Jak Vyjednotit červenou řepu
Když rostlinky červené řepy vzejdou a vytvoří nejméně tři lístky, protrháme je na vzdálenost 10 cm, aby se vyvinuly stejnoměrně veliké bulvy. Necháme růst rostlinky s nejtmavšími lístky. V průběhu vegetační doby (pohybuje mezi 60 a 120 dny) porost řepy přihnojíme prosetým vyzrálým kompostem nebo zkvašenými slepičinci.
Archiv
Jak daleko od sebe sázet červenou řepu
Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe. Rostlinky protrháváme na vzdálenost 8, nejvýše 10 cm. Jen tak se vyvinou stejnoměrně veliké bulvy. Během vegetace porost řepy přihnojujeme plným hnojivem, uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.
Jak se skladuje červená řepa
Ideální skladovací podmínky pro červenou řepu
Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců. Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy.
Jak připravit čerstvou červenou řepu
Jak vařit červenou řepu Řepu stačí před vařením jen umýt a zbavit zbytků listů. Neloupejte ji ani z ní nevykrajujte „ošklivé“ části, během vaření by pak z bulvy zbytečně vytekla všechna šťáva. Očištěný kořen vložte do studené vody, osolte ji špetkou soli na tři prsty a nechte vařit do změknutí.
Jak zavřít červenou řepu
Zelí a cibuli smíchejte a povařte v nálevu z vody, cukru, octa, soli přibližně 5 minut. Potom přimíchejte nastrouhanou řepu a horkou směs plňte do čistých skleněných sklenic. Důkladně zavíčkujte a vložte do zavařovacího hrnce – sklenice skládejte 1 centimetr od sebe. Sterilizujte při teplotě 80°C přibližně 20 minut.
Jak sklízet červenou řepu
Při sklízení je třeba řepu vykopat celou i s kořenem. Při vykopávání dávejte pozor, abyste bulvu nepoškodili. Pokud máte v úmyslu řepu, respektive její bulvu nějakou dobu skladovat, pak platí následující. Listy odkruťte rukou zhruba dva až tři centimetry nad bulvou, zpomalíte tak její sesychání.
Kdy zasít řepu
Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.
Kdy vytáhnout červenou řepu
S její sklizní příliš nespěchejte, počasí si ale ohlídejte a skliďte ji těsně před tím, než začnou první mrazíky. Namrzlé bulvy sice můžete zužitkovat, ale k uskladnění se příliš nehodí. Jestli to jen trochu půjde, vyberte si ke sklizni červené řepy slunné a suché počasí. Bulvy červené řepy vytáhnete z půdy snadno.
Jak dlouho vydrzi cervena Řepa v lednici
V lednici vařená řepa vydrží skoro týden. Pokud chcete ušetřit čas i tepelnou energii, vařenou červenou řepu můžete najít v chladícím boxu v oddělení zeleniny vašeho oblíbeného supermarketu.
Jak ochutit červenou řepu
Rozhodně nešlápnete vedle, když k ní přidáte vařenou, nakládanou nebo čerstvou hrušku, jablka nebo křen. Pečená červená řepa se pak hodí k další pečené zelenině, jako je brambor, dýně, mrkev, petržel, celer nebo batáty. Dochutit ji můžete koprem, česnekem, anýzem, pomerančovou kůrou nebo olivovým olejem.
Jak dlouho vařit červenou řepu před Zavařováním
Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme. Malé řepy můžeme nechat vcelku, větší nakrájíme na plátky nebo proužky. Naplníme do sklenic, zasypeme malým množstvím koření, proložíme kolečky křenu a zalijeme svařeným nálevem.
Jak dlouho se vaří červená řepa
Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny. Pokud si ovšem řepu předem nakrájíte, pak ji můžete mít uvařenou doměkka již za půl hodiny. Pozor při manipulaci s uvařenou řepou si musíte dávat i na to, že řepa má poměrně silné barvivo.
Kdy se sází červená řepa
Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.
Čím hnojit krmnou řepu
Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu.
Jak hnojit červenou řepu
V ideálním případě hnojíme plným (NPK) hnojivem s dostatečným obsahem bóru. Vyhnout bychom se naopak měli organickým hnojivům, neboť má řepa tendenci shromažďovat v kořenu v nich obsažené dusičnany. V případě potřeby, respektive sucha červenou řepu zaléváme.
Jak zmrazit červenou řepu
Předtím, než ji do mrazničky dáte, je vhodné ji předem krátce povařit. Malé bulvičky je možné jen blanšírovat ve vroucí vodě. Po vychladnutí řepu vložte do sáčku nebo obalte fólií a zamrazte až na půl roku.
Kdy je zralá červená řepa
S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.
Jaké koření na červenou řepu
Příprava červené řepy není složitá. Vyžaduje koření jako je tymián, oregano nebo koriandr – chuť krásně zvýrazní a tyto bylinky mám na zahradě nebo doma za oknem po ruce.
Jak sterilovat červenou řepu
Nakrájenou řepu dejte do čistých suchých sklenic, sklepněte nebo malinko přimáčkněte, aby se řepy vešlo co nejvíce. Zalijte lákem až po okraj a zavíčkujte. Takto nacpané sklenice sterilujeme 20 minut při 85 °C. Nám se osvědčila sterilizace v myčce na nádobí na dlouhý program 70 °C.
Jak ochutit vařenou červenou řepu
smíchejte asi 250 g nastrouhané vařené či pečené červené řepy (můžete použít i nakládanou, ale není to ono), dva stroužky česneku, 50 g bílého jogurtu a 2 lžíce majonézy. Osolte, opepřete, můžete přidat i nakrájenou petrželku. Servírujte s opečenými tousty.
Na co je dobrá červená řepa
Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.
Co s čím sázet
My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.
Kdy sázet krmnou řepu
Osivo krmné řepy vyséváme v době, kdy je půda prohřátá na 5 až 6 °C. V závislosti na nástup jara je to většinou v měsíci dubnu. Obvykle sejeme do řádků širokých 45 cm, doporučená výsevní vzdálenost je 25 cm. Po zasetí dbáme na rozrušování půdního škraloupu.
Co zamrazit na zimu
Nejvhodnější je mladá křehká zelenina, mladé klíčky a výhonky a samozřejmě bylinky. Zmrazit můžete hrášek, fazolové lusky, chřest, špenát, mangold, brokolici, květák, karotku, celer, kořenovou petržel, cukrovou kukuřici, papriky.
Co všechno se dá zmrazit
Mrazit se vyplatí maso, ryby, uzeniny. Nikdy je však nedávejte do nádoby spolu s přílohou. Právě brambory, těstoviny i rýže totiž na mrazení vhodné nejsou. Stejně jsou na tom jídla, která obsahují smetanu, jogurt či mléko.