Jak tahali řepu?

Kdo Taha řepu

Bába se chytla dědka, dědek řepy a tahali, tahali, ale nevytáhli. Tak babka na pomoc přivolala vnučku. Vnučka se chytla babky, babka dědka, dědek řepy a táhli, táhli, ale nevytáhli.
Archiv

Jak hluboko zasadit řepu

Červenou řepu můžeme také vysévat v týdenních intervalech, abychom ji mohli sklízet průběžně. Osivo vyséváme do řádků vzdálených 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm. Vyséváme 15–20 g osiva na 10 m².

Jak vařit řepu

Řepu vložte do studené vody, osolte špetkou soli, přiveďte k varu a zakryté vařte zvolna podle velikosti 1-2 hodiny, dokud nezměkne. Řepu slijte a propláchněte studenou vodou, lépe se pak oloupe. Po oloupání ji nakrájejte na čtvrtky a ty pak ještě na půl centimetru silné plátky, anebo ji nastrouhejte nahrubo.

Jak casto Zalevat červenou řepu

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná.

Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.

Kdy zasít řepu

Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.

Jak daleko od sebe sázet červenou řepu

Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe. Rostlinky protrháváme na vzdálenost 8, nejvýše 10 cm. Jen tak se vyvinou stejnoměrně veliké bulvy. Během vegetace porost řepy přihnojujeme plným hnojivem, uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.

Jak dlouho se vaří řepa

Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny. Pokud si ovšem řepu předem nakrájíte, pak ji můžete mít uvařenou doměkka již za půl hodiny.

Jak ochutit vařenou řepu

Pokud chcete trochu ostřejší variantu, přidejte nakrájenou cibulku, trochu křenu, sůl a pepř. dvě větší řepy oloupeme, nakrájíme na kousky a s vývarem dáme vařit. Až řepa změkne a obarví vývar, vyndáme ji (nevyhazujeme). Hotový vývar ochutíme octem, pepřem a solí.

Kdy se vytahuje řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Čím se hnojí řepa

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu. Kejdu nelze aplikovat před setím, neboť se silně snižuje vzcházivost osiva. Řepa využívá i zelené hnojení zaorané na podzim s menší dávkou hnoje.

Jak Vyjednotit řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.

Jak poznám že je řepa vařená

Řepu pravidelně kontrolujte a zkuste do ní píchnout nožem. Vařte do té doby, než bude úplně měkká. To poznáte také podle toho, že po zapíchnutí nože, jí nůž zcela projde. Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny.

Jak Odšťavnit červenou řepu

Odstředivý odšťavňovač: Zpracuje řepu bez problémů a nevyžaduje žádné zvláštní přípravy. Horizontální šnekový odšťavňovač: Nakrájejte řepu na užší hranoly, odšťavní se lépe. Vertikální šnekový odšťavňovač: Nakrájet řepu na užší hranoly je nutností, protože vertikály jsou více náchylné k poškození tvrdými surovinami.

Jak dlouho vařit červenou řepu před Zavařováním

Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme. Malé řepy můžeme nechat vcelku, větší nakrájíme na plátky nebo proužky. Naplníme do sklenic, zasypeme malým množstvím koření, proložíme kolečky křenu a zalijeme svařeným nálevem.

Jak vyset řepu

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm. Hloubka setí je 2–3 cm.

Kdy zasít krmnou řepu

Potřebuje dostatek draslíku v půdě a zejména stopové prvky, hlavně bór. Řepu sejeme zhruba od dubna do července, podle toho, jestli chceme sklízet velké bulvy nebo malé, tzv. baby řepy. Můžeme ji pěstovat jako jedinou kulturu i jako následnou, po rané zelenině, raných bramborách, po zlikvidovaných jahodách.

Jak dlouho péct Předvařenou řepu

Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.

Jak zavřít červenou řepu

Zelí a cibuli smíchejte a povařte v nálevu z vody, cukru, octa, soli přibližně 5 minut. Potom přimíchejte nastrouhanou řepu a horkou směs plňte do čistých skleněných sklenic. Důkladně zavíčkujte a vložte do zavařovacího hrnce – sklenice skládejte 1 centimetr od sebe. Sterilizujte při teplotě 80°C přibližně 20 minut.

Jak Vyjednotit červenou řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.

Jak upéct řepu v troubě

Na strávníka počítáme jednu větší řepu nebo odpovídající počet menších. Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.

Jak se loupe červená řepa

Řepa jde loupat klasickou škrabkou na brambory, takže jsem jejím oloupáním ztratil 10 vteřin z původně plánovaných dvou minut. Už při loupání jsem zjistil, že červená řepa je opravdu šťavnatá zelenina.

Jak je zdravá červená řepa

Červená řepa je významným zdrojem důležitých minerálů, především draslíku, hořčíku, železa, zinku, jodu, manganu a selenu. Obsahuje také kyselinu listovou a spoustu vitamínu C a E. Je vysoce zásaditá, a dokáže tak neutralizovat kyselé prostředí v našem těle a bojovat proti virům a bakteriím.

Jak připravit Předvařenou červenou řepu

Kromě použití při přípravě salátů, pomazánek nebo polévek můžeme řepu zpracovat i do buchet či nápojů. Syrová řepa se dobře uplatní v salátech. Chutná s česnekem, křenem, zelím, jablky, pomeranči a ořechy. Z vařené řepy se připravují saláty se smetanou, majonézou, marinádou apod.

Jak dlouho se vaří řepa na páře

Příprava příkrmu z červené řepy

Důkladně omytou řepu nakrájíme na malé kousky. Vaříme v páře asi půl hodiny, dokud kousky nejsou úplně měkké. Řepu rozmixujeme do hladké kaše. Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.

Co léčí řepa

Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.