžeme stříhat i ručním nářadím.
Archiv

Jak se starat o habr

Habr je odolnou rostlinou, ale pozor, má vysoké nároky na své stanoviště. Potřebuje vlhkou a úrodnou půdu, která bude hlinitopísčitá. Habr ale můžete vysadit i do stínu, poradí si také s ostrým sluncem. Přes zimu potřebuje vlhkou půdu.

Jak na živý plot z habru

Při zakládání živého plotu vysazujeme nejčastěji 2 rostliny habru obecného na metr plotu. Při tomto sponu dochází k optimálnímu zápoji a rostliny si při tom nekonkurují. Pokud sázíme sazenice habru ve dvou řadách, použijeme trojúhelníkový spon.

Kdy se mají stříhat túje

Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.

Jak hluboko zasadit habr

Habry je radno sázet prostokožřenné asi 3 cm nad kořenový krček, větší i třeba 5 cm výše, protože mají schopnost zakořenit i z nadzemní kury.

Jak zalévat habr

Mladé habry, pokud jsou sázeny v prostokořenné formě bez balu, na pár hodin před výsadbou namočíme celé do vody. Po zasazení sazenic je nutné provést prvotní důkladnou zálivku, počítejte podle velikosti rostliny až s 10 litry vody na jednu sazenici habru. Sazenice pak dále pravidelně zaléváme, dokud dobře nezakoření.

Kdy sázet živý plot z habru

Habrový živý plot – na podzim je nejvhodnější doba pro jeho výsadbu.

Jak dlouho roste plot z habrů

Živý plot z habru se vysazuje v množství 3 až 4 sazenic na 1 metr a pro svůj bujný růst do výšky i do stran se musí stříhat aspoň dvakrát ročně. Za dva roky od výsadby už habry budou pěkně zahuštěné, za další rok až dva pak budou tvořit výstavní plot.

Jak daleko od plotu sázet živý plot

Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války. V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m.

Jak urychlit růst tújí

Nelitujte poškozených kořenů, keře a stromy si rychle vytvoří další, které je pomohou lépe ukotvit v zemi a dodají jim potřebnou sílu pro následný růst. Takové rostliny se i mnohem lépe adaptují, neboť dokáží vodu a živiny z okolní zeminy využít skutečně na maximum.

Jak škodí túje

Túje jsou totiž extrémně žíznivé jehličnany. Na suchém pozemku, kde moc neprší, se s ostatními rostlinami porvou doslova o každičkou kapku. Kdo je někdy sázel, prý si mohl všimnout kromě kotevních kořenů i té jemné a husté sítě tenkých kořínků, pomocí které získávají každou vodu, kterou mohou.

Jak správně zasadit habr

Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.

Jak daleko od plotu vysadit habr

Pokud opravdu habr, tak cca metr od plotu. Tak to je docela slozita otazka.

Jak daleko má být strom od plotu

Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru.

Jak daleko od plotu mohu mít kompost

podle zákona č. 89/2012 Sb. , platí, že stromy dosahující výšky 3 m by měly být vysazeny nejméně 3 metry od společné hranice, ostatní 1,5 metru. Pro vzdálenost kompostu od hranice pozemku žádné pravidlo stanoveno není. Obecně by se sousedé měli zdržet všeho, co nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžuje jiné.

Jak zachránit uschlou tújí

U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.

Co ničí túje

Zřejmě byl dovezen z Toskánska. Krasec festiva se začal v Česku šířit kvůli dovozu exotických tújí. Brouk krasec festiva kromě tújí napadá také jalovce, likviduje dřeviny, v nichž žije.

Jak dlouho roste plot z habru

Živý plot z habru se vysazuje v množství 3 až 4 sazenic na 1 metr a pro svůj bujný růst do výšky i do stran se musí stříhat aspoň dvakrát ročně. Za dva roky od výsadby už habry budou pěkně zahuštěné, za další rok až dva pak budou tvořit výstavní plot.

Jak daleko túje od sousedova plotu

Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků.

Jak donutit souseda porazit strom

Osoba, která kácení provede je povinna pokácení oznámit orgánu ochrany přírody, a to do 15 dnů od jeho provedení. V rámci využití daného ustanovení doporučujeme neriskovat a takto poškozené dřeviny nakácet sami, ale obrátit se například na příslušný hasičský útvar, který je k těmto zásahům uzpůsoben.

Čím zakrýt kompost

Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Proč tu je rezavý

U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.

Jak oživit túje

Nedostatek hořčíku

Aplikací hořké soli jim pomůžete. Hořká sůl je hořečnaté hnojivo nejen na túje. Využijete ho v zahradě i na jiné plodiny a dřeviny. Doplníte hořčík, který zabraňuje hnědnutí a tím i doplníte potřebnou výživu.