Jak stříhat hrušně?

Jak se stříhá Hruška

Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Kdy stříhat hrušně

U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst. Zimní řez hrušně se nesmí provádět při teplotě nižší než -8 °C, mráz by mohl poškodit obnažené pletivo.
Archiv

Jak ořezat starou hrušeň

Letní řez – je velmi důležitým řezem u všech jádrovin, tzn. jabloní i hrušní. Při letním řezu odstraňte všechny křižující se větve, větve rostoucí směrem do koruny, a větve, které korunu zbytečně zahušťují. Zakraťte větve, u kterých chcete podpořit plodnost.
Archiv

Proč hrušeň neplodí

Jde o nemoc zvanou rez hrušňová neboli rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae), která ničí stromy. Při silném napadení hrušně viditelně chřadnou a pokud vůbec zaplodí, bývají deformované i plody. Rzi jsou cizopasné houby, které se přiživují na mnohých rostlinách.

Jak stříhat sloupovité hrušně

Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.

Jak dlouho roste Hruška

Dobře poroste v hlinité, písčité i sušší půdě, doroste výšky až 5 metrů a plodit začne za cca 5 let. Poslední možností je pak Kavkazská hrušeň – je to semenáč silné a vysoké hrušně, dobře roste ve všech půdách, je odolná vůči mrazu, dorůstá až 5 metrů a plodit začíná již po 3 až 4 letech.

Kdy se řeže třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Jak omladit třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Proč meruňka nerodí

Nejčastějším důvodem pádu vaječníku, a tím i neplodnosti meruňky, je nedostatek vody a sloučenin důležitých pro rostlinu. První zálivka by měla být provedena brzy na jaře. Ve stejném období je nutné zavést do půdy hnojiva, která jsou zdrojem dusíku (může to být močovina nebo divizna).

Jak pěstovat hrušně

Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Čím hnojit hrušky

Čerstvě zasazené hrušně nepotřebují hnojit, zvláště pokud jsme jim do jámy pro výsadbu přidali kompost. V dalších letech můžeme hrušně hnojit, nejlépe organickým hnojivem, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.

Co zasadit pod hrušeň

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá

Kdy jsou zralé hrušky

Kdy sklízet Golden, Rubín, Bohemia a další odrůdy

Název odrůdy Plod Konzumní zralost
'Rubín' červený, velký listopad až březen
Letní hrušně
'Clappova' žlutavě zelený, velký polovina srpna až září
'Laura' zelený, velký ihned

Jak správně stříhat třešeň

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Jak řezat starou třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Kdy a jak stříhat třešně

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Jak se stříhá meruňka

U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.

Kdy výchovný řez meruněk

Řez vykonáváme zásadně v období vegetace (březen – září), kdy se rány nejlépe hojí a výskyt nebezpečných patogenů je nízký. Řezné rány ošetřujeme ochranným nátěrem. Výchovný řez provádíme tak, že vybereme 4 výhony vhodně rozložené po obvodu ve větším rozestupu nad sebou a 1 středový výhon (terminál).

Jak a kdy kvete hrušeň

Květ. Kvete od dubna do května. Bílé květy s obvejčitými korunními plátky se nacházejí po 3–9 v chocholících. Většina odrůd pěstovaných u nás je cizosprašných a k opylení je potřeba pyl z jiné odrůdy.

Kdy přesazovat hrušně

Ovocné stromy se vysazují v době vegetačního klidu, který nastává koncem října a trvá zhruba do konce dubna. Samozřejmě se nesází, když půda promrzne, podle tuhosti zimy tak jejich výsadba obvykle připadá na říjen až listopad, na jaře pak na březen a duben.

Kdy začne plodit hrušeň

Hrušeň začíná plodit zhruba 3 – 4 roky po výsadbě a plodí podle podnože 15 – 25 let. Hrušně rozdělujeme podle odrůd na druhy stolní a druhy určené k zavařování. Obvykle pro stolní druhy platí, že jsou více šťavnaté, zatímco druhý druh je spíše sušší a pro přímou konzumaci se proto příliš nehodí.

Jak se pozná zralá hruška

Pokud se stopka od větvičky oddělí snadno, je plod zralý.

Na konci stopky se již vytvořila korková vrstva mrtvých buněk, která má plod i se stopkou od mateřského stromu oddělit. Poté lze jablka a hrušky sklízet česáčkem bez toho, abychom zároveň trhali větévky, často i s pupeny, které jsou zárodkem příští úrody.

Proč padají hrušky

Pokud naše ovocné stromy trápí nedostatek dusíku, jeho listy budou zespoda žlutozelené, plody budou značně menší a ve velké míře začne opadávat dříve, než stihne dozrát. Pokud bude naše stromy trápit nedostatek fosforu, listy budou zvláštně bledé, ovoce malé a také velmi rychle opadá.

Kdy stříhat třešně a višně

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Jak se starat o třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Větve mají vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví. I udržovací řez omezujeme jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.