Jak střihat keře?

Jak se starat o okrasné keře

Každý stromek i keř potřebuje dýchat, proto v místech okolo kmenu, tam, kde se ke kořenům vsakuje voda, půdu nakypříme. I v případě, že dřevinu mulčujeme, je však dobré se čas od času pod mulč podívat. Na povrchu půdy se často vytvoří neprodyšná krusta.

Kdy stříhat okrasné dřeviny

Kdy řezat okrasné keře

Obecně platí, že keře kvetoucí v létě (komule davidova, tavolníky, hortenzie, zimolezy..) řežeme brzy na jaře nebo v předjaří a keře kvetoucí na jaře (zlatice, pustoryl, šeřík, na jaře kvetoucí tavolníky..) řežeme až po odkvětu.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.
Archiv

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak kombinovat keře

Vyhýbat bychom se měli řídkým, neforemným a rychle se rozrůstajícím druhům. V těsné blízkosti keřů nevysazujeme vysoké trvalky, vůbec by zde nevynikly. Spodní části keřů je zase vhodné zakrýt nižšími výplňovými druhy nebo tam zasadit drobnější jarní cibuloviny. Keře vybíráme i podle vlastností stanoviště.

Co vysázet k plotu

K plotu proto můžeme zasadit různé druhy salátu nebo špenát. O něco více hodin světla pro růst potřebuje mrkev, petržel, celer, fazole, řepa nebo hrášek. V polostínu se bude dařit zelí, brokolici, květáku, kapustě a pórku.

Kdy na jaře stříhat okrasné trávy

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.

Jak stříhat okrasné stromy

Výhony zkracujeme podle potřeby až o dvě třetiny jejich délky. Kratší výhony zkracujeme o něco více, než výhony dlouhé. Nikdy nezastřihujeme větve do jedné roviny. Při tomto řezu rovnou prohlédneme i kořenový systém a zkrátíme ty kořeny, které jsou poraněné.

Co se stříhá na jaře

Zmlazovací řez

Je velmi častý, uplatňuje se u těch nejobyčejnějších keřů, jako jsou svídy, zlatice, bezy, tavolníky, zimolezy a podobně. Provádí se z jara a radikálně, zhruba 20 až 30 centimetrů nad zemí. V tom roce pak tyto keře obvykle nekvetou. Není ale nutné provádět řez každoročně.

Jak řezat zlatice

optimální čas pro řez zlatice je po odkvětu (květen). nejstarší hlavní větve odřežeme 5 cm nad zemí. polovinu až dvě třetiny hlavních větví ponecháme. Pokud možno je ani nezkracujeme.

Kdy stříhat ovocné keře

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Kdy zkracovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Co vysadit na okraj záhonu

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Kdy se vysazují keře

Stromy s obnaženými kořeny je možné sázet až do března. Během října a listopadu je nechte uložené v chladném sklepě nebo skladu. Jedná se zejména o rané růže, listnaté keře, živé ploty a malé stromy. Stromy, které mají kořenový bal, je možné sázet až do začátku května.

Jak daleko od plotu sázet keře

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak stříhat trávy na jaře

Jarní řez okrasných travin

Stejně tak se na jaře seřezávají i okrasné trávy (kromě stálezelených druhů). Ty seřezáváme 10 – 15 cm nad zemí. Na větší trsy doporučujeme použití srpu nebo plotových nůžek. Stálezelené trávy jako je kavyl, metlice nebo kostřava poze ručně vyčešeme.

Kdy se stříhají keře a stromy

Pro stromy je vhodná doba řezu od poloviny léta do konce srpna. Většinu keřů je vhodné řezat na jaře před tím, než začnou růst nové listy. Keře prořezávejte, když jsou příliš husté, nebo když se značně sníží množství květů či plodů. Živé ploty stříhejte každý rok.

Kdy stříhat bylinky na jaře

Sklizeň bylinek

Už v průběhu jara mají bylinky nové výhonky, které zvou ke sklizni. Třeba právě u máty se mladé listy a špičky výhonků uštipují už od března až do září – vhodné jsou pro okamžitou spotřebu.

Co je potřeba udělat na jaře na zahradě

Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.

Jak Zakorenit zlatici

Zlatici si můžete snadno namnožit řízkováním a to v období od května do července. Množí se pomocí vrcholů letorostů, pouze zlatici převislou můžete množit i dřevnatými řízky. Další možností rozmnožování je také hřížení, tedy zapuštění větvičky z mateřské rostliny do země.

Proč nekvete Štědřenec

Volíme slunné až polostinné místo, ve stínu štědřenec špatně kvete. Roste v každé zahradní, středně těžké, propustné, na vápník bohatší půdě. V příliš tuhých zimách ve dřevě namrzá, ale z nepoškozené části rychle znovu doroste.

Jak stříhat ovocné keře

U ovocných stromů nejdříve odstraníte křižující se a nadbytečné větve. Pak zkrátíte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. U stromkových rybízů či angreštů stačí vždy koncem léta zkrátit o třetinu výhony směřující kolmo nahoru. Keře malin a ostružin je potřeba ořezat u země.

Kdy žádat o povolení ke kácení

“ Bez povolení můžeme kácet pouze stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší jak 80 cm. Bez povolení lze také kácet keře, jestliže celková výměra porostu nepřesahuje 40 m2. Pozor však, tato pravidla platí pouze pro fyzické osoby, nikoli pro osoby právnické.

Proč se ořezávají stromy

Větvemi obtěžkané stromy nemají sílu čerpat dostatek světla, které je nepostradatelné pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů. Starší stromy se prořezem omladí, vytvarují a odstraní se možné zárodky nemocí.