Jak svařovat obloukem?

Jak správně svařovat elektrickým obloukem

Při svařování elektrickým obloukem slouží elektroda jako anoda (kladný pól / +) a obrobek jako katoda (záporný pól / -). Pomocí svorky se jeden pól spojí s obnaženou částí obrobku a druhý pól s držákem elektrod, kterým se konec elektrody vede po místě sváru. Tím dochází ke zkratu a vzniká elektrický oblouk.
Archiv

Jak zapálit oblouk

Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku. Odstraníme strusku.
Archiv

Čím svařovat

Rutilkami můžete svařovat běžnou ocel – jekly, pásoviny a podobně. Hrany sváru je dobré si předem připravit – zarovnat, začistit a jemně srazit svařované hrany. Železo musí být rovněž prosté rzi, barvy a podobně. Jinak by byl svár nekvalitní, případně by vůbec nedošlo k zapálení elektrického oblouku.
Archiv

Co je svařování elektrickým obloukem

Obloukové svařování nebo svařování elektrickým obloukem označuje skupinu metod tavného svařování, u kterých je energie potřebná k roztavení svařovaných ploch dodávaná jako teplo vzniklé při hoření elektrického oblouku.

Čím se svařuje

Pro ocelové plechy a dráty se nejčastěji používají měděné, které při vývinu tepla neuvolňují do okolního prostředí žádné škodlivé emise. Jinými materiály elektrod mohou být např. slitiny kobaltu a kadmia, mědi a stříbra a kadmia, mědi a niklu a křemíku, a dalších.

Jak poznat dobrý svár

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Jak se naučit svářet invertorem

Při zapalování oblouku se lehce doktneme elektrodou svařence a za stisknutí tlačítka na pistoli oddálíme 2-3 mm elektrodu od svařence a tím zapálíme oblouk. Výkonové využití nebo také zatěžovatel – týká se všech svářeček a jedná se o velmi důležitý parametr.

Jaké jsou typy svařování

Druhy svařování: Jaké jsou nejběžnější metodyZákladní druhy svařování Právě znalost základních druhů svařování je základem skutečně kvalitního spoje.Plamenové svařování Možná jej znáte pod pojmem autogenní svařování.Obloukové svařováníObloukové svařování obalenou elektrodou.MIG-MAG.

Jak se sváří hliník

Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.

Jakou svářečku na doma

Nejlepší svářečky

Pořadí Název Hodnocení
1. Omicron GAMA 166 invertor 2355 ⭐ 94 %
2. Tuson POLY 02 Polyfúzní svářečka ⭐ 93 %
3. Proteco polyfúzní 800W 10.55-810 ⭐ 92 %
4. TUSON POLY01, 750/1500W ⭐ 88 %

Jakou svářečku pro začátečníky

Nejlepší svářečky dle srovnání

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název
Nejlepší poměr cena/výkon Velmi dobré Omicron GAMA 166 invertor 2355
Pro nenáročné Dobré Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
Přenosný model Velmi dobré GÜDE GIS 161 20029
Pro náročné Výborné Powermat PM-IMGS-220L SYNERGY

Jaký proud při svařování

Pro malé tloušťky cca 2 mm použijeme malý svařovací proud např. pro průměr elektrody 2,5 mm cca 60 A, ale pro tloušťku materiálů 10 mm už musíme použít svařovací proud 80 A. Podobná situace je pokud svařujeme do zcela studeného materiálu, kdy musí být svařovací proud vyšší a se vzrůstající teplotou svařence např.

Jaký plyn na svařování hliníku

Svařování hliníku a jeho slitin

Základním ochranným plynem je argon, který však u materiálů větších tlouštěk nemusí být z hlediska jejich velkého odvodu tepla dostačující. Z tohoto důvodu se do ochranného plynu přidává hélium, které díky své vysoké tepelné vodivosti zajistí požadovaný průvar.

Jakou svářečku na hliník

Pro hliník a různé slitiny jsou určeny svářečky a jejich funkce Balance, Duty Cycle, TIG/AC/DC, LIFT/HF.

Co je to Invertorová svářečka

Svařovací invertor

Zařízení, které usměrní přímo běžné síťové napětí, toto usměrněné napětí potom elektronický obvod přemění na střídavé napětí vysoké frekvence. Toto vysokofrekvenční napětí se transformuje a usměrní na stejnosměrné napětí použitelné pro sváření, tzv. DC napětí.

Jak správně vybrat svářečku

Pro domácí použití stačí bohatě svářečky s podavačem pro 5kg cívku (cívka D200), s dvoukladkovým podáváním (toto hravě 5kg zátěž upodává). Nejčastěji se doma svařuje ochranné atmosféře čistého CO2. Určitě vybírat invertorové zdroje pro jejich výkon, nízkou hmotnost a přesné řízení.

Jakou svářečku MIG MAG

Technologie svařování

MMA (Manual Metal Arc) svařování elektrickým obloukem
MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) svařování CO2
MOG/FLUX svařování trubičkovým drátem
TIG (Tungsten Inert Gas) svařování s využitím wolframové elektrody

Jak se svařuje hliník

Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.

Jaké plyny se používají při svařování

Nejčastěji používaným ochranným plynem při svařování-WIG je argon (l1). Jeho stupeň čistoty by měl být minimálně 99,95%. U kovů, které mají velice dobrou tepelnou vodivost, jako jsou hliník nebo měď, se používá také hélium (l2). Pokud se používá jako ochranný plyn hélium, je svařovací oblouk více horký.

Jak se svařuje dural

Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování).

Jak se naučit svařovat

Na naučení svařování je třeba v první řadě někde najít a vidět, jak vypadá správný kvalitní svar. A potom zkoušením na nějakých odřezcích se snažit toho dosáhnout. Nejdřív naučit udržet a táhnout oblouk a potom naučit jemnou regulací proudu a zkoušením najít pro danou elektrodu a polohu ten správný proud.

Co je to Svarecka

Svařovací zdroj nebo svařovací agregát (slangově svářečka) je elektrické zařízení používané pro generování svařovacího proudu při svařování metodami obloukového svařování nebo při odporovém svařování.

Co je to metoda MIG

Při svařování MIG/MAG se vlastně jedná o dva rozdílné svařovací procesy: MIG znamená svařování kovů v inertním plynu (Metal Inert Gas). U tohoto postupu se používají inertní, tedy málo reaktivní ochranné plyny jako argon, helium nebo jejich směsi. MAG znamená svařování kovů v aktivním plynu (Metal Aktiv Gas).

Co je metoda WIG

Znamená Tungsten Inert Gas a symbolizuje svařování wolframovou elektrodou (Tungsten je anglicky wolfram) v ochranné atmosféře inertního (Inert) plynu (Gas). Zkratka WIG pochází z němčiny a znamená Wolfram Inert Gas, tedy naprosto to samé.

Co znamená MIG Mag

Rozlišujeme mezi svařováním v ochranné atmosféře inertního plynu (MIG) a svařováním v ochranné atmosféře aktivního plynu (MAG). Svařování MIG/MAG je v současnosti nejpoužívanější svařovací postup a umožňuje mimořádně vysoké rychlosti svařování. Můžete jej používat ručně, mechanizovaně i roboticky.