Jak stříhat mandloň?

Kdy stříhat okrasnou mandloň

Nahoře pravokořenná mandloň nízká: řez ihned po odkvětu těsně nad zemí. Do podzimu narostou nové nerozvětvené výhony, které následující jaro bohatě pokvetou. Dole keř mandloně nízké naroubovaný na slivoňové podnoži, vyznačení řezu po odkvětu.
Archiv

Jak se starat o mandloně

Stromy jsou vůči mrazu většinou dobře odolné, poškození však, jak už bylo řečeno, hrozí květům. Proto pro pěstování volíme chráněná stanoviště, vyhýbáme se zejména mrazovým kotlinám. Nejvhodnější jsou stanoviště s otevřenou polohou a s teplými, hlubokými, propustnými, středně těžkými půdami, dobře zásobenými živinami.

Jak pěstovat mandloň na zahradě

Nejvhodnější polohy pro pěstování mandloní jsou do nadmořské výšky 250 m, na stanovištích s průměrnou roční teplotou 8–9 °C a s úhrnem celoročních srážek nad 400 mm. Pro kulturní odrůdy používáme podnož MN– VA–1. Stromky na této podnoži jsou vhodné do sušších půd i s vyšším obsahem vápna.

Kdy se sbírají mandle

Zralé plody poznáte tak, že zelené oplodí (slupka jako u vlašského ořechu) začne sesychat a praskat. Ořech mandle z oplodí vyjmeme a necháme dosušit na lískách nebo sítech v provzdušněných místnostech.

Kdy stříhat mandloň Trojlaločná

Velmi hluboce je potřeba zkrátit zejména letní šeřík, na 10 až 20cm od baze.Do této skupiny je nutno ještě přiřadit mandloň trojlaločnou (Prunus triloba), která vykvétá brzy na jaře i když na výhonech z minulého roku. Je také u ní potřebný hluboký jarní řez všech výhonů až k bazi korunky a to ihned po odkvětu.

Jak stříhat Trojpuk

Trojpuk drsný (Deutzia scabra) – kultivary s bílými a narůžovělými květy, trojpuk něžný (Deutzia gracilis) a trojpuk skvělý (Deutzia magnifica) kvetou bíle. Bohaté kvetení podpoříme řezem po odkvětu tak, že ostříháme odkvetlé stonky až k mladým postranním výhonům.

Co plodí mandloň

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami.

Na čem rostou mandle

Mandle jsou semena mandloně obecné (mandlovník) a původně pochází ze středního východu. Tento strom roste především v subtropech, kde se daří i ostatních plodinám, jako je tabák, olivy nebo pomeranče. Mandlovníky se pěstují i u nás a to hlavně na Moravě.

Jak vypadá plod Mandlovníku

Plodem jsou peckovice vejčitého tvaru, ktré mají šedozelenou barvu. Tento obal je plstnatý, slabě dužnatý a při zralosti praská. Plody dozrávají v září. Uvnitř najdeme tvrdou světle hnědou, hladkou pecku, která je nestejnoměrně dírkovaná.

Co je plod mandloně

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami. V době zralosti se zbarvuje do hnědofialova a otevírá se.

Jak pěstovat mandle

Mandloně nepřemokřujte během zálivky, lépe snesou sucho. Sázejte je na slunečné, nejlépe jižní stanoviště, kde budou ještě navíc dobře chráněné před nárazy větru. Ideální čas je v době vegetačního klidu, tedy na jaře a na podzim. Květů se od mandloně dočkáte už v březnu a dubnu.

Kdy se stříhá trojpuk

Trojpuk drsný (Deutzia scabra) – kultivary s bílými a narůžovělými květy, trojpuk něžný (Deutzia gracilis) a trojpuk skvělý (Deutzia magnifica) kvetou bíle. Bohaté kvetení podpoříme řezem po odkvětu tak, že ostříháme odkvetlé stonky až k mladým postranním výhonům.

Kde rostou mandloně

Odkud mandloň vlastně pochází, kde je ona pravlast mandloní, je obestřeno tajemstvím. Nikdo ji nedokáže lokalizovat přesně, ale odborníci se domnívají, že by to mohla být oblast Přední Asie, Zakavkazska, jižního Íránu a Afghánistánu, kde dodnes rostou plané mandle.

Jak dlouho kvetou mandloně

Mandloně jsou totiž prvním kvetoucím stromem u nás a kvetou zpravidla koncem března. Někdy se ale může stát, že počasí přeje, a stromy začnou kvést už začátkem března. Naopak pokud se podmínky po zimě příliš nelepší, mandloně vyčkávají a rozkvetou třeba až v první polovině dubna.

Proč se dělají čepy na mandlích

Čepy v krku mohou znamenat jen banální zánět. Pokud se přidá k čepům na mandlích bolest v krku, slabost nebo horečka, s největší pravděpodobností se o vás pokouší angína. Také další infekční onemocnění jako virózy, infekční mononukleóza, spála nebo dokonce kapavka se bílými čepy na mandlích projevují.

Jak poznat čepy na mandlích

Snadno to zjistíte. Když před zrcadlem otevřete ústa, posvítíte do nich a vypláznete jazyk, bývají v zadní části krku vidět. Vypadají jako bělavé shluky či hrudky. Někdy se samy uvolňují a často se také ukážou, když si prstem na mandli trochu zatlačíte.

Kdy jsou mandle jedovaté

Syrové mandle divokých mandloní obsahují prudce jedovatý kyanogenní glykosid amygdalin, který jim dodává výrazně hořkou chuť. Pro dospělého člověka může být již deset kusů hořkých mandlí nebezpečnou dávkou. Hořké mandle se proto využívají výhradně průmyslově a to pro destilaci mandlového oleje.

Kam patří mandle

Ačkoliv o nich tak přemýšlíme, z botanického hlediska se mandle mezi ořechy neřadí. Mandle je vlastně jadérko v pecce plodu zvaném rubina, stejně to známe například u meruněk. To platí i pro nejrozšířenější ořechy u nás – ty vlašské! Ale nebojte, není chybou mandle nebo vlašáky mezi ořechy počítat.

Jak vysoká je mandloň

Mandloň obecná je strom, vzácněji keř, vysoký 2–10 metrů s korunou v mládí jehlancovitou, později kulovitou nebo široce vejčitou. Kmen má šedozelenou, později podélně rozbrázděnou borku.

Proč oloupat mandle

Pro někoho může být slupka kvůli vysokému obsahu vlákniny hůře stravitelná, ořechům však dodává jejich charakteristickou chuť a vůni. Loupané mandle bez slupky jsou zase vhodnější pro další zpracování a využití v kuchyni.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Co kdy na zahradě stříhat

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Čím hnojit mandloň

Na mladé stromky používejte každých několik týdnů během sezóny růstu hnojivo s obsahem dusíku. Na dospělé stromy byste měli používat asi kilogram močoviny nebo 15 kilogramů hnoje (jedna aplikace). Bez ohledu na to, jaké hnojivo používáte, nezapomeňte aplikovaný přípravek důkladně zalít a dostat ho tak do země.

Na co roubovat mandloň

Mandloně množíme zejména očkováním, méně roubováním a pro podnož využíváme mandloňový semenáč nebo broskvoň. Pro horší oblasti pěstování lze doporučit slivoňové podnože, v lehčích půdách je nejvhodnější podnož St. Julien, na těžších myrobalán a školkaři využívají i zelenou renklódu.

Jak vymáčknout čepy na mandlích

Vyhodnotí situaci a podle závažnosti nasadí antibiotika nebo doporučí, abyste vyzkoušeli různá bylinná kloktadla (výborná je šťáva ze syrových brambor), která slouží k uvolnění čepů. Další možnost je čepy opatrně vymáčknout tak, že po mandli přejedete prstem, případně použít vatovou tyčinku (namočenou v dezinfekci).