Jak svařovat Jekl?

Jak správně svařovat

Jak svařovat – všeobecně

Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

Jaké elektrody na Jekl

Nastavení proudu

Velikost svařovacího proudu záleží na tom, jak silný materiál budete svařovat. Pro běžné tloušťky jeklů stačí použít elektrodu o průměru 2 nebo 3,2 milimetry. První z nich odpovídá svařovací proud kolem 60A a druhé zhruba 90A. Elektroda 4 milimetry potřebuje proud ideálně 125 Ampérů i víc.
Archiv

Jak poznat dobrý svár

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Jak svařovat tenký plech

Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.

Jaké jsou typy svařování

Existuje celá řada metod svařování, přičemž každá z nich může být vhodná pro jiný materiál či způsob použití.Základní druhy svařování Právě znalost základních druhů svařování je základem skutečně kvalitního spoje.Plamenové svařováníObloukové svařováníObloukové svařování obalenou elektrodou.MIG-MAG.

Jak se svaří

Při svařování elektrickým obloukem slouží elektroda jako anoda (kladný pól / +) a obrobek jako katoda (záporný pól / -). Pomocí svorky se jeden pól spojí s obnaženou částí obrobku a druhý pól s držákem elektrod, kterým se konec elektrody vede po místě sváru. Tím dochází ke zkratu a vzniká elektrický oblouk.

Jak se naučit svářet invertorem

Při zapalování oblouku se lehce doktneme elektrodou svařence a za stisknutí tlačítka na pistoli oddálíme 2-3 mm elektrodu od svařence a tím zapálíme oblouk. Výkonové využití nebo také zatěžovatel – týká se všech svářeček a jedná se o velmi důležitý parametr.

Čím se svařuje

Pro ocelové plechy a dráty se nejčastěji používají měděné, které při vývinu tepla neuvolňují do okolního prostředí žádné škodlivé emise. Jinými materiály elektrod mohou být např. slitiny kobaltu a kadmia, mědi a stříbra a kadmia, mědi a niklu a křemíku, a dalších.

Jakou svářečku na doma

Nejlepší svářečky

Pořadí Název Hodnocení
1. Omicron GAMA 166 invertor 2355 ⭐ 94 %
2. Tuson POLY 02 Polyfúzní svářečka ⭐ 93 %
3. Proteco polyfúzní 800W 10.55-810 ⭐ 92 %
4. TUSON POLY01, 750/1500W ⭐ 88 %

Jak sušit elektrody

Vysušené elektrody by před vlastním svařováním měly být umístěny ve skladovacím kontejneru při udržovací teplotě cca 70ºC. Pro sušení elektrod se používají speciální pece, u kterých lze snadno nastavit a udržovat požadovanou teplotu sušení. Správné skladování vám zajistí tzv. udržovací kontejner na elektrody.

Jakou svářečku na plech

Určitě zvolte svářečku s metodou svařování TIG. Svářecí invertory TIG jsou ideální pro tenké ocelové či nerezové plechy. Doporučujeme TIG svářečky se zapalováním HF – bezdotykové a vysokofrekvenční. Je potřeba ochranná atmosféra čistý Argon.

Co lze svařovat

Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.

Jakou svářečku pro začátečníky

Nejlepší svářečky dle srovnání

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název
Pro nenáročné Dobré Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
Přenosný model Velmi dobré GÜDE GIS 161 20029
Pro náročné Výborné Powermat PM-IMGS-220L SYNERGY
Jedna z nejprodávanějších Velmi dobré Asist AEIW140-DC 10-140A

Jaký proud při svařování

Pro malé tloušťky cca 2 mm použijeme malý svařovací proud např. pro průměr elektrody 2,5 mm cca 60 A, ale pro tloušťku materiálů 10 mm už musíme použít svařovací proud 80 A. Podobná situace je pokud svařujeme do zcela studeného materiálu, kdy musí být svařovací proud vyšší a se vzrůstající teplotou svařence např.

Jak se sváří hliník

Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.

Co je to Invertorová svářečka

Svařovací invertor

Zařízení, které usměrní přímo běžné síťové napětí, toto usměrněné napětí potom elektronický obvod přemění na střídavé napětí vysoké frekvence. Toto vysokofrekvenční napětí se transformuje a usměrní na stejnosměrné napětí použitelné pro sváření, tzv. DC napětí.

Jaký zvolit drát do CO2

Spotřební materiál: Drát: Pro svařování karosérie (plech přibližně 0,6-0,8 mm) využijete drát o průměru 0,6, 0,8 mm.

Co svářečka Jak vybrat

Výše svařovacího proudu rozhoduje o tom, zda se vám podaří daný materiál svařit. Lze říci, že tím slabší je materiál, tím nižší proud budete při práci potřebovat a naopak. Pro běžné plechy i jekly postačuje proud okolo 60 – 100 Ampérů. Pro domácí využití tedy i s rezervou postačí svářečky se svářecím proudem cca 130 A.

Čím se sváří

Pro ocelové plechy a dráty se nejčastěji používají měděné, které při vývinu tepla neuvolňují do okolního prostředí žádné škodlivé emise. Jinými materiály elektrod mohou být např. slitiny kobaltu a kadmia, mědi a stříbra a kadmia, mědi a niklu a křemíku, a dalších.

Co znamená MIG Mag

Rozlišujeme mezi svařováním v ochranné atmosféře inertního plynu (MIG) a svařováním v ochranné atmosféře aktivního plynu (MAG). Svařování MIG/MAG je v současnosti nejpoužívanější svařovací postup a umožňuje mimořádně vysoké rychlosti svařování. Můžete jej používat ručně, mechanizovaně i roboticky.

Jakou svářečku MIG MAG

Technologie svařování

MMA (Manual Metal Arc) svařování elektrickým obloukem
MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) svařování CO2
MOG/FLUX svařování trubičkovým drátem
TIG (Tungsten Inert Gas) svařování s využitím wolframové elektrody

Jaký plyn na svařování hliníku

Svařování hliníku a jeho slitin

Základním ochranným plynem je argon, který však u materiálů větších tlouštěk nemusí být z hlediska jejich velkého odvodu tepla dostačující. Z tohoto důvodu se do ochranného plynu přidává hélium, které díky své vysoké tepelné vodivosti zajistí požadovaný průvar.

Jakou svářečku na hliník

Pro hliník a různé slitiny jsou určeny svářečky a jejich funkce Balance, Duty Cycle, TIG/AC/DC, LIFT/HF.

Jak se naučit svařovat

Na naučení svařování je třeba v první řadě někde najít a vidět, jak vypadá správný kvalitní svar. A potom zkoušením na nějakých odřezcích se snažit toho dosáhnout. Nejdřív naučit udržet a táhnout oblouk a potom naučit jemnou regulací proudu a zkoušením najít pro danou elektrodu a polohu ten správný proud.

Jak se svařuje CO2

Svařování CO2 řadíme do větší skupiny, kterou můžeme označit pojmem obloukové svařování. Dochází zde k hoření elektrického oblouku mezi svařovaným materiálem a přídavným materiálem, který v tomto případě tvoří drát odvíjený od cívky. Přídavný materiál je pak obalen ochranným plynem, který chrání svarovou lázeň.