Jak stříhat ostružiny a maliny?

Jak správně stříhat ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.
Archiv

Kdy se stříhají ostružiny

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře.

Kdy stříhat Stáleplodící maliny

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.
Archiv

Jak se stříhají maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Jak se starat o ostružiny

Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Jak vyvázat ostružiny

Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.

Jak vysoko stříhat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Kdy sázet maliny a ostružiny

Výsadba. Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich.

Kdy se stříhají maliny a ostružiny

Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Kdy sázet ostružiny a maliny

Výsadba. Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich.

Jak využít ostružiny

Využití v kuchyni

Sušené plody najdeme v čajích a müsli, čerstvé v moučnících, marmeládách, želé, krémech, omáčkách, salátech, čerstvých džusech, likérech. Hodí se k masu, především pak ke kančímu – kančí směs na ostružinách. Jedinečnou chuť má ostružinové víno.

Jak pěstovat maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly. Je důležité, aby mezi jednotlivými výsadbami malin nebo ostružin byla mezera alespoň 2 metry.

Jak pěstovat Stáleplodící maliny

Jak na pěstování stáleplodících maliníků

Maliníky obecně jsou ovocné keře nenáročné na pěstování. Vhodné je stáleplodící maliny vysadit na slunné stanoviště, většina odrůd ale zvládá i polostín. Důležitá je pro malinovníky pravidelná zálivka. Je dobré udržovat půdu mírně vlhkou, nikoli však mokrou.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Čím hnojit maliny a ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Kdy rostou ostružiny

Mají pětiplátečnou korunu bílé až načervenalé barvy. Ostružiník kvete v červnu a v červenci. Plodem je ostružina, která je složená z drobných peckoviček, v době zralosti je černá a sbírá se jako ovoce. Listy ostružiníku obsahují hodně tříslovin, dále flavonoidy, organické kyseliny a silici.

Jak se dělá džem z ostružin

Postup přípravy

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

Jak konzervovat ostružiny

PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.

Kdy zasadit maliny a ostružiny

Výsadba. Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich.

Kdy a čím se hnojí maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak propasírovat ostružiny

Ostružiny trochu pomačkejte nebo rozmixujte. Pokud vám vadí semínka ostružin, je vhodné je propasírovat přes sítko. Poté je smíchejte s cukrem a zahřívejte. Asi po dvaceti minutách byste měli získat gelovou konzistenci.

Proč nezhoustne marmeláda

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.

Jak uchovat ostružiny

Plody ostružin mají pevnější dužinu než maliny. Proto stačí, když je sklízíme jednou týdně. Čerstvé ostružiny skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě. Plody velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě.