Jak sázet jedlí?

Jak daleko od sebe sázet jedle

Doporučená výsadba je ve sponu (rozestupu) 10-15 metrů, ale když je možnost volíme raději i větší vzdálenost. U stromů pěstovaných ze semene je doporučena výsadba spíše dále od sebe( cca 15 metrů) u roubovanců můžeme vysazovat blíže , neboť roubované stromy nevytváří tak mohutné a rozložité koruny(cca 10 metrů) .
Archiv

Jaké jsou druhy jedli

Podívejte se na několik populárních druhů jedlí.Jedle korejská – Abies koreana. Oblíbená jedle korejská patří mezi nejmenší jedle, dorůstá do výšky 9-12 metrů.Jedle ojíněná – Abies concolor.Jedle kavkazská – Abies nordmanniana.Jedle španělská – Abies pinsapo.Jedle plstnatoplodá – Abies lasiocarpa.

Jak zasadit jedli korejskou

Nejlépe se jí daří ve vlhké, ale nikoli zamokřené, dobře propustné půdě s neutrální půdní reakcí. Pokud je v půdě nadbytek vápníku, budou korejské jedli nápadně žloutnout či dokonce opadávat jehlice. Proto ji v oblastech s vápenatými půdami raději vůbec nesázejte (anebo ji pěstujte v dostatečně velké nádobě).

Kde rostou jedle

Jedle bělokorá se vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách s optimem v Alpách, Českém masivu, Karpatech, méně také ve střední Francii, západním Německu a v jihoevropských Apeninách a na Balkáně. Jako horská dřevina se vyskytuje v Pyrenejích.

Jak pěstovat jedli v květináči

Jak pečovat o stromek v květináči:

Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu. Když stromek dostanete, pořádně ho zalijte vodou. Poté jednou za 3 dny zalévejte studenou odstátou vodou do květináče nebo misky, ale pozor nepřelít. Jedenkrát denně stromku rozprašte vodu na jehličí.

Kdy stříhat jedli

Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.

Jak se pozna jedle

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Kdy přesazovat jedli

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Proč usychá jedle

S největší pravděpodobností je to způsobeno Mšicí smrkovou, která se letos masivně přemnožila. Tato mšice napadá smrk pichlavý, smrk sitka, smrk sivý, smrk Engelmannův a jejich varianty. V případě sucha je vhodné stromy zalévat, opadaný strom není automaticky mrtvý.

Jak poznat jedli od smrku

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Jak dlouho žije jedle

Jedle dorůstají zpravidla výšek 30–60 metrů, některé druhy výjimečně i přes 80 metrů a dožívají se stáří i 700–800 let.

Jak dlouho vydrží stromek v květináči

Stromek v květináči, ať již se jedná o nejčastější smrk pichlavý, nebo douglasku či jedličku, vydrží v teple bez úhony pouze tři dny. Záleží samozřejmě i na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Na chladnějším místě, kde teploty nepřekračují 20°C a vlhkost vzduchu přesahuje 50%, vydrží i týden.

Jaký strom do květináče

Stromy a keře do květináčůrajské jabloně,břízy, např. břízy papírové, užitečné, odrůda Youngii, Doorenbos,palmy,javory, odrůda Globosum,trnovník akát,katalpa,slivoň pilovitá,slivoň třešňová,

Jak tvarovat jedli

Tvarování jedlí:

Protože většina jedlí dosahuje ve své přirozenosti výšek podstatně větších, má v sobě rostlina zakódováno, že tlačí svoji energii nahoru. Pokud takovouto rostlinu necháme, bude mít ve výšce 3 m silné větve. Při tvarování nám však jde o to, aby i třímetrová jedle měla přirozené rozvržení větví.

Jak řezat jedli

Smrk a jedle jsou jehličnany, které dobře snášejí prořezávání, stejně jako exotické druhy, jako je čínská Metasequoia. Obvykle není nutné řezat jedle, pokud není nutné řezat uschlé, zmrzlé nebo nemocné výhonky. Prořezávání jehličnanů se týká hlavně oříznutí vršku nebo odstranění jednoho z vrcholů.

Kde najdu jedli

Jedle je krásný strom rostoucí přirozeně v podhůří, nejčastěji spolu s bukem, se kterým vytváří jedlo – buková společenstva – tzv. jedlobučiny. Najdeme ji také v údolích, převážně jí vyhovují vlhká a stinná místa. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší způsobené člověkem.

Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Jak rychle roste jedle

Jedle bělokorá roste velmi dlouho. Pokud vzniká z přirozené obnovy, tedy ze semínka, trvá to patnáct let i více, než vyroste do metrové výšky. Pokud takovou jedli někdo uřízne pro svou vánoční kratochvíli, je to vůči přírodě velmi bezohledné.

Jak vykopat keře

Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Jak zachranit usychající strom

Jak postupovat při záchraně stromku

Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva. Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev.

Jak vypadá strom jedle

Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.

Jak se starat o jedli

Péče o vánoční stromek: chlad a voda

„Řezaný stromek uložte do nádoby s vodou, přidejte výživu pro stromky a nechejte v chladném prostředí až do doby, než ho budete zdobit. Před uložením stromku do vody ještě zkraťte spodek kmene o několik cm. Čerstvým řezem dokáže strom přijmout až 5 l vody, a vydrží tak déle svěží.

Co zasadit do květináčů

Rostliny, které vám udělají v květináči radost v létě

Dekorativnímu venkovnímu květináči sluší voňavá levandule, vysadit do něj můžete také echinaceu, turecké karafiáty nebo okrasný česnek. Ve větších květináčích se bude dařit také keřům s nádhernými květy. Jde zejména o ibišek, rododendron nebo oleandr.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.