Jak sázet ředkvičky?

Co zasadit mezi ředkvičky

Vysévat můžete pozdní letní a podzimní zeleninu – bezpečně vám jště naroste mrkev, řepa, černá ředkev, hrách nebo kopr. Zkusit můžete i letní hlávkový salát pro pozdější sklizeň. Na volné místo můžete rozsadit i sazenice, které vám mezitím vyrostly. Já tam třeba fiknu malé kapustičky, pórek nebo kadeřavou petrželku.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet ředkvičky

Mezi jednotlivými řádky nechte vzdálenost okolo deseti centimetrů. Po vzejití osiva mladé rostlinky vyjednoťte a půdu udržujte mírně vlhkou. Výsev však nikdy nepřehušťujte a nepřelévejte, ve vysoké vlhkosti se rozvíjí plísně a hnilobné procesy.
Archiv

Jak Vyjednotit ředkvičky

Ředkvičky se vysévají od dubna rovnou na záhon, velmi řídce a do hloubky cca 1 cm v řádcích 15 cm od sebe. Jakmile vzejdou, je třeba je vyjednotit na vzdálenost 2,5 cm od sebe, tedy vytrhnout slabé rostlinky a ponechat jen ty silné. Větší druhy vysévejte přiměřeně hlouběji a dále od sebe.

Jak pěstovat ředkvičky ve skleníku

Obvykle se ve skleníků vysévají v polovině února a prvních červených ředkviček se pak můžete dočkat už po třech týdnech, tedy klidně začátkem března. Důležité je vysévat ředkvičky s určitými rozestupy, minimálně 3 cm od sebe, jinak se nevyhnete nudné povinnosti jednocení.

Kdy a jak sázet ředkvičky

Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Proč nerostou ředkvičky

Pokud je půda studená, ředkvička vykvete, ale nepřinese ovoce. Aby se předešlo problémům se sklizní, měly by být ředkvičky vysazeny v té době tak, aby při tvorbě kořenových plodin za slunečného počasí teplota nepřesáhla +18 ° C a v noci neklesla pod +10 ° C. Pro růst ředkviček musí být půda zahřátá na +15..

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Kdy sázet ředkvičky do skleníku

Ředkvičky. Mezi nejčasnější zeleninové otužilce patří ředkvičky, s jejichž výsevem začínáme hned na začátku března. Neprospívají jim totiž příliš vysoké teploty. Vegetační doba ředkviček umístěných ve skleníku se pohybuje okolo tří až čtyř týdnů, zanedlouho tak můžete sklízet první úrodu.

Jak pěstovat ředkvičky doma

Jak pěstovat ředkvičky v truhlíku

Naplňte truhlíky hlínou a zasejte semena hluboká 6 mm, přikryjte, zpevněte a dobře zalijte. Půdu udržujte vlhkou, aby semena nevyschla. Jakmile se semenáčky objeví , hnoje každý týden. Před přesazením nechte sazenice dorůst asi na 3-4 cm.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co sázet spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jak hnojit ředkvičky

Pro pěstování ředkviček je důležité mít dobře prohnojenou půdu. Pokud máte vlastní kompost, můžete ho aplikovat před výsadbou ředkviček. Dále můžete použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které pomáhá zvyšovat kvalitu a chuť ředkviček.

Jak se starat o ředkvičky

Půda musí být humózní, zásobená dobře živinami.

Pro jejich zdárné pěstování je důležitý dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody jsou bulvičky protáhlé, měkké, nepříjemné palčivé chuti. Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při dlouhých letních dnech vybíhá do květu.

Proč ředkvičky nerostou

To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.

Kdy sázet ředkvičky ven

Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm.

Co zasadit k rajčatům

Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.

Jak nejlépe zasadit rajčata

Předem připravené rostliny sázíme spíše hlouběji a zahrneme i spodní část stonku. Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém.

Jak dlouho rostou ředkvičky

Při prvním setí v roce rostou ředkvičky kolem pětačtyřiceti dnů, někdy si ale mohou cestu půdou prorážet i šedesát dnů. Ovšem když jsou parné dny, stačí jim k optimální velikosti jen dvacet šest dnů. Sejí se přitom každý týden.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Jak daleko od sebe sázet rajčata

Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.

Jaký květináč na rajčata

Vhodnou nádobou na pěstování rajčat jsou nejen velké květináče a bedničky k tomu určené, ale recyklovat můžete velké nádoby, vědra i starší květináče. Rajčata můžete na balkoně dokonce pěstovat i v tlustém igelitovém pytli.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak moc zalévat rajčata

Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den. V červenci rajčata zalévejte nejlépe denně, nic nezkazíte, když každé rostlině dopřejete půl kropáče.

Kdy nejpozději zasadit rajčata

S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia.