Jak prát 100% vlnu
Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.
Archiv
Jak změkčit vlněný svetr
TIP stylistky: Pokud máte pocit, že vlněné svetry nemůžete nosit, protože vás koušou, zkuste malý fígl. Vlna vždy reaguje na teplotu, proto když si svetr oblečete, vydržte alespoň 10 minut. Jeho vlákna se zahřejí na teplotu vašeho těla a kousání by mělo přestat.
Jak pečovat o vlněný svetr
Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem. V žádném případě nedávejte vlněné oblečení do sušičky, ani nevěšte na sušák či na ramínko.
Archiv
Jak prát a sušit svetry
Před praním vždy rozepněte všechny knoflíky a zipy. Při sušení nastavte nejnižší stupeň nebo prádlo vyvěste na šňůru. Pokud lze svetr prát v pračce, použijte nejnižší možný teplotní stupeň a nepoužívejte nastavení „air-dry“, což způsobuje výrazné tření. Nejlepší je prádlo sušit na vzduchu v poloze naležato.
Archiv
Na jakou teplotu žehlit vlnu
Vlny vytvoříte také s pomocí žehličky na vlasy.
Vlasy musí po žehličce dobře klouzat, aby se při úpravě netřepily. Žehlička by měla být tenká, protože plochá a široká žehlička vlasy nenatočí. → Pro úpravu účesu do vln s pomocí žehličky nastavte na přístroji teplotu na 185 °C.
V čem prát merino vlnu
používejte prací prostředky výhradně určené pro vlnu (dostupné běžně v prodeji nebo speciální, ekologické). Doporučujeme v rámci údržby impregnovat lanolinem (lanolin = vlnotuk), pro zvýšení vlně přirozené ochranné bariéry. perte v pračce naruby, šetrným programem na vlnu nebo ruční praní.
Jak zmenšit vlněný svetr
U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.
Jak odstranit kousání vlny
Přednost dejte kvalitním přírodním materiálům, jako je bavlna, kašmír či vlna. Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit.
Jak vyprat svetr aby se srazil
1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny. 2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.
Jak pečovat o vlnu
Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Jak se pere mikina
Svetry a mikiny nedávejte na ramínka, zbytečně tak budete mít vytlačené důlky na ramenou a materiál se bude ničit. 2. Skládejte trika, svetry či mikiny na sebe jen do počtu maximálně pěti kusů. Tak docílíte toho, že se navršená pyramida nezhroutí, prádlo se zbytečně nezatěžuje a pohodlně vyndáte i spodní kus.
Jak se starat o vlnu
Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek doporučujeme prát v ruce při teplotě 30oC. V případě mechanického praní v pračce je nezbytné prát na program VLNA nebo JEMNÉ PRÁDLO max. na 30oC. Jako prací prostředek doporučujeme používat gelové prací prostředky s obsahem Lanolinu.
Jak prát svetr z merino vlny
Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.
Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci. Používejte jemné prací prostředky určené na vlnu jak pro praní v ruce, tak i v pračce. Pro sušení merino vlny nikdy nepoužívejte sušičku!
Jak žehlit vlnu
Žehlete, ideálně ještě lehce vlhké, na jednu tečku (do 100 °C), u silnějších kousků můžete žehlit na vyšší teplotu. Teplotu potřebnou na vyžehlení vašeho konkretního kousku vyzkoušejte postupným přidáváním teploty na žehličce – začínejte od teploty nižší!
Jak zachránit sražený svetr
Záchrana sraženého svetru: U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout.
Jak prát svetr aby se nesrazil
Mohér se nesráží, neškrábe a také se nemačká. Přesto jej perte raději v ruce ve vodě o teplotě do 30 °C s jemným pracím přípravkem nebo mýdlem. Mohérový svetr příliš neždímejte ani nepropírejte v rukách, nechte jej jednoduše máčet ve vodě.
Jak obarvit vlněný svetr
Vlna sice jde dobře barvit, ale je vhodné používat speciální barvy, živočišná vlákna se barví jinými barvami než vlákna rostlinná. Starší nebo sekáčové kousky bych zkusila obarvit doma, ale dražší svetr raději svěřte odborníkům.
Co dělat když oblečení kouše
Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit. Pokud i potom bude svetr kousat, vyzkoušejte druhou variantu s vlasovým kondicionérem.
Jak na sraženou vlnu
Záchrana sraženého svetru: U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout.
Na jaký program prát svetry
Pokud je přece jen chcete dát do pračky, nezapomeňte nastavit šetrný program pro speciální materiály, jako je například vlna, nebo ruční praní s nízkou teplotou do 30 °C. Ždímejte při nejnižších otáčkách.
Jak prát svetr z vlny
Praní v pračce by mohlo vlněný svetr poškodit a proto doporučujeme prát svetry zásadně ručně při nízké teplotě vody (cca 30°C) – můžete použít šampon na vlasy a v ideálním případě i kondicionér. Ještě budete potřebovat savý ručník.
Jak se perou trička
Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.
Jak dlouho prát trička
Využívejte šetrné prací programy.
Nikdy neperte tričko déle než je nutné. Využívejte krátké (60 min) a šetrné prací programy. Vhodná je teplota 30°C, maximálně však 40°C. Vyzkoušet můžete i praní ve studené vodě.
Jak sušit merino
Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.
Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci.
Co dělat když se srazí vlněný svetr
U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu.