Jak stříhat špenát?

Jak se starat o špenát

Požadavky na pěstování

Na jarní a letní výsadbu stáhněte květináče do polostínu, přímé slunce by mohlo listy baby špenátu spálit. Během tropických letních dní udržujte špenát ve stínu. K pěstování používejte kvalitní zeminu na květiny bohatou na organické látky. Textura půdy musí být drobivá a hlinitá.

Jak pěstovat špenát doma

Osivo špenátu vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených, vřádku optimálně 1 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou apak pravidelně zaléváme. Záhon udržujeme po dobu klíčení rovnoměrně vlhký. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu.
Archiv

Jak sklízet špenát setý

Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.

Co když špenát vykvete

Pokud již má špenát květy, mohou být listy hořké, proto vždy sklízíme listy před květem. Špenát je v našich podmínkách mrazuvzdorný. Ozimé odrůdy vyséváme přímo na záhon první nebo druhý týden v září.
Archiv

Co sázet po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Jak dlouho roste špenát

Špenát roste jako jednoletá rostlina. Tvoří nízkou růžici bublinatých nebo hladkých listů sytě zelené barvy. Vegetační doba rostliny je závislá na období výsevu. Zatímco u jarní výsevu je to 50 – 60 dní, u podzimního výsevu je to i s přezimováním 240 – 250 dní.

Jak Jednotit špenát

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe v rozmezí 20 – 25 centimetrů, do hloubky 2-3 centimetry, abychom nemuseli jednotit. Sklízíme buď jednotlivé dobře vyvinuté listy, nebo vypichujeme celé rostliny. Na trhu existuje celá řada odrůd špenátu.

Proč zhořkne špenát

Proč zhořkne špenát

S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Jak uchovat špenát

Jak zmrazit špenát: Než dáte špenát zmrazit, stačí ho propláchnout vodou a nechat okapat. Můžete ho i spařit pod horkou vodou. Do mrazáku dejte špenát v pevném sáčku, ze kterého vytlačte vzduch a uzavřete. Můj tip: Špenát dávám do mrazáku po jednotlivých porcích – vytáhnu a použiju jen tolik, kolik zrovna potřebuji.

Jak dlouho se vaří listový špenát

Se sáčkem špenátu o objemu 450g při nákupu počítejte pro dva lidi. Přípravu si můžete načasovat zhruba takto: Restovaný špenát je hotov za 8-10 minut, v páře mu stačí 3-4 minuty a na pánvi wok dokonce jen 1-2 minuty.

Čím se zahušťuje špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co zasadit po sklizni cibule

Co zasadit po česneku a cibuli

Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Co s čerstvým špenátem

Díky jemné a nepříliš výrazné chuti je špenát ideální surovinou k plnění nejrůznějších palačinek a tortill. Jemně nakrájený špenát obvykle tepelně upravíme a ochutíme třeným česnekem. Přidáváme k němu sýry a uzeninu. Špenátem plněné palačinky můžeme ještě zapéct.

Jak správně zmrazit špenát

Já osobně ráda špenát mrazím. Máte-li ho hodně, dejte ho do lavoru nebo většího hrnce s vodou a nechte klesnout písek a hlínu na dno. Pak dejte do sítka a propláchněte po menších množstvích, uložte do sáčků a do mrazáku.

Na co je dobrý špenát

Špenát je nízkokalorická zelenina, která je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin C. Má také vysoký obsah beta-karotenu (3 250 µg / 100 g), což je prekurzor vitaminu A. Tato zelená listová zelenina také dodává lidskému organismu řadu minerálů, jako je zejména draslík, vápník, hořčík a železo.

Jak zdravě zahustit špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co lze sázet vedle česneku

Co zasadit vedle česneku: Mrkev Cibule Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika ŘedkvičkyMrkev.Cibule.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Jak spařit čerstvý špenát

Propláchnutý čistý špenát nejprve necháme okapat a pak ho na chvíli zalijeme horkou osolenou vodou. Proces se nazývá blanšírování. Pokud máme špenátu větší množství, provádíme spařování po částech. Poté spařené listy ochladíme a necháme okapat.

Jak uskladnit špenát do mrazáku

Já osobně ráda špenát mrazím. Máte-li ho hodně, dejte ho do lavoru nebo většího hrnce s vodou a nechte klesnout písek a hlínu na dno. Pak dejte do sítka a propláchněte po menších množstvích, uložte do sáčků a do mrazáku.