Jaké světlo na akvárium
Barva světla je v akváriu důležitá
Ideální volbou je kombinovat LED pásky s teplým (3200K) a studeným (6000K) světlem. Rostliny vnímají světlo od modré barvy až po infračervenou barvu. Pokud budete svítit jen fialovou zářivkou, rostlinám se nebude dařit.
Archiv
Jaké světlo na růst rostlin
Jaké světlo používat pro růst rostliny ve vegetativní fázi Obecně se doporučuje světlo s větším množstvím modré barvy. Nejjednodušší a efektivní řešení je použít plnospektrální svítidlo s bílou barvou světla a chromatičností 4000 – 5500 Kelvinů.
Co chybí Akvarijním rostlinám
Není toho málo, co může vašim rostlinám chybět: dusík, fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, mangan, CO2 a mnoho dalších živin. Některá akvarijní hnojiva nemusí být dostatečně komplexní a nemusí potřebné látky obsahovat. Takže se může stát, že rostliny budou strádat, i když hnojíte.
Jak silné LED osvětlení do akvária
Intenzita LED světla
Především ne kvůli rostlinám – ty vyžadují alespoň 0,308 W na litr akvária. Obecně nemá smysl kupovat málo výkonné LED pásky, doporučujeme soustředit se na 12W a více. Mějte na paměti, že ryby se můžou snadno vystrašit nečekaným zhasínáním nebo rozžínáním světla.
Jak spočítat osvětlení akvária
Vzorec pro výpočet výkonu LED osvětlení, který je vhodný použít pro akvária do 60 cm výšky:Pro nenáročné akvárium – Objem vašeho akvária × 0,15 = Požadovaný výkon LED ve Wattech.Pro náročné a hustě zarostlá akvária – Objem vašeho akvária × 0,3 = Požadovaný výkon LED ve Wattech.
Jaké barvy mají mít zářivky v akváriu
Mezi základní barevné kombinace patří barvy: červená, zelná, modrá a studená bílá. Všechny 4 barvy ocení především akvarijní rostliny pro kvalitní růst a potřebnou fotosyntézu. Obecně lze uvést, že tmavě zelené rostliny požadují méně světla, protože mají dostatek chlorofylu a jsou tak při fotosyntéze výkonnější.
Jak vybrat světlo pro pestovani
Jaký typ osvětlení vybrat Tady záleží hlavně na tom, co chcete pěstovat. Pro mladé sazenice a bylinky vám bude stačit zářivkové osvětlení, nebo úsporné CFL výbojky. Pro větší rostliny, které chcete přivést do fáze kvetení a tvorby plodů už potřebujete výkonnější světlo.
Co je viditelné světlo
Viditelné světlo, jinak také označované pouze jako světlo, je elektromagnetické záření o frekvenci 3,9 x 1014 Hz do 7,9 x 1014 Hz, což ve vakuu odpovídá vlnovým délkám v rozmezí 380–740 nm.
Jak často používat UV lampu v akváriu
Jak se UV lampa používá Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 24 hodin.
Jak často se mění voda v akváriu
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Jak vyrobit světlo do akvária
Co budete potřebovat
1) LED pásek, který odpovídá požadavkům na osvětlení vašeho akvária. Nesmí se jednat o voděodolnou variantu! Obvykle jsou vhodné vysoce svítivé pásky SB3-300, nebo dražší pásky CRI-300 s věrnějším podáním barev. 2) Profil, kryt a koncovky k pásku (jednu s otvorem a jednu bez).
Jak často pouštět vzduchování v akváriu
V málo zarybněných akváriích to často není potřeba. Vzduchovat je nutno také v noci. Základním pravidlem tedy je, že čím více ryb v akváriu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se neobjednou bez vzduchování. Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec.
Jak Přisvěcovat rostlinám
Umělé světlo umisťujeme co nejblíže rostlinám, jelikož jeho účinnost se vzdáleností velmi klesá. Ideální umístění je 20-40 centimetrů od rostliny, maximálně však do jednoho metru. Pro přisvětlování menších pokojových rostlin můžete využít LED žárovky s běžným závitem E27, které lze umístit do jakékoliv domácí lampičky.
Jak vysoko LED světlo
Obecně platí, že 200-400 W LED osvětlení by mělo být pověšeno ve výšce 30-70 cm od rostlin, zatímco 450-600 W osvětlení by mělo být ve výšce 50-80 cm. Ještě silnější systémy by měly být pověšeny ještě výše.
Jaký je rozdíl mezi bílým a barevným světlem
Světlo ze zdrojů, které běžně používáme k osvětlování (žárovky, zářivky nebo i Slunce), ovšem nevnímáme jako barevné, ale označujeme ho jako bílé světlo. Je to světlo složené z barevných světel všech vlnových délek. Bílé světlo, popř. světlo určité barvy, můžeme získat i mísením menšího počtu barev.
Jaká barva světla má největší energii
Barevné spektrum
Nejkratší vlnovou délku, ale nejvyšší frekvenci, má fialová (380 až 430 nm), s nárůstem vlnové délky a poklesem frekvence následují modrá (430 až 500 nm), azurová (500 až 520 nm), zelená (520 až 565 nm), žlutá (565 až 590 nm), oranžová (590 až 625 nm) a červená (625 až 740 nm).
Kam umístit UV lampu
UV sterilizéry je nutné umístit za výtok externího filtru tak, aby skrze lampu protékala pouze filtrovaná voda a nedošlo tak k poškození lampy. Dále umístění za filtrem zaručuje to, že lampa nebude hubit cenné bakterie uvnitř filtru, které jsou především zodpovědné za správnou funkci filtru.
Proč se kalí voda v akváriu
Bílý zákal
Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.
Jak casto prát filtr v akváriu
Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.
Jak dlouho vydrží ryby bez filtru
Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém.
Jak poznat že ryba umírá
Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích. Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění
Kam nejlépe umístit akvárium
Akvárium je nutné umístit na pevný a stabilní podklad. Pro menší nádrže s délkou do 60 cm postačí běžný domácí nábytek jako stůl, skříňka a podobně. Pro větší akvária s délkou nad 80 cm je vhodnější vyrobit nebo zakoupit akvarijní skříňku. Je samozřejmé, že akvárium musí stát na absolutně vodorovném povrchu.
Jak dlouho svitit na sazenice
Začněte rostlinám svítit ideálně hned po vyklíčení. Sazenice potřebují minimálně 12 hodin svícení denně (ideálně 14 – 16 hodin) a 8 hodin tmy. Z tohoto důvodu se vyplatí pořídit si i digitální časový spínač. Ze začátku je dobré mít světlo nízko nad sazenicemi a postupně jak sazenice porostou jej zvedat.
Jakou žárovku pro rostliny
Vhodnou volbou jsou LED žárovky, které produkují méně tepla, a proto mohou být zavěšeny velmi blízko k vrcholům rostlin. Poskytují spoustu světla a zároveň udrží rostliny bez spálených listů. LED žárovky jsou základem moderní pěstírny.
Jak pěstovat pod LED
Při pěstování pod LED je lepší udržovat teplotu v rozmezí 26–29 °C. Důležité je také udržovat vyšší vlhkost vzduchu, optimálně okolo 60 %. Samozřejmě i při pěstování pod LED hrozí riziko plesnivění palic v posledních týdnech kvetení, takže na poslední tři až čtyři týdny snižte vlhkost na 40 %.