Jak tmelit rohy?

Jak opravit rohy sádrokartonu

Nejsou-li díry v sádrokartonu příliš velké, poškozené místo stačí jen přetmelit. Po zaschnutí první vrstvy tmelu, kterou se vyplnila celá díra, přistoupíme k přetmelení s výztužnou páskou. Tu vložíme do tenké vrstvy tmelu a špachtlí zatlačíme. Po částečném zavadnutí opravované místo přetmelíme další vrstvou tmelu.

Jak udělat rovny roh

Princip perfektně provedeného a pevného rohu spočívá v použití ochranného profilu, který je vyroben z tenkého pozinkovaného plechu, a který se vloží do vnějšího nebo vnitřního rohu příčky dle aktuální potřeby. Pozinkovaný plech, na rozdíl od často používaného hliníkového, nebo plastového, je totiž velmi pevný a tuhý.

Jak namíchat tmel na sádrokarton

2,5 kg tmelu Knauf Uniflott do 1,2 litru studené čisté vody tak, aby zakryl hladinu vody. Nechejte stěrku nasáknout vodou a směs míchejte rozdělávací lžící, dokud nedosáhnete smetanové konzistence. Naneste tmel v šířce větší než je výztužná páska a nahrubo ji stáhněte.
Archiv

Jak správně tmelit sádrokarton

Postup tmelení sádrokartonu

Pomocí špachtle aplikujte připravený tmel do spáry tak, aby byla celá vyplněná. Tmel aplikujte směrem kolmo ke spáře a v šířce vyšší než je šířka výztužné pásky. Tmel na hrubo pomocí špachtle stáhněte do roviny. Přetmelte také všechny kotevní šrouby sádrokartonových desek.
Archiv

Jak chránit rohy v bytě

Plastové profily na rohy jsou potažené otěruvzdornou fólií – bílou nebo s dekorem dřeva a můžeme je použít oboustranně pro vnitřní a vnější roh. Chrániče rohů se vyrábějí i ze dřeva nebo kovu. Upevňujeme je lepidlem, například tekutými hřebíky.

Proč praská sádrokarton

Vznik prasklin a trhlin je ve velké míře způsobován také vlhkostí. Při kvalitní tepelné izolaci a minimálním srážení vlhkosti tak pracování materiálu a následné vytváření prasklin omezíte. Je třeba si uvědomit, že k praskání dochází i vlivem mechanického zatěžování.

Jak omítnout roh

Rohová lžíce nebo rohové hladítko (příp. vymazávačka) velmi usnadní omítnutí koutů a hran a logicky se prodává v otevřeném (na kouty) nebo uzavřeném (na hrany či rohy), tedy ve vnějším a vnitřním, provedení. U některých prodejců jsou rohové lžíce dostupné rovnou v sadě v obou provedeních.

Jak Stukovat roh

Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.

Jak správně tmelit

Zakrývání vad šlehaným tmelem

Jeho aplikace je snadná, pomocí stěrky tmel promíchejte a drobné množství naneste na vadu, kterou potřebujete zakrýt. Aplikujte tolik tmelu, aby byla díra celá vyplněná. Povrch poté stěrkou uhlaďte. Po zaschnutí tmelené místo jemně obruste brusnou houbičkou a očistěte štětcem od prachu.

Čím brousit tmel na sádrokarton

Pro větší plochy je vhodné použít vibrační nebo kotoučovou brusku. Pokud nechcete investovat do zařízení, které tolik nevyužijete, dají se brusky i zapůjčit. Dávejte si pozor na porušení výztužné pásky během samotného procesu.

Jak přidělat rohovou lištu

Před nalepením lišty se musíme přesvědčit, že je podklad rovný, a následně rohovou lištu osadíme zadní lepivou stranou symetricky na roh stěny. Potom lištu pevně a rovnoměrně přitlačíme. Rohové spoje s úkosem zhotovíme tak, aby se lišty navzájem v rohu nedotýkaly.

Jakou tloušťku sádrokartonu

Nejběžněji používané sádrokartonové desky mají tloušťku 12,5 mm, šířku 1250 mm a délku 2000 / 2600 mm. K dispozici jsou však i desky v jiných tloušťkách, šířkách a délkách – viz Ceník Rigips. Pro sádrokartonové desky Rigips jsou typické podélné hrany PRO, které umožňují výrazně jednodušší tmelení spár mezi deskami.

Jak na praskliny na stropě

Na opravu prasklin na stropě se často používá akrylový tmel. Je dostatečně pružný a můžeme ho získat v nejrůznějších barevných odstínech. Maskování se tak stane hračkou a opravené místo nikdo nenajde. Pokud chceme opravovat praskliny v panelovém domě, můžeme použít speciální tmel určený přímo pro tento typ budov.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak dlouho zraje omítka

Omítky musí být vyzrálé

Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.

Jak správně štukovat

Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.

Jak vyhladit tmel

Po zaschnutí první vrstvy tmelu se spáry přestěrkují, hranou hladítka se tmel roztáhne do šířky a uhladí do ztracena. Konečnou úpravu povrchu – finální tmelení – je možno provést např. pastovým tmelem ProMix Finish nebo ProMix Mega. Spáry po zaschnutí následně přebrousíme smirkovou mřížkou.

Jak dlouho schne tmel na dřevo

Správné schnutí

Zatmelené malé prasklinky a vadná místa můžete po třech až pěti hodinách brousit a dále upravovat. Větší a hlubší vyspravená místa musí schnout přes noc (změna barevného odstínu u dřevěného tmelu).

Jak dlouho schne Finish tmel

24 hodin. Konstrukce vícenásobně opláštěné sádrokartonem je třeba tmelit ve všech vrstvách opláštění. Podkladní vrstvy opláštění je možné tmelit sádrovým spárovacím tmelem Rigips aplikovaným pouze v jedné vrstvě bez výztužné pásky.

Čím lepit rohové lišty

K lepení doplňkových prvků a obvodových podlahových lišt ze dřeva, MDF, plastu apod. je vhodné SOUDAL Montážní lepidlo 48A s vysokou počáteční přilnavostí. z lepených ploch (2), části ihned spojte a znovu oddělte tak, aby se lepidlo důkladně přeneslo na druhou plochu (3).

Čím připevnit sádrokarton

Sádrokartonové desky se připevňují k podkonstrukci šrouby typu TN. Pokud připevňujeme do kovové podkonstrukce, musí být hloubka zašroubování šroubu skrz kovový profil alespoň 10 mm, čili k jednoduchému opláštění deskou tloušťky 12,5 mm použijeme TN šrouby dlouhé 25 mm.

Jak udělat rastr na sádrokarton v podkroví

Rastr na sádrokartonové konstrukce se nejčastěji vytváří z ocelových tenkostěnných profilů. Vytvořený rastr opláštíme sádrokartonovými deskami, doplníme konstrukci o minerální izolaci, uložíme do příčky potřebná instalační vedení a na závěr konstrukci zatmelíme.

Co dělat když praskají zdi

Díru nebo trhlinu vyplníme tmelem, okraje zahladíme do ztracena a necháme zatvrdnout. Pro tmelení trhlin a spár na větší ploše je vhodné využít akrylátový štukový tmel s příměsí křemičitého písku. Takto opravené místo není tolik viditelné, protože tmel s pískem vypadá podobně jako klasická omítka.

Jak zakrýt praskliny na zdi

Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.

Jak správně omítat

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).