Jak stříhat růže po odkvětu?

Co s Odkvetlými květy růží

Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku. Podnítíte tím tvorbu nových bujných výhonů, které pak poskytnou druhé, případně i třetí květy.

Jak stříhat staré růže

Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.
Archiv

Jak seříznout růže

U růží je všeobecně známo, že se sřezávají šikmo. Stačí tedy jeden dlouhý šikmý řez, který vám může zachránit delší životnost tak krásné růže. Nezapomeňte stonek seříznout každý den a zároveň vyměnit čerstvou vodu ve váze. Při takové péči Vám růže vydrží minimálně 7 dní.

Kdy se mají stříhat růže

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Kdy a jak stříhat půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže jsou nenáročné a dobře snášejí i radikální ořez. Během celé vegetační sezóny pak ořezáváme odkvetlé výhony. Tím posilujeme růži v kvetení a rostlina se nevysiluje tvorbou plodů. Proto je lepší uvadlé květy stříhat ještě před tím, než jim opadávají okvětní lístky.

Jak omladit růže

Nejdříve odstraňte staré a zmrzlé dřevo

Poté odstraňte i všechny slabé výhonky – ovšem s jednou výjimkou. Je-li keřík růží už tak slabý, neoslabujte ho ještě více a ponechte i výhony, jež byste jindy bez milosti ustřihli. Na silném dřevě se jich naopak bez milosti zbavte, jen celkový habitus zbytečně zahušťují.

Kdy stříhat růže před zimou

Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října. Na jaře pak růži sestřihneme ještě jednou na 3 očka. Opět musí poslední směřovat ven z keříku.

Jak stříhat půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže jsou nenáročné a dobře snášejí i radikální ořez. Během celé vegetační sezóny pak ořezáváme odkvetlé výhony. Tím posilujeme růži v kvetení a rostlina se nevysiluje tvorbou plodů. Proto je lepší uvadlé květy stříhat ještě před tím, než jim opadávají okvětní lístky.

Jak omladit staré růže

Odřežte mrtvé nebo poškozené větve, nebo větve, které se kříží a třou o sebe. Odstraňte rovněž staré zdřevěnělé stonky, abyste ponechali pět až devět nejzdravějších hlavních stonků (v závislosti na velikosti růžového keře). Následně se pusťte do stříhání bočních větviček, které ponesou květy.

Jak se stříhají popínavé růže

Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.

Jaký postřik na růže

K ochraně pomůže pouze prevence, a to postřik fungicidními přípravky Discus nebo Ortiva. Ochranný postřik se aplikuje od května, nejpozději při prvních příznacích choroby. Pokud se objeví první příznaky, růži již zpravidla zcela nevyléčíme, avšak při slabém výskytu chorobu zastavíme.

Jak sázet půdopokryvné růže

I když půdopokryvné růže často nakupujeme jako kontejnerované, je přece jen nejlepší sázet je na podzim nebo brzy na jaře. Do půdy sazenice ukládáme poněkud hlouběji (o 5 cm) a rostliny radikálně seřízneme, aby dobře rozvětvily. Půdopokryvné růže vysazujeme na vzdálenost asi 50 cm (4 ks na 1 m2) a dobře je zalijeme.

Jak tvarovat pnoucí růže

– Popínavým růžím postačí odstranit přerůstající větvičky a poškozené či uschlé výhony. Ke zmlazování popínavých růží je nejvhodnější doba koncem zimy. Odvděčí se nám pak žádoucím bujným růstem. – Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa.

Kdy a čím hnojit růže

Růže hnojíme do konce července nejpozději začátku srpna. Při pozdějším hnojení by nové výhony již dobře nevyzrály a růže by byly náchylnější k vymrzání.

Čím přikrýt růže

Nejlepší ochranou růží je zakrytí navršenou kyprou ornicí. U keřů v řídké nebo jednořadové výsadbě postačí nakopčení okolní ornicí. Vyplnění vzniklých brázd chlévským hnojem zabrání promrzání půdy, a když se zjara hnůj přikryje od růží odhrnutou zeminou, dodá půdě humus i živiny.

Jak stříhat růže na kmínku

Pro růže na kmínku je nejdůležitější hezký tvar koruny, proto se hlavní výhony téměř nezastřihují. V průměru se zkracují na délku 20 až 30 cm – to podpoří kompaktní růst koruny. Odstraňte také malé a příliš hustě rostoucí postranní výhony. Pro vitalitu růže je rovněž důležité občas odstranit přestárlé výhony.

Co na plíseň na růžích

Vhodnými přípravky pro boj s padlím na růžích jsou Discus, Folicur nebo Saprol. Některé uvedené přípravky navíc spolehlivě fungují proti černé skvrnitosti růží. Pro aplikaci se vyplatí použít postřikovač s jemnou tryskou a do postřikové kapaliny přidat několik kapiček smáčedla (např.

Jaké hnojivo na růže

Kromě zmíněných dusíku a draslíku růže potřebují zejména fosfor, pro tvorbu šípků, vápník a železo. Hnojiva můžeme použít jak čistě organická (kompost, uleželá chlévská mrva …), minerální (ledky) a kombinovaná, optimem je vyváženě je kombinovat, přičemž organická použijeme, vzhledem k výše uvedenému zejména zjara.

Proč nekvete pnoucí růže

Kromě hluboké výsadby existují i další chyby. Například nadbytek živin může poškodit kořenový systém růže a ta poté nepokvete. A stát se to může i u přírodních hnojiv, jako je například oblíbená kávová sedlina. Chybou je také přihnojování příliš brzy (březen) a pozdě (září, říjen).

Jak často zalévat růže

Kolik vody růže potřebují

Obecně platí, že růže potřebují pravidelně zalévat (cca 3x týdně) zejména pokud jsou nově vysazeny. Starší keře koření hluboko a stačí je zalévat jednou do týdne (pokud neprší), během vegetačního období – vždy ovšem zalévejme důkladně, aby se voda dostala k celému kořenovému systému.

Kdy Přikrýt růže

Několik stupňů mrazu růžím neuškodí a menší mrazík přispěje k opadu listí. Jakmile však hrozí nebezpečí, že teplota poklesne na minus 10 °C nebo že nastanou již trvalé mrazy, je nutno si pospíšit a růže přikrýt. Jde také o to, aby nezmrzla zemina nebo jiný materiál, který chceme použít k přikrytí.

Jak vypadá padlí na růžích

Padlí růžové

Nejčastější houbová choroba růží. Opět bělavý až šedobílý moučnatý povlak na výhoncích, poupatech a listech, deformace.

Co proti mšicím na růžích

Mýdlový roztok: smíchejte 1 polévkovou lžíci mýdla (neparfémované) s 1 litrem vody. Pomocí rozprašovače postřikujte růže tímto roztokem po dobu několika dnů. Odvar z kopřivy dvoudomé: používejte více dnů, dokud nebudou postižené oblasti bez mšic.

Jak často hnojit růže

Růže stačí hnojit na jaře a na podzim. Přilepšit jim ovšem můžete i uprostřed sezóny, když začnou kvést.

Jak se starat o růže doma

Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne). Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Růžička pak kvete opakovaně.