Jak to chodí na urologii?

Co mě ceka na urologii

Lékařská disciplína s názvem urologie má jako svou hlavní náplň diagnostiku a následné léčení onemocnění postihujících především močové ústrojí a mužské pohlavní orgány. Nejčastěji se léčí močové kameny, ledvinové koliky, záněty močových cest, onemocnění prostaty a varlat a také inkontinence.
Archiv

Jak probíhá vyšetření na urologii u žen

Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem, močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.
Archiv

Jak se připravit na návštěvu urologa

Jak se na vyšetření připravit

Při základní urologickém vyšetření není třeba speciální přípravy. Pokud Vám urolog doporučí nějaké ze speciálních vyšetření, podrobně Vás o přípravě na něj bude informovat, např. se zcela vymočit nebo naopak naplnit močový měchýř.

Kdy se chodí na urologii

„Urologa by měl navštívit každý, u koho se objeví potíže či příznaky spojené s močením nebo s mužským pohlavním ústrojím. Jen namátkou zmíním například přítomnost krve v moči, která může doprovázet řadu závažných onemocnění, výrazné změny v četnosti močení či nález hmatného ložiska ve varleti,“ říká Babjuk.
Archiv

Jak probíhá ultrazvuk močových cest

Při samotném vyšetření lékař přejíždí sondou přístroje po kůži nad vyšetřovanou oblastí. Sonda se předtím namočí do speciálního gelu. Metoda je úplně bezbolestná, pro někoho může být lechtivá. Ultrazvuk břicha je vhodný zejména pro zobrazení ledvin, močového měchýře, prostaty a ženských pohlavních orgánů.

Jak se provádí vyšetření močového měchýře

Na cystoskop se nanese znecitlivující gel a nástroj se zavádí přes močovou trubici do močového měchýře, následně se vypustí zbytková moč a měchýř se naplní sterilní tekutinou. Ta umožní lékaři prohlédnutí sliznice močového měchýře a močové trubice. Vyšetření obvykle trvá 5 až 10 minut.

Jak se provádí stěry z močové trubice

a) výtěr z uretry

Lehkým tlakem ukazováku levé ruky per vaginam na močovou trubici se pokusí odebírající vypudit kapku sekretu k zevnímu ústí (tento způsob získání sekretu vyloučen u dítěte, panny a těhotné). Kapka sekretu se zachytí tampónem. Nelze-li takto, zanoří se tampón několik milimetrů do ústí močové trubice.

Jak probíhá vyšetření varlat

Vyšetření se skládá z odběru krve na tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Zvýšené PSA může značit přítomnost nádoru, ale také například zánět, naopak některé typy nádoru PSA zvýšit nemusí. Proto je ideální vyšetřit prostatu také přes konečník, kde poznáme, zda je normální, nebo jestli tam může být podezření.

Co se dělá na urologii

Urologie je operační lékařský obor. Zabývá se diagnostikou, prevencí i léčbou onemocnění ledvin, vývodných cest močových (močovodů, močového měchýře, močové trubice) a mužského pohlavního ústrojí (hlavně prostaty a varlat).

Jak dlouho trvá Urodynamické vyšetření

Délka trvání tohoto vyšetření je cca 30 minut. Vyšetření se provádí ambulantně, nebývá bolestivé, ale spíše pouze nepříjemné. Po výkonu je třeba dodržovat pitný režim a klidový režim minimálně 24 hodin.

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jak se rakovina močového měchýře projevuje Nejčastějším příznakem je nález krve v moči. Typické je, že krví zbarvená moč se objeví bez dalších příznaků jako je bolest nebo potíže při močení.

Jak se připravit na sono močového měchýře

Pro zdárný průběh prohlídky existuje pouze jediná podmínka – totiž dostatečně naplněný močový měchýř. Obecně je tedy nutné před vyšetřením přibližně 2 hodiny nemočit a vypít 0,5–0,75 litru tekutin. Vhodné je i několik hodin před kontrolu lačnit, protože naplněné střevní kličky zhoršují kvalitu obrazu.

Jak se projevuje zúžená močová trubice

Hlavním příznakem zúžení jsou problémy při močení, například přerušované močení, slabý proud moči, pocit nevyprázdněného měchýře, nucení na močení, časté močení, a to i v noci, nebo bolest při močení. Může se objevit krev v moči nebo v semeni, bolest v podbřišku a také inkontinence nebo naopak retence moči.

Jak poznat nemocne varle

Jaké jsou příznakyOtok nebo boule v jednom varleti (obvykle nebolestivé).Pocit tíhy v šourku.Změna velikosti a tvaru varlat.Bolesti v podbřišku nebo bolesti v tříslech.Náhlé nahromadění tekutiny v šourku.Bolest nebo nepříjemný pocit ve varleti nebo v šourku.

Jak vypadá bulka na varleti

Na pohmat se jedná obvykle o hladkou, elastickou, nebolestivou a od varlete ohraničenou bulku. Nejčastěji spermatokéla nezpůsobuje vůbec žádné obtíže, v některých případech však může vyvolávat nepohodlí či tlakové bolesti v šourku.

Jak se provadi Cevkovani

Na cévku se většinou nanese znecitlivující gel a pak se cévka pomocí pinzety zavádí do močové trubice. Tato část je pro pacienta někdy nepříjemná, ale většina lidí si přitom nijak nestěžuje. V zavádění pokračujeme tak dlouho, až skrze cévku začne odtékat moč. To je jasný znak, že už jsme v močovém měchýři.

Jak se vyšetřuje únik moči

Diagnóza se stanovuje na základě anamnézy, vyhodnocení mikční karty a dotazníků, klinického vyšetření, laboratorních vyšetření, zobrazovacích metod a urodynamického vyšetření. Močovou inkontinenci dělíme na urgentní, stresovou, smí- šenou, reflexní a inkontinenci z přetékání.

Jaké jsou příznaky rakoviny konečníku

Onemocnění kolorektálním syndromem se může projevit následovně: Změnou ve vylučování: několik týdnů trvající průjem či zácpa nebo změna v konzistenci stolice. Krvácení z konečníku anebo krev ve stolici. Přetrvávající trávicí problémy jako křeče a bolesti břicha či větry.

Kde bolí močový měchýř

Bolest je typicky v podbřišku nad stydkou sponou a někdy může vyzařovat do třísel, pochvy, močové trubice, konečníku či do křížové oblasti. Samotné močení většinou nebývá doprovázeno obtížemi – pálení a řezání při močení je málo časté. Pacientky velmi často trpí také bolestmi při pohlavním styku.

Co Nejist před ultrazvukem

V den vyšetření: od půlnoci nejíst, nekouřit, nežvýkat. V den vyšetření: pít dostatek tekutin. Hodinu před vyšetřením, pokud možno nemočit, aby byl dostatečně naplněný močový měchýř.

Jak dlouho trvá Sono

Ultrazvukové vyšetření břicha se provádí pomocí ultrazvukové sondy, která vysílá a přijímá ultrazvukové vlny, k usnadnění přenosu těchto vln se na sondu aplikuje speciální gel. Ultrazvukové vyšetření břicha trvá v průměru 15 minut a probíhá v poloze na zádech.

Kde bolí močová trubice

Bolest v podbřišku a v oblasti močové trubice. Zakalená a nepříjemně zapáchající moč. Viditelné stopy krve v moči.

Jak se pozná zánět močových cest

9 příznaků zánětu močových cestPálení a řezání při močeníČastější močení a náhlé nutkání na močeníSlabší nebo až nitkovitý proud při močení a neúplně vyprázdněníZměna moči ať už jde o zakalení, zápach nebo příměs krve.Bolest v podbřišku.Únava.Zvýšená teplota.Bolest zad.

Jak poznat že mám rakovinu varlat

SymptomyOtok nebo zduření na jednom z varlat (obvykle bez bolesti)Pocit těžkého šourku.Změna velikosti nebo tvaru varlat.Bolest ve spodní části břicha nebo v tříslech.Náhlé nahromadění tekutiny v šourku.Bolest nebo nepohodlí ve varleti nebo v šourku.Zvětšení nebo citlivost prsní tkáně

Co dělat když mě bolí koule

V případě virového zánětu varlete obvykle postačí klidový režim, polohování a chlazení varlat, případně léky proti bolesti a zánětu. V případě bakteriálních spouštěčů jsou předepisována antibiotika. Pokud se vyskytnou komplikace, může být nutný chirurgický zákrok k odstranění infekčních ložisek, například abscesů.