Jak stříhat orlíček?

Jak vysévat orlíček

Orlíčky nemají rády dělení trsů a přesazování, množení osivem je jednodušší. Semena klíčí na světle, vysejte je proto na povrch substrátu a jenom mírně přitlačte. Semena orlíčků vyžadují stratifikaci, odbourání inhibičních látek, které brání klíčení. Tento proces je podpořen střídáním teplot a chladem.

Kdy přesazovat orlíček

Nepropadejte panice, orlíčku trvá dlouho než vyklíčí! Může to být klidně 14 – 21 dní, než uvidíte první lístky. Jakmile zaplní buňku sadbovače (4 – 8 týdnů), přesadíme si orlíček do květináčků (např. 7×7×8 cm, nebo 9×9×10 cm), necháme zakořenit a až poté přesadíme n a finální stanoviště.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Kdy se stříhá Echinacea

Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.

Kdy se vysévá orlíček

Semena orlíčku se vysévají na jaře přímo na stanoviště do vzdálenosti 50 cm. Klíčení trvá 2–3 týdny. Pokud budete vysévat orlíček až na konci léta či začátkem podzimu, krásně vykvete v následujícím roce. Stanoviště by mělo být spíše polostinné až stinné.

Jak vypadá orlíček

Podle druhu vyrůstá do 45–80 cm. Květy jsou pravidelné, pětičetné, většinou převislé, mají nálevkovitou korunu s dlouhými ostruhami a velké, ploché kališní lístky jsou u některých kultivarů odlišně zbarvené. Orlíčky rostou i ve volné přírodě – modře a bíle kvetoucí, výjimečně růžově, a to od dubna do června.

Jak dlouho kvete orlíček

Na našem území roste domácí orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), a to převážně v listnatých lesích od nížin až do středních poloh. Je vysoký kolem 50 cm, kvete od května do července.

Kdy se stříhají trvalky

Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.

Co s kopretinami po odkvětu

Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.

Jak se starat o echinacea

Pravidla pěstování echinacei

Je vhodná k řezu, protože ve váze vydrží poměrně dlouho. Echinacea miluje slunce, proto bychom ji měli dát na světlé a slunné místo, ale nevadí jí ani mírný polostín. Nevyhovují jí otevřené, větrné prostory. Daří se jí v dobře propustné, sušší, hlinitopísčité zemině.

Jak se rozroste echinacea

Výška roztliny je kolem 1 -1,2 metru a při výsadbě se musí počítat s tím, že se rostlina rozroste i do stran a vytvoří záplavu květů. Echinacea (třapatka nachová) je nazývána trvalkou budoucnosti. Patří mezi větší trvalky (dorůstá do výšky kolem 1 metru), s nejdelší dobou kvetenství – kvete od června do září.

Kam zasadit orlíček

Orlíček preferuje výživné, humózní půdy, vlhčí, ale dobře propustné. Nejlépe mu je v polostínu, ale snese i slunná stanoviště. Rozměry: ↔ 40 cm ↑ 80 cm Doba kvetení: květen až červenec Barva: modrá, modrofialová Stanoviště: slunce Kosatec německý 'Butterfly'…

Jak se starat o trvalky

Krásné trvalky v každém ročním období

Na jaře byste měli trvalkový záhon zbavit listí a ostříhat zmrzlá květenství a zmrzlé listy. U vysokých trvalek seřízněte výhon z minulého roku až po zem; spodní listy ponechejte. Je důležité, aby seschlé výhony z minulého roku nebránily v růstu čerstvým, mladým výhonkům.

Co stříháme

Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Jak vysít kopretiny

Kopretiny vysazujeme na jaře nebo na podzim, a to až do doby, dokud půda nepromrzne, na plně osluněné stanoviště do vlhčí, ale nepřemokřené, propustné zeminy bohaté na živiny. Nejvhodnější je smíchat zem vykopanou z jamky pro osázení s trochou kompostu.

Co potřebuje echinacea

Echinacea pochází z čeledi hvězdicovitých a dorůstá 70–90 cm. Bylina se množí z kořenových řízků nebo ze semen. Daří se jí s dostatečným přísunem slunečního světla a prospívají jí kamenité, mírně kyselé půdy. Dokáže však růst i na chudších půdách.

Jak dlouho kvete echinacea

Echinacea kvete od května do září. Květy jsou světle růžové až fialové, bílé nebo žluté.

Jak sbírat echinaceu

Sběr echinacei

Kořen sbíráme v září a říjnu, podélně ho rozřízneme, omyjeme a usušíme nejlépe umělým teplem do 45 °C. Kořeny však doporučujeme vykopávat jenom tehdy, když už je bylinka dostatečně rozrostlá. Jinak bychom ji mohli poškodit.

Jak dlouho se může užívat echinacea

Její účinky jsou ale relativně krátkodobé. Rozhodně to není bylinka, která je vhodná na dlouhodobou prevenci. Její výrazný stimulační efekt na imunitu by v důsledku mohl působit kontra – tedy způsobit autoimunní proces. Samotnou bylinu se doporučuje maximálně po dobu 2 – 6 týdnů.

Jak se pěstuje orlíček

Pěstování Orlíček zpravidla vyséváme na jaře a na podzim pak vzrostlé sazenice vysadíme na záhony na vzdálenost asi 50 cm. Pokvetou na jaře a v létě. Z raných výsevů kvetou rostliny již prvním rokem, pozdější vyseté vykvetou až napřesrok, ale o to bohatěji.

Jak často hnojit trvalky

Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.

Jak omladit staré růže

Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.

Čím hnojit bohyšky

Každá rostlina vyžaduje hnojení, bohyšky na tom nejsou jinak. Můžete použít chlévskou mrvu nebo zahradní kompost, i když v tomto případě se velice špatně odhaduje jejich skladba. Další možností jsou průmyslová hnojiva, u nichž přesně znáte složení. Nezapomeňte také bohyšky pravidelně na jaře a na podzim mulčovat.

Jak se starat o hostu

Hosta vyžaduje polostín, na plném slunečním úpalu se jí nebude dařit nikdy (ze všech druhů nejlépe slunce snáší Hosta tardiflora). Plné slunce velké listy snadno popálí, rostlina sice může několik let vydržet, ale rozhodně nebude estetickým přínosem zahrady.