Kdy se stříhá mateřídouška
Bylina nevyžaduje nijak zvláštní péči a na jednom místě vydrží mnoho let. Stonky po odkvětu vždy seřízneme, rostlina dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je potřeba dávat pozor, abychom ji nepřelévali. Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od května do září v poledne při slunečném počasí.
Archiv
Kdy trhat mateřídoušku
Mateřídoušku sbíráme během června až srpna za slunečného dne, nejsilnější je mezi polednem a druhou hodinou odpolední. Rostlinky sušíme nejlépe na sítech, zavěšených v prostoru a v nepříliš vysoké vrstvě, čím dříve se rostlinky usuší, tím kvalitnější budou. Nesmí se však sušit při teplotě vyšší než 40 °C.
Na co je dobrá mateřídouška
Při křečích v žaludku a při menstruaci, jakož i při křečích v břiše můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně. Denně se vypijí dva šálky čaje. Lze připravit i olej z mateřídoušky, ten nachází použití při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze, chřadnutí svalů, při revmatismu a podvrtnutí.
Na co se používá čaj z mateřídoušky
Nálev z mateřídoušky obecné je lékem na nadýmání nebo koliky. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Čaj z mateřídoušky se používá při nemocích horních cest dýchacích jako je kašel, zánět průdušek nebo chřipka. Mateřídouškový čaj je také účinným prostředkem pro klidnější spánek, navozuje klid a zmírňuje bolesti hlavy.
Jak sbírat mateřídoušku
Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od června do září v poledne při slunečném počasí. Odstřiháváme vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách. Sušené části rostliny by se neměly při sušení otáčet, aby z nich neopadaly listy a květy.
Jak voní mateřídouška
Citriodorus (mateřídouška citrónová) – má příjemné citrónové aroma, lze z ní připravit lahodný bylinný čaj. Hodí se jak pro přípravu slaných, tak sladkých pokrmů.
Co se vyrábí z mateřídoušky
Mateřídouškový polštář – ze sušené mateřídoušky se vyrábějí speciální polštáře, které se používají při potížích s nespavostí. Nahřáté polštáře údajně ulevují od menstruačních bolestí, otoků i pohmožděnin.
Co se sbírá z mateřídoušky
Sběr a sušení mateřídoušky
Pro léčebné účinky se sbírá nať všech druhů mateřídoušky. Od května do září se odstřihávají vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách a při dosoušení se neobrací vůbec či jen velmi opatrně, aby listy neopadaly.
Jak připravit čaj z mateřídoušky
Postup přípravy čaje v čajovém filtru nebo sítku:
Papírový filtr (sítko) s čajem vložte do šálku nebo konvice. Přiveďte vodu na sypaný čaj k varu a papírový filtr (sítko) s čajem zalijte. Šálek (konvičku) přikryjte pokličkou. Nechejte pár minut louhovat (podle druhu čaje).
Jaké byliny se nesmí v těhotenství
Byliny a koření rizikové v těhotenství
Bylinky a koření se silným účinkem, potenciálně nebezpečné, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout: oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, máta, muškátový oříšek, podběl, třezalka.
Kdy roste mateřídouška
Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách. Od června do září kvete nachově fialovými kvítky. Celá rostlina je silně, až opojně aromatická, zvláště za slunného počasí.
Kde roste mateřídouška obecná
S mateřídouškou se můžeme setkat prakticky po celé Evropě od nížin až po vyšší partie alpínského pásma, které sahá až do 3200 m n. m. Roste hlavně na suchých travnatých stráních, písčinách, stepích a nekosených loukách, kde převládá intenzivní slunečný svit.
Jak dlouho se vaří čaj
Černý čaj si žádá 3-5 minut, zelený a bílý přibližně 3 minuty. Jestliže je člověk nedočkavý a tento čas zkrátí, nikdy se správné chuti nemůže dočkat. V opačném případě začnou do čaje pronikat třísloviny a hořkne. Nejhorší je, když se sáček nechává v hrnku po celou dobu.
Jak si udělat vlastní čaj
Postup přípravy vlastního čaje: Sběr listů, květů a plodů – vše sbíráme na čistých místech (ne blízko silnice). Omytí – od prachu a špíny, pod tekoucí vodou. Vysušení – můžeme použít sušičku, troubu na nejnižší stupeň, topení nebo sluníčko. Skladování – v uzavřené dóze.
Jaké čaje nepít v těhotenství
Jaké čaje tedy nemohu pít V těhotenství nemůžete pít primárně černé čaje, zelené čaje a oolongy, které jsou na obsah kofeinu obzvláště vysoké. Jak jsme zmiňovali v našem samostatném článku, černý čaj obsahuje až 59 mg kofeinu, což je množství srovnatelné s kofeinem v šálku espressa.
Proč se nesmí šalvěj v těhotenství
Proto je vhodné šalvěj používat jen po určitou dobu. Při použití 3 šálků šalvěje za den toto poškození ale nehrozí. Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.
Kde roste mateřídouška
S mateřídouškou se můžeme setkat prakticky po celé Evropě od nížin až po vyšší partie alpínského pásma, které sahá až do 3200 m n. m. Roste hlavně na suchých travnatých stráních, písčinách, stepích a nekosených loukách, kde převládá intenzivní slunečný svit.
Proč Nemýt hrnek od čaje
Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.
Jak dlouho se louhuje mátový čaj
Mátový čaj si můžete připravit tak, že čerstvé či sušené listy zalijete vařící vodou, přikryjete a necháte 15 minut louhovat. Podobně si můžete připravit i domácí žaludeční čaj ze směsi bylin, kdy mátu pouze doplníte dalšími prospěšnými bylinkami, jako je květ heřmánku, kořen lékořice a proskurníku nebo plod fenyklu.
Jak udělat domaci Sypany caj
Papírový filtr (sítko) s čajem vložte do šálku nebo konvice. Přiveďte vodu na sypaný čaj k varu a papírový filtr (sítko) s čajem zalijte. Šálek (konvičku) přikryjte pokličkou. Nechejte pár minut louhovat (podle druhu čaje).
Jak sušit ovoce na čaj
Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.
Co smím a nesmím v těhotenství
Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.
Co se nesmí pít v těhotenství
A jakým nápojům se v těhotenství vyhnoutAlkohol.Kofeinové nápoje.Přeslazené minerálky.Džusy, které nejsou ze 100% ovocné šťávy.
Které bylinky nejsou vhodné v těhotenství
Některé druhy koření a bylinek mohou být pro těhotné ženy obzvláště nebezpečné, protože obsahují látky způsobující překrvení pánve a vzniká zde i poměrně vysoké riziko potratu. Mezi léčivky, které mohou vyvolat potrat, patří například pelyněk, celer, petržel, šalvěj, skořice, tymián, majoránka, zázvor nebo aloe.
Jaké koření můžu v těhotenství
Klasické kuchyňské bylinky jako bazalka, máta, tymián, hřebíček, zázvor, majoránka, oregano užívané jako součást jídel v přiměřeném množství (špetka, nebo 1-2 hřebíčky při vaření rýže, či zázvor do dýňové polévky) nejsou problémem a není potřeba je z přípravy jídel vyloučit.