Jak šít gazánie?

Jak sázet gazánie

Množení gazánií

Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník. Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště. V průběhu růstu rostlinky nejlépe dvakrát pikýrujeme. Na stanoviště předpěstované sazenice vysazujeme až po patnáctém květnu.

Kdy se vysévají gazánie

Na stanoviště se předpěstované sazenice vysazují až po patnáctém květnu. Gazánie u nás se pěstují jen jednoletě, s tím, že se každé jaro musí znovu vysadit. Pokud ale máte vhodné prostory, je možné trsy gazánií i přezimovat. Pokud je pěstujete na záhoně, je možné rostliny vyrýt s velkým balem a přesadit do nádob.
Archiv

Jak zalévat gazánie

Gazánie nejsou náročné na zálivku. Pokud občas zapomenete, nevadí jim to. Doporučujeme zalévat vždy ráno. Přes den tak rostlinky oschnou.
Archiv

Čím hnojit gazánie

Občas rostliny hnojíme tekutým hnojivem v zálivce, nebo při okopávání do půdy zapravíme kvalitní, především velmi dobře rozložený kompost. Odkvetlé květy odstraňujeme. Gazania lze pěstovat v nádobách a truhlících na balkoně, ale i přímo v záhoně.
Archiv

Jak dlouho klíčí gazánie

Semena při výsevu nezasypávejte, pouze jemně zatlačte do prosátého výsevního substrátu, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18 °C semena vyklíčí za 7 až 10 dní.

Jak přezimovat gazánií

Pokud se rozhodneme nechat gazánie přezimovat a uchovat je do příštího roku, vyryjeme rostliny i s balem, které obalíme do novin a přesadíme je do větší nádoby nebo do přepravky. Takto připravené rostliny umístíme na místo, které má dost světla a teplotu, jež neklesá pod 5 °C, ideálně se pohybuje mezi 5-10 °C.

Jak dlouho kvete gazánie

Kvete: Kvete od června do srpna. Použití: Hodí se jak do skalek, tak do okrasných nádob a truhlíků.

Kdy zasít Hledíky

Pěstování hledíků není náročné. Vysévejte je v březnu ve skleníku nebo za oknem. Semínka nezasypávejte zeminou, pouze přitlačte, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18 oC semena vyklíčí za 7 – 10 dní.

Jak množit Hledíky

Hledíky se rozmnožují semeny vysévanými do volné půdy v druhé polovině jara. Můžeme je rozmnožovat i stonkovými řízky na podzim.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Kam zasadit hledik

Při klíčení je vhodná pokojová teplota, později je sazeničkám lépe na chladnějším, ale bezmrazém a co nejsvětlejším místě – podle možností ve skleníku, pařeništi nebo na okenním parapetu. Vysazují se v průběhu května, po odeznění mrazíků.

Jak množit hledíky

Hledíky se rozmnožují semeny vysévanými do volné půdy v druhé polovině jara. Můžeme je rozmnožovat i stonkovými řízky na podzim.

Kdy zasít hledíky

Pěstování hledíků není náročné. Vysévejte je v březnu ve skleníku nebo za oknem. Semínka nezasypávejte zeminou, pouze přitlačte, světlo podporuje klíčení. Při teplotě 18 oC semena vyklíčí za 7 – 10 dní.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Co na balkon za kytky

Jaké květiny na horký balkon

Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).

Jak často zalévat petúnie

Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny. Tam, kde je stín, zalévejte méně, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenů. Rostliny jako takové jsou značně odolné proti suchu, pokud je pěstujete na záhonech.

Co zasadit do truhlíku na okno

Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů.

Co do truhliku na plne slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Kdy sázet květiny na balkon

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.

Jak zastřihnout petúnie

Květy petúnií není potřeba nijak zvlášť stříhat, většinou samy opadají. Pokud však výhony rostlin přesáhnou délku 60 cm, zkraťte je, protože tak se rostlina může dále rozvětvovat a ještě bohatěji kvete. Převislé petúnie pěstujte v závěsných květináčích.

Jak přesadit petúnie

V dubnu se rostliny přesazují do květináčů o průměru 7–8 cm. Ve druhé polovině května se začínají ukazovat květy a v této době se mohou vysazovat ven. Do truhlíku o délce 1m vysazujeme 8–10 rostlin, na záhon pak do sponu 30 × 30 cm. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování plným hnojivem.