Jaké stromy rostou v lese
Shlíží na svět pod sebou z výšky přes 50 metrů a jejich životy přesáhnou ty naše lidské klidně o tisícovku let. V České republice najdeme v lesích tyto dřeviny: Smrk ztepilý (52,4 %), borovici lesní (17 %), buk lesní (7 %), duby (6,8 %), modřín opadavý (3,9 %), břízu bělokorou (2,8 %) a jedli bělokorou (1 %).
Kdy se sází stromy v lese
Ideální dobou pro vysazování stromů a keřů je období vegetačního klidu. Stromy či keře tak mohou veškerou svou sílu soustředit na uchycení se na novém místě. Nejlepší je sázet na jaře (březen, duben) a na podzim (říjen, listopad).
Archiv
Co zasadit do lesa
Na okraje pak lze vysadit například rybízy, angrešty, jejich křížence josty, bez černý, rakytník řešetlákový, popínavé zahradní kiwi neboli aktinídii, borůvku kamčatskou či dřín obecný. Dobrou volbou ovšem budou i různé druhy muchovníku, mišpule obecná, domácí růže šípková či temnoplodec černoplodý.
Archiv
Jak se sází stromy v lese
Na místě určeném k vysázení musíte založit sadbu ve stínu a vlhku, rozprostřít jednotlivé svazky a přihrnout je zeminou tak, aby byl celý kořenový systém zakrytý (tzv. založení sazenic). To vše pak přikrýt slabou vrstvou klestu.
Archiv
Co se vyskytuje v lese
Mezi rostliny v lese náleží hlavě dřeviny (stromy a keře), rostou zde i byliny. Rostliny zadržují vodu, tvoří prostředí pro další organizmy či poskytují živočichům potravu (živočichové se mohou živit semeny, plody i dalšími částmi rostlin).
Co roste v lese
Stromové patro lesa tvoří jehličnaté stromy, převážně smrk ztepilý, borovice černá, borovice lesní, borovice vejmutovka, modřín opadavý. Zřídka les prostupují listnaté stromy. Mezi ně patří hlavně buk lesní, habr obecný, jilm habrolistý, javor klen, bříza bělokorá, topol osika, jeřáb ptačí a dub letní.
Co se dá sázet v létě
V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.
Jak daleko od sebe sázet buky v lese
Vhodný na sázení do živého plotu – sázíme ve sponu 30-40 cm, což jsou 3-4 sazenice na metr, případně ve trojsponu ve tvaru trojúhelníka o stranách 30-40 cm (5-7 sazenic na metr).
Na co si dát pozor při koupi lesa
I když je les jeho vlastnictvím, za úmyslnou činnost, která způsobí na lese značné škody a ohrozí se tím plnění funkcí lesa, hrozí vlastníkovi pokuta. Například za nezákonnou těžbu dřeva je možná sankce ve statisících korun. V některých případech opakované těžby se pokuta vyšplhala až na milionové částky.
Kdy se může kácet v lese
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Jak dlouho roste strom v lese
Dřevo na sirku přiroste ve na hektaru českých lesů za 0,2 s, což je přibližně stejný čas jako jedno mrknutí.
Čím se živí zvířata v lese
Jedná se tedy o seno, senáž, sušené maliní ve svazcích a podobně. To je nejpřirozenější potrava pro volně žijící zvěř. Seno je možné předkládat jak do krmelců, tak volně na zem, odkud ho zvěř ráda bere. Nevadí jí ani vlhké a promoklé seno, jen musíme dávat pozor na zaplísnění.
Co sbírat v lese
V lese si můžeme pro vlastní potřebu nasbírat houby, jahody, maliny, borůvky a další lesní plody. Povolený je i sběr suchého a na zemi ležícího klestí. Rozhodně tu ale není možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani odnášet sazenice stromů a keřů či sbírat semena lesních dřevin a jmelí.
Co roste v lese v létě
V lese kvetou stínomilné byliny, např. měsíčnice vytrvalá nebo věsenka nachová. V lese i na jeho okrajích se dají sbírat četné druhy léčivých rostlin, např. třezalka, listy maliníku, ostružiníku, jahodníku, brusinky nebo máty.
Co sázet na konci léta
rané ředkvičky, saláty, roketa či kopr a další bylinky. Pokud již nechcete sklízet další úrodu, můžete zasít tzv. zelené hnojivo, jako je např. hrách, bob, vikev, svazenka, hořčice či oves.
Kdy dát sazenice ven
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června. Důvodem je citlivost rajčat i ke slabým mrazíkům, které je během jediné noci mohou sežehnout a zničit.
Kdy sázet modřín
„Sázíme celé jaro až do okamžiku, kdy stromy začnou rašit. Začíná se modřínem, ten jde ze školek první, kdo ho plánuje, musí ho koupit a vysadit už teď.
Kdy se sází Buky
Pěstování vlastních sazenic buku
Na výsev bukvic je ideální čas právě nyní, na podzim. Nemusíte je totiž takzvaně stratifikovat. Můžete sázet do menších sadbovačů po jednom semenu, ale je to rizikovější a pracnější než jiná metoda.
Co je možné postavit v lese
Na lesním pozemku si tedy klasickou chatu s krbem, terasou a bazénem nelze postavit. Je možné pouze umístit do lesa chatku, která bude splňovat požadavky stavebního a lesního zákona. Bude tedy určena pro účely hospodaření v lesích a výkon práva myslivosti.
Jaké dřevo se může sbírat v lese
Z lesa je možné odnášet pouze suchou, na zemi ležící klest, která na širším konci není širší než 7 cm bez kůry. Bez domluvy s majitelem lesa není možné kácet ani tzv. soušky nebo zpracovávat ležící stromky, byť užší než 7 cm.
Jaké stromy se mohou kácet bez povolení
Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.
Kdy je potřeba povolení na kácení stromů
Povolení ke kácení na zahradě potřebujete tehdy, kdy se chystáte pokácet nějaký památný strom nebo strom v chráněné oblasti. Když mají být pokáceny neovocné stromy, které ve výšce 130 cm nad zemí přesáhnou obvod 80 cm. V případě souvislých porostů keřů, jež přesáhnou rozlohu 40 metrů čtverečních.
Jak často plodí buk
Buky plodí vždy po několika letech, plodit začínají nejdříve ve 30 letech. Produkce bývá největší v letech následujících po horkém, slunném a suchém létě, jen zřídka ale více let po sobě. Plody ‒ bukvice ‒ jsou trojboké nažky uzavřené v číšce pokryté měkkými ostny. Jsou jedlé, ve velkém množství mírně toxické.
Jak vypadá buk
Buk lesní je opadavá jednodomá dřevina, dorůstá výšky až 40 metrů a průměru přes jeden metr. Stromy se dožívají až 400 let. Zkrácený srdcovitý hlavní kořen se větví do soustavy silných bočních kořenů. Na štíhlém kmenu se vyjímá kulovitá nebo vejčitá bohatě větvená koruna.
Co můžeme potkat v lese
Vyzná se v pěstování stromů, pozná druhy hmyzu, zná rostliny, živočichy. Ví, jak šetrně získávat dřevo, jak les uchránit před poškozením, např. od zvěře, větru, hmyzu a dřevokazných hub. Vyzná se v lesnických mapách, ekonomice provozu a umí práce v lese naplánovat a správně zorganizovat.