Jak stříhat vrby?

Jak se stříhá vrba

V intervalu 1-2 let zastřihujeme převisající větve, ale vždy až po odkvětu. Jinak bychom se připravili o největší chloubu tohoto stromku – samičí jehnědy až 5 cm dlouhé, známé jako "kočičky". Řez provádíme tak, aby z každé větve zůstalo vždy nejméně 3-5 oček.
Archiv

Jak tvarovat vrbu

Řez provádíme vždy těsně nad dvojicí vrbových listů, jinak nám budou z koruny trčet nevzhledné drobné větvičky. Ostré nůžky by měly být samozřejmostí. A nezapomeňte, že seříznuté větvičky ochotně zakoření v obyčejné sklenici s vodou. Japonské vrby si tak díky tomu můžete navíc i snadno rozmnožit.

Kdy a jak stříhat vrbu

V předjarním období, nejlépe koncem února až začátkem března, pravidelně provádíme udržovací řez vrby. Vrba je dřevina s omezenou životností ( uvádí se max. 80 let), s velice křehkými větvemi, které se při extrémním počasí snadno lámou.
Archiv

Kdy se stříhá převislá vrba

Ihned po odkvětu všechny větve ostříhat na 2 – 4 pupeny. Na jaře stříháme pro docílení souměrné a husté vrby.
Archiv

Jak pěstovat vrbu v květináči

V KVĚTINÁČÍCH

Miniaturní vrby prosperují i v omezeném prostoru. Dobře snášejí tvarování, potřebují stálý dostatek vody, světlo a v zimě ochranu proti mrazu. Z trpasličích vrb na různě vysokém kmínku si můžete vytvořit pěknou sbírku a doplnit ji kameny nebo vodním prvkem.

Jak stříhat vrbu na hlavu

Na slabší větve použijeme nůžky, silnější odřízneme pilkou. Práci výrazně usnadní kvalitní, dokonale nabroušené nářadí. Vrby, které pěstujeme pro barevné výhony a dekorativní listy, seřezáváme každoročně až k zemi, u stromů pak k hlavě jako na snímku. Zpětný řez, při kterém seřezáváme všechny větve téměř k zemi, tzv.

Jak stříhat kroucenou vrbu

Řezat můžeme vrby buď na hlavu – odřežeme všechny větve –, nebo strom tvarujeme jako zajímavou bizarní plastiku. Pokud si vytvoříme v prvních letech po výsadbě krásně vytvarovanou kostru, budou nám v dalších letech stačit na ořez jen ostré nůžky a malá pilka. Nebudeme pracně řezat silné větve.

Kdy stříhat Salix

Tvar korunky pak udržujeme pravidelným řezem v předjaří. Pravidelný hluboký jarní řez pomůže i dokonalejšímu vybarvení rostliny, jelikož výrazněji vybarvené jsou mladé výhony. Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček.

Co potrebuje vrba

Vrbě svědčí slunce a kyprá, výživná půda. Měla by být vlhká, dostatek jarní vláhy vrby potřebují, ale neznamená to, že by snesly kořeny trvale v mokru. Ideální je půda vlhká i propustná zároveň, a také neutrální nebo mírně kyselá – vápník jíva ráda nemá.

Jak stříhat Salix

Pro střih starších vrb je vhodné předjaří. Než začnou rašit pupeny, zakraťte větve na spodních 4-5 oček. Při stříhání používejte ostré a čisté zahradnické nůžky. Zastřižené větvičky si můžete nechat a pomocí nich vrbu namnožit řízkováním.

Kdy stříhat čínskou vrbu

Provádí se dříve, než začne vrba rašit, v únoru až březnu. Znovu do požadovaného tvaru vrbu zastřihněte v létě, nejlépe v červenci nebo srpnu. A znovu ji upravte mezi říjnem a listopadem. První řez bývá důsledný.

Jak udělat plot z vrby

Jednoleté a dvouleté větvičky napíchejte po ostříhání ze stromu přímo do země, nejlépe po vydatném dešti. Tam, kde to nepůjde tak jednoduše, bude potřeba zem trochu zrýt – vyrýt rýhu a případně půdu ještě vylepšit trochou zahradnické zeminy a prolít vodou.

Jak rychle roste vrba

Hlavní výhoda živého plotu z vrb je, že vyroste až 2 metry za rok a pokud pruty zasadíte 30-40 cm od sebe, pak Vám plot ze zahrádky udělá opravdu intimní místo odpočinku. Lze je seřezávat do požadovaného tvaru a navíc jde opravdu o nezničitelný strom. Krom zálivky je vrba naprosto nenáročná.

Jak zasadit vrbový plot

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: jak hluboko sázet

Různě dlouhé proutí potřebuje různou hloubku. Platí ale, že větší část musí být ponořena v zemi. Metrové pruty musejí být v zemi asi 35–40 cm, zbytek vyčnívá. Kratší asi 30–35 cm proutky, kterých bude asi nejvíce, zapíchneme asi 20 cm do zeminy.

Jak rozmnožit vrbu

Při řízkování je nepoškoďte, jinak zaschnou a nevyraší. Řízky ze tří čtvrtin ponořte do kbelíku s vodou, tu podle potřeby doplňujte, a kbelík postavte do stínu. Za pár týdnů se na řízcích objeví čistě bílé kořínky. Dopřejte jim dalších pár týdnů, aby se kořenová soustava zahustila a dorostla nejméně na délku 5 cm.

Jak hluboko zasadit Vrbu

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: jak hluboko sázet

Platí ale, že větší část musí být ponořena v zemi. Metrové pruty musejí být v zemi asi 35–40 cm, zbytek vyčnívá. Kratší asi 30–35 cm proutky, kterých bude asi nejvíce, zapíchneme asi 20 cm do zeminy.

Jak dlouho vydrží vrbové proutí

Proutěné ploty mají životnost 8 až 10 let. Proutěné ploty jsou ideální oporou pro mnohé z pnoucích dřevin. Pokud zároveň využijete kostru proutěného plotu jako oporu pro pnoucí zeleň dočkáte se pravděpodobně mnohem vyšší životnosti.

Jak Mnozit kroucenou vrbu

Vrba kroucená je náročnější na dostatek vláhy, proto ji poloha u jezírka bude náramně vyhovovat. Namnožit si vrbu kroucenou je více než jednoduché – stačí ustřihnout větvičku a dát ji do vody. Kořeny vyraší velmi rychle. Dokonce můžete vrbový proutek zapíchnout přímo do země – vrba zakoření a vyraší.

Kdy se sklízí vrbové proutí

Sklizeň a skladování

Pokud vrby přímo pěstujeme, musíme je každoročně ořezat. Pruty by měly být dlouhé 1,5 až 4 metry, nejlépe jednoleté, nerozvětvené a pružné. Doba vhodná ke sklizni proutí je v době vegetačního klidu, a to od prvního mrazu do jara.

Jak uchovat vrbové proutí

Vrbové proutí se dá kolem potoků sklízet celou zimu – jen je musíte uchovávat ve vlhku a chladu, aby nepřeschlo – a můžete se pustit do pletení. V košíku totiž přenesete takřka cokoliv, kromě tekutých a sypkých věcí.

Jak se množí vrba

Vrby se množí převážně řízkováním mladých prutů, většina druhů dobře zakoření ve vodě nebo ve vlhkém hlinitopísčitém substrátu s přídavkem rašeliny.

Jak uchovat vrbové proutky

Ať se rozhodneme plést v předstihu, nebo až těsně před svátky, vrbové proutky co nejdřív po nastříhání musíme dát do vody. Pozor – nastříhané proutky skladujeme v chladu a v temnu!

Jak oloupat vrbové proutí

Další způsob loupání je vaření v kotli. Proutí se vaří, aby voda rychle vnikla do dřeva, a nasákla horkou vodu. Po vyjmutí proutí z kotle se chladí studenou vodou. To má za následek, že se kůra oddělí od dřeva a dá se dobře oloupat.

Co vyrobit z vrbového proutí

OHRANIČENÍ ZÁHONU. Vrbové proutí můžete využít i při tvorbě úhledné bylinkové zahrádky nebo vyvýšeného záhonu. Z koutku u vstupních schodů do domu, který zeje prázdnotou, tak vytvoříte nevšední zázemí pro bylinky, u vyvýšeného záhonu zase vyzdvihnete jeho přirozený vzhled, který do reliéfu zahrady dokonale zapadne.

Jak rozmnožit kroucenou vrbu

Vrba kroucená je náročnější na dostatek vláhy, proto ji poloha u jezírka bude náramně vyhovovat. Namnožit si vrbu kroucenou je více než jednoduché – stačí ustřihnout větvičku a dát ji do vody. Kořeny vyraší velmi rychle. Dokonce můžete vrbový proutek zapíchnout přímo do země – vrba zakoření a vyraší.