Jak tlustou dlažbu na terasu?

Jak tlustou zámkovou dlažbu

Tloušťka zámkové dlažby je určena především odolností dlažby vůči zatížení. Zámková dlažba se vyrábí v tloušťkách od 40 do 100 mm. Většinou jde o dlažbu dvouvrstvou s optimálním poměrem vrchní nášlapné a spodní jádrové vrstvy betonu, čímž je dosaženo maximálních užitných vlastností.
Archiv

Jak položit dlažbu na terasu

Venkovní keramickou či kamennou dlažbu můžete na terasy, pergoly, balkony a další venkovní plochy pokládat také lepením. Dlaždice se lepí stavebním lepidlem na předem připravený betonový podklad, který musí být dokonale rovný, soudržný, bez viditelných nečistot a prasklin.

Jak položit venkovní keramickou dlažbu

Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm.

Jaká je tloušťka dlažby

Standardní tloušťka obkládaček a dlaždic se pohybuje od 6 do 10 milimetrů. „Obecně platí: čím větší rozměry, tím náročnější pokládka. Rozdíl je také v tom, zda velký formát použijete na podlahu, nebo stěnu.

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Co se dává pod zámkovou dlažbu

Připravte si správný podklad pod zámkovou dlažbu

V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm. Po hrubém vyrovnání a zhutnění například pomocí vibrační desky je díky obsahu jemných částic podklad pod zámkovou dlažbu pevný a připravený na podkladní zásyp a samotné položení.

Co dát pod venkovní dlažbu

Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.

Jak správně položit dlažbu

Pokládka podlahových dlaždic se provádí mírným vtlačením dlaždice do lepidlového lože a poklepáním gumovým kladívkem. Dlaždice však nelze sklepat až na podklad. Při pokládce dodržujte šířku spár udanou výrobcem. Jako pomůcka slouží dlaždicové kříže nebo pokládka podle tesařské šňůry.

Jak spárovat venkovní dlažbu

Spárování dlažby se provádí spárovacími tmely pro široké spáry. Spárování je možné až po vytvrzení lepicího tmelu. Spáry mezi dlaždicemi mají být stejnoměrné, musí být suché nebo mírně vlhké a musí z nich být odstraněny zbytky lepícího tmelu a jiné nečistoty (viz pokládka dlažby). Podle návodu výrobce.

Jak poznat kvalitní dlažbu

Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.

Co položit na starou venkovní dlažbu

Dlažba o tloušťce 2 cm je vhodná také pro pokládku na terče. Ale při použití v dlažby v zahradě je ideální položit ji jen tak do písku, štěrku nebo trávy, bez složité přípravy podkladové vrstvy, bez stavební chemie, terčů, s minimálními požadavky na materiál a vybavení.

Jak na venkovní dlažbu

Ve zhutněném stavu musí mít výšku 25-35 cm, na její položení se používá kamenná drť s hrubostí 16–32 mm. Pro dokonalé zhutnění vrstvy potřebujete vibrační desku. Jakmile položíte hrubou vrstvu, hned po ní následuje jemný podklad o výšce 10–15 cm. U tohoto podkladu by měla být hrubost 4–8 mm.

Jak položit venkovní dlažbu na beton

Betonovou desku vytváříme na podkladních štěrkových vrstvách, na ni položíme štěrkovou nebo pískovou vrstvu a obvyklým způsobem klademe dlaždice. Stejný postup zvolíme při pokládce dlažby do suchého betonu: Na podkladní lože vytvoříme a srovnáme vrstvu ze suchého betonu asi 10 cm silnou a do ní klademe dlažbu.

Čím spárovat venkovní keramickou dlažbu

Pro spárovaní betonových plošných dlažeb pokládaných na betonový podklad do stavebního lepidla lze využít spárovacích hmot na cementové bázi. Doporučujeme využít materiálů od renomovaných výrobců jako jsou Murexin, Mapei, Sika atp., které jsou mrazuvzdorné, flexibilní a jsou zde dostupné i barevné varianty.

Kdy spárovat dlažbu

Jestliže jsou obklady i dlažba nalepené, počkejte minimálně 24 hodin, než začnete spárovat.

Jak skladovat dlažbu

Keramické obklady a dlažby lze skladovat jak v uzavřených prostorách tak venku, ale musí být však chráněny před vlhkem. Není tedy podstatné místo, ale ochrana před vlhkem.

Jak opravit dlažbu na terase

Na balkony a terasy patří výhradně exteriérová dlažba a odpovídající typ lepidla – rychle tvrdnoucí a deformovatelná lepidla (nejlépe třídy S2 nebo alespoň třídy S1). Nalepenou dlažbu je třeba na závěr vyspárovat nenasákavými epoxidovými spárovacími přípravky.

Kdy umýt dlažbu po spárování

Kdy je třeba spárovací hmotu umýt Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu obkladů a dlažeb, je třeba umýt vlhkou houbou. Doporučujeme nejlépe 10 minut po spárování, až je hmota tzv. zavadlá.

Čím Vyspárovat dlažbu

Co se týče materiálového složení spárovacích hmot, na klasické, ne nijak namáhavě zatěžované plochy, lze použít běžné cementové tmely. Do kuchyní, koupelen, bazénů a jinak exponovaně namáhaných místností, volte raději epoxidové tmely, které jsou odolnější a v daných podmínkách trvanlivější.

Jak nalepit venkovní dlažbu

Pro bezvadné usazení použijeme gumovou či dřevěnou palici.

Po položení plochu vyspárujeme směsí křemičitého písku a cementu, bezvadně zameteme a opět zhutníme vibrační deskou. Nakonec můžeme celou plochu dlažby či kamene natřít impregnačním nátěrem. Omezíme tím nasákavost a materiál se bude méně špinit.

Jak dlouho nechat zaschnout dlažbu

Údaj 24 hodin vyjadřuje min. hodnotu zasychání lepicí malty, avšak každý odborník ví, že tato doba je závislá na tloušťce vrstvy lepidla, formátu a druhu dlažby, druhu podkladu a šířce spár. Ve Vašem případě bych vzhledem k podkladu a velikosti dlažby doporučoval zatížení min. po 24, lépe však po 48 hodinách.

Jak opravit venkovní dlažbu

Pokud se v podkladu nacházejí trhliny a praskliny, je nutné je slepit dvousložkovým epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo dvousložkovou polyesterovou pryskyřicí a sponkami. V případě obnažené ocelové výztuže je třeba ji zbavit zkorodovaných částí a opatřit antikorozním nátěrem.

Jak opravit dlažbu

Samotná oprava trvá jen několik minut. Úlomek dlaždice i podklad nejprve zbavte všech nečistot, zejména jemného prachu, a odmastěte. Gelové lepidlo, které je vysoce univerzální, stačí nanést pouze v bodech na jednu plochu, což práci zrychlí. Po nanesení lepidla není nutné čekat, úlomek můžete vrátit hned na své místo.

Jak renovovat starou dlažbu

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Jak obnovit glazuru

Poškozené místo očistíme denaturovaným lihem nebo technickým benzinem a potom smícháme epoxidové lepidlo s oxidem titaničitým (bílý prášek, který zakoupíme v prodejně uměleckých potřeb). Podle potřeby přidáme barvu v prášku. Opravíme místo a na závěr naneseme vrstvu naředěného laku, který odpovídá originální glazuře.