Jak stříhat Náplet?

Jak změřit Náplet

Délka nápletu

Změřte délku od kyčlí směrem nahoru. Náplet v délce 10-12 cm se cca o 2 cm srazí (u delších nápletů více). Maximální možná délka je 20 cm.

Jak spocitat delku Napletu

krok: Gumu, pruženku v jednoduché vrstvě, náplet, pružný materiál přeložíme na dvě vrstvy a odměříme 10 cm. Začátek i konec vzdálenosti si označíme = hodnota Dr = délka materiálu před roztažením. 2. krok: Těchto 10 cm roztáhneme do přirozeného napnutí nápletu (gumy) jako u hotového výrobku.
Archiv

Jak našít gumu do Nápletu

Guma se dá vložit odměřená sešitá přímo do nápletu před našitím (tak to dělá Petra-Caramilla), nebo se dá do nápletu udělat obnitkovaná dírka, kterou je pak možné gumu dodatečně protahovat nebo regulovat (tak to dělá Martina). Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme. Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.
Archiv

Jak přišít gumu do pasu

Zažehlíme na jednu polovinu proužků na pas “pasovku”.Všijeme pásek na přední část kalhot.Na zadní část pasu si připravíme regulační gumu.Protáhneme dírkou regulační gumu, podhrneme a přišijeme tak, aby se mezi dírku a přišití vešel knoflík.Nyní povytáhneme gumu a dáme stranou a do mezírky všijeme knoflík.

Jak Zuzit teplaky v pase

Nejlíp to jde tam, kde je právě tahle šňůrka, jednoduše tam provlíknu prádlovou gumu potřebé délky a sešiju jí. Pokud dírka není, udělám si jí tak, že z rubu, v místě svislého švu v tunýlku, napárnu pár stehů, konce zašiju, aby se to nepáralo dál a opět navleču gumu.

Co je to Galonová Pruženka

Pruženka galonová

Na první pohled je velmi podobná klasické ploché pružence. Je ale o hodně měkčí, poddajnější, proti světlu lehce průsvitná. Její úzká verze se báječně hodí na šití látkových plenek, netlačí a šije se s ní lépe než s lastinem (viz dále), nehrozí prosekání, nelepí se na patku.

Jak lemovat úplet

V tomto případě je vždy lepší lem stabilizovat, ať už výztuhou na úplety nebo zalepením pavučinkou. Další možností je široký lem. Ten získáte tak, že si ustřihnete dvojitou šíři lemu v délce okraje, přehenete ho rubem na rub a volné okraje našijete na líc podobně jako u lemování výstřihu.

Jak vytáhnout gumu

Pokud je guma jen provlečená tunýlkem, tak vypárat na jednom místě, gumu vyndat a navlíct novou, zašít. Asi jsem se špatne vyjadřila,ta guma je prošitá ! No tak to je právě ten první případ. Já to dělám tak, že starou tam nechám a navleču tam zároveň novou gumu, nebo šňůrku na stažení.

Jak Všít gumu do legín

Připravenou gumu nasuneme na legíny (ty jsou otočené naruby). Přes gumu přehneme okraj pásku tak, aby přesahoval cca 0,5 – 1 cm přes gumu. Doporučuji si po celém obvodu zkontrolovat, jestli máme lem přehnutý ve stejné vzdálenosti…

Jak zakoncit teplaky

Obyčejný lem

Na úpletech prošíváme některým z pružných plochých stehů. Lze použít cikcak, tříkroký cikcak, nebo některý ozdobný širší steh. Ideální na lemování je využití dvojjehly.

Jak zmenšit džíny v pase

Pokud jste manuálně zruční a nevadí vám, zúžit si džíny nadobro, pak rozhodně sáhněte po šicím stroji. Abyste si to ulehčili, můžete vám však postačit i obyčejná jehla a niť a vaše ruce. Díky neviditelnému stehu si účinně a jednoduše stáhnete zadní část džínů, která přečnívá, dovnitř a sešijete.

Jak spojit Pruzenku

Platí jednoduché pravidlo: pruženka se natahuje i v uzlu, s čímž musíte počítat, takže uzel fixujte lepidlem a neustřihávejte hned za uzlíkem, ale ponechte několik centimetrů, které vtáhněte do korálků. Žensky působí, když náramek ještě vylepšíme mašličkou z tenkých šifonových mašliček.

Na co se používá Pruženka

Lastin a plavková pruženka

Používá se do plenek, plavek a jiného sportovního oblečení, jako vyztužení švů u pružných materiálů (např. ramenní švy) nebo třeba jako jeden ze způsobů nařasení balonového rukávu před všitím do trička/šatů.

Jak se dělá podsádka

Jak podsádka funguje Úplně jednoduše – sešijeme k sobě dva stejné tvary a obrátíme. A abychom neměli kus oblečení pak zbytečně dvojvrstvý, stačí toho vnitřního dílu jen “kousek”. Po přetočení sežehlíme a prošijeme/proštepujeme.

Co ušít z viskózy

Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní …

Jak povolit Vsitou gumu

Pokud je guma jen provlečená tunýlkem, tak vypárat na jednom místě, gumu vyndat a navlíct novou, zašít. Asi jsem se špatne vyjadřila,ta guma je prošitá ! No tak to je právě ten první případ. Já to dělám tak, že starou tam nechám a navleču tam zároveň novou gumu, nebo šňůrku na stažení.

Z jaké látky ušít legíny

Bambus, modal, merino vlna. Velice příjemné legíny můžete ušít i z těchto svým způsobem funkčních přírodních materiálů (pozn.: bambus i modal jsou vlákna přírodního původu, avšak uměle zpracovaná).

Jakou nití šít legíny

Pokud budete šít na běžném domácím šicím stroji, doporučuji šít pružným stehem (úzkým cikcakem, tříkrokým rovnostehem apod.), aby se vám netrhaly švy. Také doporučuji snížit přítlak patky a lehce povolit napětí spodní nitě, pokud to váš šicí stroj při šití umožňuje.

Jak Zuzit nohavice u kalhot

Zúžení nohavic – Zužujeme zhruba od oblasti kolen, ve střihu máte většinou kolenní značky a nebo přímo značky pro rozšíření nebo zúžení nohavice. Jemné zúžení lze provést jen na vnitřní nohavici (3.), větší symetricky na obou stranách střihového dílu.

Jak zmenšit velikost džín

Vařící voda

Vezměte si velký hrnec a vodu v něm přiveďte k varu. Vložte džíny do vroucí vody a namáčejte je cca 20 až 30 minut. Po uplynutí této doby džíny vyjměte. Tato metoda je vhodná také tehdy, pokud chcete zmenšit jen část kalhot – například jejich nohavice.

Jak Seprat rifle

Nejdřív vypere na vysokou teplotu a pak na nejvyšší teplotu hodí do sušičky. Prý to funguje.

Jak ukončit náramek

Zakončovat řemínky lze mnoha způsoby. I my máme celou kategorii koncovek, klapek, pružinek a dalších chytrých pomocníků, které na šňůrku snadno zalepíte či zamáčknete. Zakončit šňůrku ale lze i bez speciálních komponentů, stačí uzlík.

Jak zakoncit Pruzenku

Tip č. konec pruženky, kterým navlékáte, si začerněte centrofixem, lépe na něj uvidíte (totéž platí, i pokud pracujete se silonem, tedy pevným vlascem). konec pruženky si můžete zpevnit lakem na nehty nebo disperzním lepidlem (Herkules)

Jak spojit kulatou gumu

Kovová koncovka se používá na ukončení různých šňůrek nebo na výrobu vlasových gumiček. Můžete s ní spojit jednu gumičku nebo svazek složený z tenkých gumiček.

Jak se šije rukáv

Navolněnou šíři rovnoměrně rozdělíme. Rukáv vestehujeme do průramku ze strany rukávu. Při zkoušce oděvu ověříme, jak rukáv sedí (má-li mít hotový oděv ramenní vycpávky, použijeme je i při zkoušce). Rukáv všijeme opět ze strany rukávu, šev vedeme těsně vedle linie stehování, začínáme u rukávového švu.