Jak tahnout vývar přes noc?

Jak zchladit vývar

Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit. Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.
ArchivPodobné

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak zmrazit vývar

Stačí si v pořádně velkém hrnci uvařit vývar, dobře ho ochutit a zamrazit po menších částech. "Při přípravě jídla pak můžeme takovou krabičku vyndat a případně ještě dochutit," popisuje Paulus. Drůbež nebo ryby podle něj není potřeba vařit tak dlouho. "Bílé maso a kosti jsou jemné a vyvaří se poměrně rychle.

Jak dlouho táhnout hovězí vývar

Hovězí kosti vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Var zmírníme, sebereme pěnu, přidáme koření a táhneme 12 hodin, poté přidáme očištěnou zeleninu, buď vcelku nebo nakrájenou na větší kusy, a táhneme další dvě hodiny.

Jak se zbavit mastnoty v polévce

Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je. Máme-li více času, necháme vývar vychladnout.

Proč je vývar kyselý

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Co dělat když se zakalí vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak dlouho muze být zmrazeny vývar

Můžete ho uvařit ve větším množství a zamrazit na později. V mrazáku pak vydrží až půl roku. Jakmile vývar zchladne, odstraňte z povrchu všechen ztuhlý tuk, povařte vývar, až zredukuje a zkoncentruje se, a nechte ho opět vychladnout.

Jak dlouho zavařovat vývar

Kokešová dává vývary na prodej do skleněných sklenic, které zavíčkuje a pak zavaří. Půllitrové sklenici stačí třeba jen dvacet minut v troubě při 120 stupních, 0,8litrové sklenice nechejte zhruba 50 minut. Pak vývar ani nemusíte mrazit, stačí ho uchovávat v lednici a vydrží klidně dva měsíce.

Jak správně táhnout vývar

Pravidlo číslo jedna: vývar se táhne, ale nevaří. Jakmile totiž začne vřít, výsledek bude zakalený. Ideální teplota je tak těsně pod bodem varu, tedy v rozmezí od 80 do 98 stupňů.

Jak dlouho by se měl vařit vývar

Kosti a ploutve vložte do hrnku, přidejte vodu, případně koření, cibuli a kořenovou zeleninu a přiveďte k varu. Nechte pomalu vařit asi hodinu, až hodinu a půl, poté sceďte a osolte. Oberte maso z kostí a můžete ho konzumovat samotné nebo vrátit do vývaru.

Co se zakalenou polévkou

Vývar zachrání vaječný bílek

Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte.

Kdy dát sůl do vývaru

Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.

Jak vyčistit zakalený vývar

Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.

Jak dlouho se dělá vývar

Ne vždy platí, že čím déle je vývar na plotně, tím lépe. Hovězí a vepřové můžete nechat táhnout klidně až 12 hodin, kuřecímu masu bohatě stačí 4 až 5 hodin a zelenině dokonce jen 1 až 2 hodiny. A ryby vařte nejdéle hodinu, po delší době se totiž z kostí začne uvolňovat vápník a vývar má pak nahořklou chuť.

Co udělat se zakaleným vývarem

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak rychle zmrazit

Základní pravidla správného mrazeníPotraviny se snažte zmrazit co nejrychleji na co nejnižší teplotu.To, co rozmrazíte, už nikdy nevracejte zpět do mrazáku.Ze sáčků i krabiček se snažte dostat co nejvíce vzduchu.Než jídlo umístíte do mrazáku, nechte ho nejprve vychladnout alespoň na pokojovou teplotu.

Jak dlouho vydrzi vývar s masem v lednici

Obvykle se uvádí, že polévka obsahující maso vydrží v lednici zhruba 3-4 dny.

Jak dlouho vydrží vývar ve sklenici

Vývary v lednici můžete uchovat až 60 dní od data výroby. Po otevření sklenice mají životnost zkrácenou na 24 hodin. Když se vyhnete tomu, aby se do vývarů cokoliv namáčelo, a při zavírání upevníte víko pořádně, vývar vám vydrží klidně o dva dny déle.

Kde skladovat vývar

Po dovaření opět vývar scedíte, ideálně přes plátýnko, abyste ho zbavili nečistot, a necháte vychladnout. Poté skladujte ve sklenicích v lednici, případně zamrazte. Stejně jako masový vývar se ten kostní poté používá k přípravě polévek a jiných pokrmů místo vody.

Na jakou teplotu tahnout vývar

Vývar se táhne, ale nevaří.

Ideální teplota se pohybuje pod bodem varu, tedy v rozmezí od 80 do 98 stupňů. 2. Koření přidávejte do vývaru až v druhé polovině jeho přípravy, některé druhy totiž mají tendenci během dlouhého pobytu v horké vodě hořknout.

Jak vyčistit zakalený masový vývar

Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.

Co nesmí do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jak udělat led doma

Formy na led existují v mnoha provedeních a těmi asi nejjednoduššími a cenově nejdostupnějšími jsou sáčky na led. Jednorázové sáčky jednoduše naplníte vodou a umístíte v horizontální poloze do mrazničky. Poté stačí pár hodin počkat a můžete začít loupat.