Jak stříhat ostružiny na jaře?

Kdy se stříhají ostružiny

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře.

Jak stříhat ostružiny a maliny

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.
Archiv

Jak se starat o ostružiny

Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost.
Archiv

Jak vyvázat ostružiny

Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Proč neplodí ostružiník

Ostružiník plodí na jednoletých výhonech, tedy na těch které narostly v předchozím roce. Je potřeba dodat, že kromě odrůd jednou plodících existují ještě odrůdy dvakrát plodící (remontantní). Ty plodí poprvé na podzim a podruhé v červnu následujícího roku. Který druh máte by mělo být zjistitelné podle názvu.

Jak stříhat maliny na jaře

Řez malin je jednoduchý

Pokud sázíme sazenice maliníku brzy na jaře, sestříhneme nadzemní část na 20–40 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je sazenice slabší, tím více ji zkrátíme. Ve druhém roce po výsadbě ponecháváme dva až tři výhony na každou rostlinu.

Čím hnojit maliny na jaře

Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Kdy a čím hnojit ostružiny

Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře. Na podzim již naopak hnojení vynecháme, aby rostlinám dobře vyzrálo dřevo a v zimě nenamrzalo.

Jak a kdy přesadit ostružiny

Přesazení ostružin na nové místo lze provést na jaře nebo na podzim.

Jak využít ostružiny

Využití v kuchyni

Sušené plody najdeme v čajích a müsli, čerstvé v moučnících, marmeládách, želé, krémech, omáčkách, salátech, čerstvých džusech, likérech. Hodí se k masu, především pak ke kančímu – kančí směs na ostružinách. Jedinečnou chuť má ostružinové víno.

Jak zpracovat ostružiny

Jak zpracovat ostružinysyrové používáme ke zdobení pudinků, pohárů, přidáváme do ovocných salátů.tepelné zpracování – nejčastěji se připravují nápoje (sirupy, likéry), moučníky, džemy, omáčky, kompoty.sušení teplem – sušené plody se používají nejčastěji v čajích a müsli.sušení mrazem se nazývá lyofilizace.

Jak se starat o maliny na jaře

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Kdy sbírat listy ostružiníku

Listy můžeme sbírat od dubna do konce září, nejlépe ovšem do doby, než keř vykvete. Obsahují vysoké množství vitaminu C, organických kyselin, tříslovin, minerálních látek a zejména taninu, který může za spoustu jejich kladných vlastností.

Jak vysoko stříhat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Kdy se stříhají maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.

Čím hnojit ostružiny na jaře

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Co dát pod maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jakou zeminu pro ostružiny

Na půdu zvláštní nároky nemá, vhodné jsou půdy hlinité dobře zásobené živinami. Ovšem snese i sušší kamenité půdy. Ostružiník je využitelný v zahradách i pro živé ploty či jako dekorační krycí prvek.

Jak se dělá džem z ostružin

Postup přípravy

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

Na co jsou dobré ostružiny

Ostružiny a jejich účinky:předchází nádorovým onemocněním.podporuje regeneraci, posiluje imunitu, zlepšuje celkovou tělesnou kondici a přispívá k léčbě křečových žil i hemoroidůpři arterioskleróze, angíně, chrapotu či zvětšené štítné žláze.

Jak sušit listy ostružiníku

Sušení, sesychací poměr Listy sušíme v tenké vrstvě (6–8 cm) na stinném místě, přičemž je třeba odstraňovat listy zahnědlé nebo nažloutlé. Pokud sušíme teplem umělým, teplota nesmí přesáhnout 50 °C. Listy můžeme před sušením pomačkat, lépe prosychají. Skladujeme v papírových pytlích nebo polypropylenových žocích.

Jak jsou zdravé ostružiny

Pomáhají mírnit záněty, působí detoxikačně, chrání játra i štítnou žlázu. Pozitivně fungují i při léčbě nachlazení a v prevenci trombóz. V neposlední řadě urychlují hubnutí, nejen díky nízké energetické hodnotě 130 kJ/100 g, ale i díky schopnosti urychlit metabolismus.

Jak pěstovat maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly. Je důležité, aby mezi jednotlivými výsadbami malin nebo ostružin byla mezera alespoň 2 metry.

Jak se stříhají maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.