Jak hoří jasan
Rychle vysychá, lehce se zapaluje a oheň z jasanu je živý se silně zářivými plameny. Po rozřezání a naštípání je třeba jasanové dříví ihned uskladnit na krytém místě, neboť při delším vystavení dešti zahnívá a výhřevnost se ztrácí. Měrná hmotnost přirozeně vyschlého jasanového dřeva činí asi 720 kg/m3.
Co se lépe štípe jedlé nebo buk
Vlastnosti dřeva
Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).
Archiv
Jak Stipat dříví
Dřevo si motorovou pilou nařežte na asi 30-40 cm dlouhé špalky – podle toho, jak velký máte krb nebo kamna. Kmeny řezejte kolmo, aby oba konce špalku byly rovné a hladké. Jsou pak během štípání stabilnější. Ideální špalek je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s průměrem přes 40 cm.
Archiv
Jak dlouho musí schnout bříza
Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky. Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky.
Archiv
Jak dlouho schne jasan
Dřevo vysychá nejlépe naštípané a uskladněné v průvanu pod střechou, ideálně na slunci. Pokud potřebujete topit již za rok, objednejte si měkké dřevo nebo čistý jasan, který vyschne již za půl roku. Většina tvrdých dřevin schne kolem 2 let.
Které z paliv má největší výhřevnost
Hnědé uhlí dosahuje výhřevnosti 10000 až 19000 kJ/kg, černé uhlí 21000 – 31000 kJ/kg, koks 23000 až 30000 kJ/kg a brikety 19000 až 26000 kJ/kg. Více méně se dnes i přes vysokou výhřevnost od vytápění uhlím ustupuje a uhlí je nahrazováno například peletami.
Jak hoří bříza
Bříza: Bříza je typická tím, že její kůra hoří dobře i mokrá. Ovšem březové dřevo jinak rychle podléhá ve vlhku zkáze. Žádané je pro svou vysokou výhřevnost a též proto, že při hoření nepraská. Dobře přitom proschne již za jeden rok, čili letos na podzim vytěžené březové dřevo nás bude hřát již příští sezónu.
Jak hoří modřín
Velmi dobře se suší, avšak hodně praská. Jedná se o měkké dřevo, proto velmi vydatně hoří. Dokonce i čerstvé dřevo modřínu dobře plane. Nevýhodou je vysoký obsah pryskyřice, který způsobuje, že při hoření odlétají žhavé uhlíky a vytváří se více sazí.
Kdy je nejlepší štípat dřevo
Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.
Z jakého dřeva špalek na štípání dřeva
Špalek na štípání dřeva
Špalek z bukového dřeva se vyznačuje vysokou tvrdostí a je proto vhodný ke štípání dřeva. Pokud je uskladněn na suchém místě, vydrží i několik let.
Jak hoří olše
Olše hoří hezkými intenzivními plameny. Podobně jako ostatní měkké dřeviny dobře hoří a je vhodná pro rychlé dosažení vysoké teploty. Dřevo olše má narůžovělou až oranžovou barvu, bez barevně odlišného jádra, letokruhy jsou málo výrazné. Olšové dřevo je vhodné pro topení v kamnech a zejména nových kotlech.
Jakou výhřevnost má bříza
Výhřevnost dřeva – tabulka:
Typ dřeva | kWh/PRM | kW/kg |
---|---|---|
javor | 1900 | 4.1 |
bříza | 1900 | 4.3 |
dub | 2100 | 4.2 |
olše | 1500 | 4.1 |
Jak dlouho vydrží bříza
Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok.
Které dřevo špatně hoří
Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.
Jak urychlit vysychání dřeva
Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.
Jak Rozštípat velký špalek
Na některé špalky se ale musí s největším kalibrem. Klín, na rozdíl od sekery, nemusí špalek rozštípnout jednou ranou, ale systematicky na něm pracuje, až ho rozpůlí. Palice ho vtlačuje hlouběji do dřeva, až nakonec klín zvítězí a špalek roztrhne.
Jaké dřevo má největší výhřevnost
Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.
Jak hoří túje
Když začnou hořet túje, které vypadají navenek zelené, ale uvnitř živého plotu jsou zcela suché, tak hoří podobně jako suchá tráva. Ohořelé nemusí být jen túje, ale poškozené od požáru mohou být i hroby, žárem popraskají dekorace, sežehnuté mohou být i fotografie a nápisy na hrobech.
Kdy nejlépe kupovat dřevo
Již proschlé dřevo je ideální kupovat po skončení topné sezóny, před sezónou a v sezóně jeho cena vyletí nahoru. A to platí pro většinu paliv. Palivové dřevo pořídíme na pilách, ale i u soukromých prodejců a vlastníků lesů.
Na čem štípat dřevo
Dříví lze štípat ručně pomocí sekery anebo mechanickými štípači. Sekery pro štípání dřeva jsou jednoúčelové nástroje speciálně klínového tvaru na dlouhé násadě. Také se jim říká „kalače“.
Jak škodí túje
Túje jsou totiž extrémně žíznivé jehličnany. Na suchém pozemku, kde moc neprší, se s ostatními rostlinami porvou doslova o každičkou kapku. Kdo je někdy sázel, prý si mohl všimnout kromě kotevních kořenů i té jemné a husté sítě tenkých kořínků, pomocí které získávají každou vodu, kterou mohou.
Jak urychlit růst tújí
Nelitujte poškozených kořenů, keře a stromy si rychle vytvoří další, které je pomohou lépe ukotvit v zemi a dodají jim potřebnou sílu pro následný růst. Takové rostliny se i mnohem lépe adaptují, neboť dokáží vodu a živiny z okolní zeminy využít skutečně na maximum.
Kdy nejlepe Stipat dřevo
Nejlépe se štípá dříví, když je člověk hodně naštvaný, zuří. Máte vidět s jakou silou do toho rube a jak hromady ubývá a hranice přibývá.
Co ničí túje
Zřejmě byl dovezen z Toskánska. Krasec festiva se začal v Česku šířit kvůli dovozu exotických tújí. Brouk krasec festiva kromě tújí napadá také jalovce, likviduje dřeviny, v nichž žije.
Jak daleko od plotu túje
Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků.