Jaký Substrát na kaktusy?

Jak namíchat substrát pro kaktusy

Pro normální kaktusy zhruba v poměru tři díly zahradnického substrátu na jeden díl písku. Ale není to definice, na kterou by byl spoleh. Sami musíte poznat, že to je ideální poměr. Někdo dá 4 díly písku na 1 díl zeminy.
Archiv

Co potřebuje kaktus

Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.

Jak se starat o kaktus aby vykvetl

Aby vánoční kaktus vykvetl

Ta by pro nasazení květů měla být chladnější, proto je nutné je před Vánocemi, přibližně 2 měsíce předem, umístit do chladné místnosti s teplotou 12 – 15°C a omezit jejich zálivku (postačí 1x za 2 týdny). Zde je necháme alespoň jeden měsíc a poté přeneseme zpět na jeho běžné stanoviště.

Jak se starat o kaktus doma

Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.

Jaký substrát pro tlustici

Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat. Proto raději vždy volíme větší nádobu a substrátem ji neplníme zcela. Květináč plníme tak, že na jeho dno nasypeme hrubý písek jako drenáž, načež nasypeme substrát, do kterého rostlinu přesadíme.

Jak se přesazují kaktusy

Do nového květináče dáme nejprve dvoucentimetrovou-vrstvu drenáže, např. štěrku, a umístíme kaktus, který zasypáváme substrátem. Při sázení musí být substrát sypký a suchý, aby se dostal mezi kořeny. Pomůžeme si tím, že lehce poklepáváme rukou na květináč a druhou rukou kaktus přidržujeme.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Jak se mají zalévat kaktusy

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý. Teď to moc nepoznáte.

Jak dlouho vydrží kaktus bez vody

Kaktus může bez vody přežít i dva roky.

Co léčí tlustice

Tlustice však dovede léčit také různé záněty (např. ledvin), strie, abscesy, popáleniny a zmírňuje artrózu kloubů. Pomáhá také při bolestech v krku, pomůže s drobnými ránami a oděrky a též s žaludečními vředy.

Jak omladit tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Jak velký květináč na kaktus

Při výběru květináče buďte důkladní

Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu.

Jak často se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Co znamená když kaktus žloutne

kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.

Jak zachránit uschly kaktus

Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.

Jak Zalevat malý kaktus

Kaktusy je nejlepší zalévat k večeru. Zaléváme ve vegetačním období jednou za týden a důkladně, určitě ne často a mírně. Substrát je třeba pořádně provlhčit, nechat vodu odtéci a vylít ji z podmisky. Takto necháme kaktus týden.

Jak casto se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Jak často zalévat tlustici

Tlustice je vcelku nenáročná rostlina zvládající i suchý vzduch. Pokud je umístěna na přímém slunci snese častější zálivku (cca 1x za týden). V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem.

Jak zakořenit tlustici

Množíme si tlustice

Těm je třeba nejprve nechat zaschnout řezné plochy a poté je vysadíme do mírně vlhkého písku a nebo písčité kompostové zeminy (cca 1:1). Řízky nám ochotně zakoření na plném slunci a při teplotě 15 až 20 °C. Při přesazování se pak nepoužívá výživný substrát.

Jak řezat kaktusy

– Článkovité kaktusy se odřezávají u paty článků, tedy v nejužším místě napojení. Poranění je potom rozsahem malé a rostlina se z něj může dobře vzpamatovat. – Zahnívající místa na těle se musí vyříznout až ke zdravé, světlé, nezabarvené části.

Jak často přesazovat kaktusy

Kaktusy přesazujeme na jaře a nebo v létě, když za největších veder jejich růst stagnuje. Kaktus vyjmeme z nádoby, zbavíme starého substrátu a přesadíme do nového. Ovšem až poté, co nám kořeny do několika dnů pořádně zaschnou.

Co dělat když nám začne žloutnout kaktus

Nemocný kaktus vyjmeme z květináče, špatné kořeny odstraníme a necháme ho ležeti as 14 dní na slunečném a vzdušném místě – ovšem kde nemrzne. Potom jej vsadíme do hodně písčité půdy a po dalších 14 dnech již stejně s ostatními zaléváme.

Jaký substrát pro tlustice

Čím sušší je její zemina, tím lépe se jí bude dařit.

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku.

Co potrebuje tlustice

Nároky na pěstování má tlustice vejčitá opravdu minimální. Potřebuje jen dostatek světla a přiměřenou zálivku. Přelití je snad to jediné, co ji může zahubit. S vodou tedy opatrně; v horkém létě zalévejte kvečeru, kdy už teploty klesnou, a použijte přitom odstátou vodu pokojové teploty.