Jak podpořit růst rostlin v akváriu
Některé důležité živiny se do akvária nemají jak dostat, proto se používají hnojiva s obsahem železa a draslíku. V akváriích, kde je málo rybek, může dojít i k nedostatku dusičnanů a fosforečnanů. Pokud chcete mít v akváriu pěkné, vzrostlé a zdravé rostliny, je přihnojování minimálně železem a draslíkem nezbytné.
Proč se nedaří rostlinám v akváriu
Nedostatek živin ( „jídla“ pro rostliny)
Máte-li hodně rostlin, silné světlo, CO2 nebo rychlerostoucí rostliny, přidávání živin v rozumné míře bude potřeba (projevy nedostatku živin u akvarijních rostlin). V rozumné míře proto, že i přehnojení způsobuje problémy.
Archiv
Jak upevnit rostliny v akváriu
Jednotlivé rostlinky je nejlépe sázet do substrátu pinzetou. Umístění rostlin na kameny a kořeny – na dekorace můžeš připevnit vybrané druhy rostlin pomocí vteřinových lepidel určených na akvarijní rostliny, pomocí silonu, nitě, nebo speciálních nití a pásků, které se po čase rozloží.
Archiv
Jak zastřihnout květiny
Jde o řezání nebo také stříhání vrchních mladých výhonků větviček (tipů). Tento krok vede k bohatšímu větvení rostlin. Pokud zaštipujete výhonky, zvyšujete tím počet větviček a naopak snižujete výšku rostliny. Když vrcholek uštípnete na správném místě, vyrostou na jeho místě dva jiné.
Jak často se mění voda v akváriu
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Co potřebují rostliny v akváriu
Rostliny potřebují k růstu i makroživiny a mikroživiny. Za makroživiny považujeme uhlík (C), kyslík (O), vodík (H) – ty všechny dostanou rostliny pomocí vody a CO2. K makroživinám ale patří i dusík (N), fosfor (P), draslík (K), síra (S), vápník (Ca) a hořčík (Mg).
Co chybí rostlinám v akváriu
Není toho málo, co může vašim rostlinám chybět: dusík, fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, mangan, CO2 a mnoho dalších živin.
Jak pečovat o rostliny v akváriu
Akvarijní rostliny v zásadě nepotřebují žádnou speciální péči oproti akvarijním rybám. Jediný zásadní rozdíl je osvětlení. Rosliny potřebují vhodnou intenzitu a dobu svitu. Za tímto účelem je nad každým akváriem s rostlinami akvarijní osvětlení které zajišťuje světlo pro rostliny a ne jen aby byly dobře vidět rybičky.
Kdy stříhat květiny
Kdy řezat, stříhat a upravovat Zaštipováním rostliny tvarujeme od počátku růstového období až do konce léta. Drastičtější řez bychom měli dělat pouze na začátku růstového období. Pouze tehdy je zajištěna tvorba nových výhonků ze spících oček.
Jak Zaštipovat rostliny
Odštipujeme pouze část špičky. Kromě řízení růstu stávající rostliny můžeme z vrcholku vypěstovat i úplně novou rostlinu. Stačí odštípnutý vrcholek namočit do vody, kde za pomoci vhodného kořenového boosteru snadno a dobře zakoření.
Jak casto prát filtr v akváriu
Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.
Jak dlouho vydrží ryby bez filtru
Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém.
Jak dlouho vydrží akvarijní rostliny
Zasílání akvarijních rostlin poštou není v dnešní době žádný problém. Rostliny vydrží ve vlhkosti ve tmě balíku bez jakékoliv újmy klidně i 3-4 dny. Rostliny od nás však jdou k zákazníkovi zpravidla jen jeden den, což jejich kvalitu vůbec neovlivní.
Co dát na dno akvária
Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.
Jak řezat dříň
Dřín obecný – řez
Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.
Co stříháme
Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.
Kdy Zaštipovat
Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.
Kdy stříhat tlustici
Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.
Jak dlouho se má svítit Rybičkám
Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.
Jak často měnit vodu v akváriu bez filtru
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Po jaké době dát ryby do akvária
Živočichy můžeme do akvária přidat prakticky okamžitě má-li voda vhodné pH, teplotu a neobsahuje-li nějaké toxické látky jako je např. Chlór nebo dusitany NO2. Přesto je ale vhodné být trpělivý a počkat si než se nám správně zaběhne filtrace a zakoření akvarijní rostlinky.
Kdy stříhat dřín
Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.
Kdy začne plodit dřín
Raná odrůda, původem z Ukrajiny, dozrává již v průběhu srpna. Plody o váze 5,5g, mají tmavě červenou, až téměř černou barvu, po dozrání nemají tendence opadávat ze stromu. Dužnina je šťavnatá, mírně kyselá, jde dobře oddělit od pecky.
Kdy co stříhat
Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.
Kdy a jak stříhat popínavé růže
– Popínavým růžím postačí odstranit přerůstající větvičky a poškozené či uschlé výhony. Ke zmlazování popínavých růží je nejvhodnější doba koncem zimy. Odvděčí se nám pak žádoucím bujným růstem. – Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa.