Jak stříhat ostružiny na zimu?

Kdy a jak se stříhají ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.
Archiv

Jak stříhat ostružiny a maliny

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.
Archiv

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Jak vyvázat ostružiny

Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.
Archiv

Jak zazimovat ostružiny

Speciální ochranu v zimě nepotřebují. Ostružiníky jsou na mráz náchylnější než maliníky. Nejhůře zimu snášejí plazivé odrůdy ostružiníku. V polohách s většími zimními mrazy je vhodné na zimu sundat výhony z drátěnky a položit je na zem, kde je ochrání sníh, případně je překrýt na zimu chvojím.

Jak ošetřit ostružiny

Abychom jejich plody mohli pohodlně sklízet, je vhodné zkracovat konce hlavních výhonů (prýtů) v pro nás dostupné výšce, tedy obvykle na 2 – 2,5 metru. Jakmile letorosty dosáhnou délky 30 cm, zkrátíme je (nejlépe v červnu) na čtyři až pět listů. Tak se nebudou rostliny nadměrně zahušťovat.

Kdy stříhat Stáleplodící maliny

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.

Kdy stříhat Remontantní maliny

Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu. Stříhání maliníku provádíme opět především za účelem prosvětlení pro budoucí vegetaci.

Jak uchovat ostružiny

Plody ostružin mají pevnější dužinu než maliny. Proto stačí, když je sklízíme jednou týdně. Čerstvé ostružiny skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě. Plody velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě.

Jak konzervovat ostružiny

PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.

Kdy a čím hnojit ostružiny

Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře. Na podzim již naopak hnojení vynecháme, aby rostlinám dobře vyzrálo dřevo a v zimě nenamrzalo.

Čím se hnojí ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Jak vysoko stříhat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Jak se stříhají maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Jak dlouho vydrzi ostružiny

Ostružiny byste měli spotřebovat co možná nejrychleji. V chladničce vydrží maximálně dva až tři dny. Jsou-li uchovávány při teplotě okolo nula stupňů, vydrží až čtyři dny. Pokud potřebujete uchovat větší množství ostružin, je nejlepší je zmrazit.

Jak dlouho zavařovat ostružiny

Sterilujeme 20 minut při teplotě 85 °C.

Jak hluboko sázet ostružiník

Výsadba ostružiníku

Sazenici sázíme do jamky o rozměrech 0,3 x 0,3 x 0,3 m. Kořeny zasypeme prokypřenou zeminou a přitlačíme. Je vhodné provést zálivku. Po vysazení nadzemní část (výhon) seřízneme na 2 – 3 očka.

Jak vyrobit oporu pro ostružiny

Maliny či ostružiny rostou bujně, a proto se používají na sloupky rozpěrky drátu, které dvojdrátí rozšíří a vytvoří větší prostor pro zelenou masu rostliny. Pro méně bujné odrůdy stačí dát rozpěrky na řadový sloupek. Drát upevníte na sloupky a napnete jej pomocí spon VIT-S.

Jakou zeminu pro ostružiny

Nejlépe mu vyhovují středně těžké, propustné humózní půdy s dostatkem vláhy a živin. Hloubka ornice by měla být alespoň 25–30 cm. Vyžaduje méně kyselou půdní reakci 5,5–6,5 pH. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené, v nich výhony ostružiníku špatně vyzrávají a jsou napadány houbovými chorobami.

Jak pěstovat maliny a ostružiny

Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly. Je důležité, aby mezi jednotlivými výsadbami malin nebo ostružin byla mezera alespoň 2 metry.

Jak zmrazit ostružiny

Ostružiny lze samozřejmě mrazit, a to klasicky v mrazáku při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Optimální je ostružiny rozložit na nějaký velký talíř či tác a zmrazit. Až poté by měly být nasypány do sáčku a vloženy opět do mrazu. Jen tak se totiž neslepí k sobě a nevzniknou útvary, jež z nich mít jistě nechcete.

Co se dá udělat z ostružin

Ostružiny jsou tedy nejen chutné, ale i zdravé, proto by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět.Ostružinovo-borůvkový džem.Ostružinové řezy.Ostružinové muffiny.Nealkoholické ostružinové mojito.Ostružinové poháry.Ostružinový likér.Ostružinové tofu řezy.Sorbet z ostružin.

Jakou Hlinu na ostružiny

Výsadba a substrát:

Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce.

Kdy se přesazují ostružiny

Přesazení ostružin na nové místo lze provést na jaře nebo na podzim.

Jak rozmnožit ostružiník

Mladé rostliny ostružiníku si můžete vypěstovat buď z vegetativních řízků, nebo jednodušeji –⁠ pomocí hřížení. Druhý způsob zakořenění je sice dlouhodobější, ale téměř bezpracný a úspěšný. Pro školky a zahradní centra se ostružiník množí většinou z řízků.