Jak Strihat malé túje?

Jak se Strihaji túje

Strany zeravů se doporučují stříhat pod mírně šikmým úhlem, aby byl plot nejširší ve spodní části. Směrem nahoru se pak tvar rostliny zužuje. Vrchol rostliny můžete zastřihnout zcela naplocho, nebo ho udržet mírně oblý. Celkový tvar je důležitý nejen pro vzhled celého živého plotu, ale především pro její zdraví.
Archiv

Jak zalévat túje

Tůje potřebují vydatnou zálivku každý čvrtý den bez deště. Zalévat budete zejména v létě. V opačném případě mohou současná sucha zničit i vzrostlé sazenice.

Jak urychlit růst tújí

Nelitujte poškozených kořenů, keře a stromy si rychle vytvoří další, které je pomohou lépe ukotvit v zemi a dodají jim potřebnou sílu pro následný růst. Takové rostliny se i mnohem lépe adaptují, neboť dokáží vodu a živiny z okolní zeminy využít skutečně na maximum.

Jak daleko od sebe túje

Nejlepší půda pro výsadbu je s dostatkem vláhy a dostatek sluníčka. Díry vykopejte 15 x 15 cm x 15 cm ( thuje do 60 cm ) / 25 x 25 x 25 cm (thuje do 100 cm ) / 35 x 35 cm x 35 ( thuje do 120 cm ) / 40 x 40 x 35 cm ( thuje do 160 cm ) , podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!!

Kdy sekat túje

Zastřihnout je můžete jak na výšku, tak na šířku. Nejčastěji voleným časem pro řez tújí je období od konce června a v srpnu. Tedy období, kdy slábne tok mízy a zároveň nové přírůstky ještě do zimy dobře vyzrají. Ale ještě vhodnější termín je období od začátku podzimu do předjaří.

Jak zachránit uschlou tújí

U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.

Co nesnáší túje

Kromě túje si to nechá líbit i habr nebo ptačí zob. Smiřte se ale s tím, že stříháním se ochudíte o případné květy vysazených keřů, takže o barevnosti ani proměnlivosti nemůže být řeč, ať už pro zeď zvolíte cokoli.

Co škodí Tújím

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.

Jak škodí túje

Její nevýhodou je poměrně nepříjemný zápach a jedovatost. Jedovaté jsou všechny části a u citlivých lidí mohou , při kontaktu, způsobovat i puchýře. Tato jedovatost ale nemá účinky na rostliny. Nedostatek plodů na ovocných stromech způsobuje spíše zastínění v její blízkosti.

Co s Prerostlou tújí

Při takto silném zásahu je třeba načasovat řez na období podzimu až poloviny zimy. Tím omezíte ronění pryskyřice na minimum. Samozřejmostí by mělo být zatření velkých řezných ran štěpařským voskem. Zátěž radikálního řezu výrazně snížite rozložením do delšího časového období (nejméně na 2 roky).

Co Nesnasi túje

Žloutnutí, hnědnutí a prosychání dřevin odspodu může nastat i při nedostatku, ale paradoxně i při přebytku živin v půdě. Nedostatek živin můžeme nahradit pravidelnou aplikací granulovaných nebo kapalných hnojiv v první polovině vegetačního období.

Proč tu je rezavý

U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.

Jak omladit túje

Zahradnice radí: "Na zimu přihnojit a přikrýt organickým materiálem. Můžete vystříhat poškozené větve a pokud jsou rány větší, zamazat je štěpařským voskem."

Co vysadit po Tujich

Předem si ale ujasněte, co přesně od něj čekáte. Hledáte-li stálezelený keř, vsaďte na střemchu, zimostráz či hlohyni. Pokud má plot jen opticky oddělit zahradu a zpestřit ji, vysaďte nižší keře jako mahonii nebo kalinu.